Sisukord
Muusika
Tänane leht
08.06.2019
Eesti Pooliku kooseluseaduse eest hüvitist nõudnud geipaar jääb rahata (9) Setode lahkumine: kõigepealt lapsed, siis vanemad (2) Solman saab osakonna ja hakkab sündimust kasvatama (4) Majandus Börsifirmadel kehvavõitu ajad Intress jääb veel kauaks madalaks Tüli riigiga ajas Hiiumaa väikesadama plaani uppi (2) Välismaa Eesti pääses mittealalise liikmena ÜRO Julgeolekunõukogusse «Turvalised valimised» Kasahstanis Põuases Tšaadis on iga veetilk ellujäämiseks väärtuslik (3) Arvamus Juhtkiri: uhkusega näpud mulda Martin Kutti: leppeta Brexiti ohtlik illusioon (7) Sutteri peas põleb mitu mütsi (8) Lahingupaari lagunemine (2) Taltunud taat-feminist Ainulaadne talent Luua 500 ehk salanägu vaatab aknast välja (1) Disani uus elutuba Viis parimat sel aastal ilmunud albumit suvisteks autosõitudeks Kurb lugu, millel on õnnelik lõpp Nädala plaat. Kaunishingest sirgub pirtsakas parempoolne Kultuur Luua 500 ehk salanägu vaatab aknast välja (1) Disani uus elutuba Viis parimat sel aastal ilmunud albumit suvisteks autosõitudeks Kurb lugu, millel on õnnelik lõpp Nädala plaat. Kaunishingest sirgub pirtsakas parempoolne Sport «Reimi rünnaku» esmaesitlus jõuab vaatajateni Olümpianormi täitnud Johannes Erm: polnud kerge, aga teadsin, mida sihin Marc Gasoli resultatiivsus – Toronto Raptorsi salarelv Kodu Praktiline terrass toob aia tuppa AK Teadlane, kes uurib potipõllundust kui maailmapäästvat tegevust (2) Tallinn 800: kurja eest varjule ehk mida räägivad lukud lukustatust? Oliver Laas: defineerimine ja veenmine (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: hingelt noor maestro Eri Klas juubeldas Juku-Kalle Raid: Mart Nutile ja meile kõigile kaasa Luua 500 ehk salanägu vaatab aknast välja (1) Disani uus elutuba Viis parimat sel aastal ilmunud albumit suvisteks autosõitudeks Kurb lugu, millel on õnnelik lõpp Nädala plaat. Kaunishingest sirgub pirtsakas parempoolne Arter Tallinki juhatuse liige Kadri Land: Tallinna-Helsingi tunnelit ei tule! (30) Tänane juubilar: Postimehe Arter sündis kirglikus kultuurisõjas 1000 numbrit hiljem - Arteri esimese kaaneloo kangelane Steve Jürvetson: Maine, ka riigi maine hoidmisega tuleb pidevalt tööd teha (1) Kuninglik ahelsuitsetaja - Taani kuninganna Margrethe II (2) Filmiarvustus: lossis juhtub lõpuks alati midagi Mis toimub kodukohviku köögipoolel? Ma ei tea, kas sa ikka tahad seda teada... VIDEO: Kümme minutit kargamist ja 14 kilo kadunud Sõiduproov. 6 asja, mida me juba teame uuest Subaru Foresterist Tehnoloogiamaailmade sõda. Kuhu viib Huawei boikottimine ja kuidas see meid mõjutab? (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kurb lugu, millel on õnnelik lõpp

2 min lugemist
Roky Erickson  FOTO: Jay Janner/AP

Möödunud nädalal saabus uudis, et 71-aastaselt on surnud Roky Erickson, üks rock-muusika hämaraid ja traagilisi legende. Temast räägiti ikka kui ühest neist, kes tegi liiga palju LSDd ja selle tagajärjel hulluks läks. 1960ndate psühhedeelne revolutsioon ja kujutlusvõime avardamine nõudsid mõistagi ka ohvreid ning Roky Erickson oli üks neist.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuulsaimaks ohvriks ja muidugi ka sangariks võis selles liinis pidada Pink Floydi Syd Barrettit, kelle elu vähemalt välises mõttes oli Ericksoni omaga küllaltki sarnane. Ent Erickson, erinevalt Barrettist, ei lõpetanud varjudes, vaid tervenes ja tuli tagasi. Tema lool oli mingis mõttes õnnelik lõpp.

Alguspunktid on sageli vaidlusobjektid, Ericksoni juhitud bänd 13th Floor Elevators on üks neist, kelle puhul väidetakse, et just nemad olnud esimesed, kelle puhul räägiti psühhedeeliast. 1966. aasta alguses tuli see Texase bänd välja oma tuntuima looga „You’re Gonna Miss Me“. Erickson oli siis 18. Natuke varem, paar kuud enne keskkooli lõpetamist oli antud Ericksonile valida, kas ta soovib keskkooli lõpetada või käib edasi pikkade juustega. Erickson valis pikad juuksed. Nende esimene album kandis konkreetset nime „The Psychedelic Sounds of 13th Floor Elevators“. Bändi nime päritolu lähtuvat nii asjaolust, et osal USA kõrghoonetel puuduvat kolmeteistkümnes korrus kui ka et „marijuana“ algustäht m on tähestikus kolmeteistkümnes täht. Nii et kabalistlikku aspekti ka, mida hiljem Ericksoni juures veel kohtame. Nende teine plaat „Easter Everywhere“ oli muusikaliselt isegi tugevam. Selle avalugu on „Slip Inside The House“, mida on hiljem kaverdanud nii The Shamen kui Primal Scream. Samuti sisaldas see kaverit Bob Dylani loost „It’s All Over Now, Baby Blue“, mida Dylan ise pidas oma versioonist isegi paremaks. Nende kolmanda plaadi puhul peetakse Ericksoni panust väikeseks, sest ta ei saanud eriti osaleda ei salvestustel ega ka live-esinemistel, kuna tuli olla vaimuhaiglates.

07.06.2019 10.06.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto