Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
08.06.2019
Eesti Pooliku kooseluseaduse eest hüvitist nõudnud geipaar jääb rahata (9) Setode lahkumine: kõigepealt lapsed, siis vanemad (2) Solman saab osakonna ja hakkab sündimust kasvatama (4) Majandus Börsifirmadel kehvavõitu ajad Intress jääb veel kauaks madalaks Tüli riigiga ajas Hiiumaa väikesadama plaani uppi (2) Välismaa Eesti pääses mittealalise liikmena ÜRO Julgeolekunõukogusse «Turvalised valimised» Kasahstanis Põuases Tšaadis on iga veetilk ellujäämiseks väärtuslik (3) Arvamus Juhtkiri: uhkusega näpud mulda Martin Kutti: leppeta Brexiti ohtlik illusioon (7) Sutteri peas põleb mitu mütsi (8) Lahingupaari lagunemine (2) Taltunud taat-feminist Ainulaadne talent Luua 500 ehk salanägu vaatab aknast välja (1) Disani uus elutuba Viis parimat sel aastal ilmunud albumit suvisteks autosõitudeks Kurb lugu, millel on õnnelik lõpp Nädala plaat. Kaunishingest sirgub pirtsakas parempoolne Kultuur Luua 500 ehk salanägu vaatab aknast välja (1) Disani uus elutuba Viis parimat sel aastal ilmunud albumit suvisteks autosõitudeks Kurb lugu, millel on õnnelik lõpp Nädala plaat. Kaunishingest sirgub pirtsakas parempoolne Sport «Reimi rünnaku» esmaesitlus jõuab vaatajateni Olümpianormi täitnud Johannes Erm: polnud kerge, aga teadsin, mida sihin Marc Gasoli resultatiivsus – Toronto Raptorsi salarelv Kodu Praktiline terrass toob aia tuppa AK Teadlane, kes uurib potipõllundust kui maailmapäästvat tegevust (2) Tallinn 800: kurja eest varjule ehk mida räägivad lukud lukustatust? Oliver Laas: defineerimine ja veenmine (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: hingelt noor maestro Eri Klas juubeldas Juku-Kalle Raid: Mart Nutile ja meile kõigile kaasa Luua 500 ehk salanägu vaatab aknast välja (1) Disani uus elutuba Viis parimat sel aastal ilmunud albumit suvisteks autosõitudeks Kurb lugu, millel on õnnelik lõpp Nädala plaat. Kaunishingest sirgub pirtsakas parempoolne Arter Tallinki juhatuse liige Kadri Land: Tallinna-Helsingi tunnelit ei tule! (30) Tänane juubilar: Postimehe Arter sündis kirglikus kultuurisõjas 1000 numbrit hiljem - Arteri esimese kaaneloo kangelane Steve Jürvetson: Maine, ka riigi maine hoidmisega tuleb pidevalt tööd teha (1) Kuninglik ahelsuitsetaja - Taani kuninganna Margrethe II (2) Filmiarvustus: lossis juhtub lõpuks alati midagi Mis toimub kodukohviku köögipoolel? Ma ei tea, kas sa ikka tahad seda teada... VIDEO: Kümme minutit kargamist ja 14 kilo kadunud Sõiduproov. 6 asja, mida me juba teame uuest Subaru Foresterist Tehnoloogiamaailmade sõda. Kuhu viib Huawei boikottimine ja kuidas see meid mõjutab? (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Kutti: leppeta Brexiti ohtlik illusioon

2 min lugemist
Martin Kutti.  FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Kätte jõudis päev, mida paljud britid pikisilmi ootasid. Brexiti-kaoses peaministriks tõusnud Theresa May astus Konservatiivse Partei juhi kohalt tagasi ja ehkki ta jääb rohkem kui kuuks ajaks valitsusjuhi kohusetäitjana ametisse, on tema päevad loetud.

May taandumine on teatud ringkondades loonud illusiooni, et uus liider keerab Brexiti-saagas uue lehekülje. Avatakse lahkumislepe, tehakse brittidele sobivad muudatused, Ühendkuningriik taastab oma au ja väärikuse ning marsib Euroopa Liidust «Rule Britannia!» kõlades 31. oktoobril välja.

Soovunelmas paistavad peaministrikandidaadid olevat aga unustanud, et ELi jaoks pole suurt vahet, kas Ühendkuningriiki juhib May, Boris Johnson, Jeremy Hunt, Michael Gove või Dominic Raab. Lahkumislepe on ju allkirjastatud ja seda enam ei avata. Ometi domineerib arusaam, et ELi seisukoha muutmine on vaid pealehakkamise küsimus.

Illusiooniga on kaasnenud ohtlik retoorika – rohkem kui kunagi varem räägitakse võimalikust leppeta lahkumisest. Valmisolek ekstreemseks lahenduseks tundub koguni olevat võiduvõimaluse omamise eeldus.

Kandidaat Johnson püüab seda reaalse lahendusena esitledes leiutada tööriista Brüsseli mõjutamiseks. Raab tutvustas isegi võimalust, kuidas parlament ei saaks leppeta lahkumist takistada – selleks tuleks lihtsalt alamkoja töö ajutiselt seisata. Kui Hunt võrdles algselt leppeta lahkumist poliitilise enesetapuga, siis mõni päev hiljem parandas ta end ja ütles, et see võimalus tuleb laual hoida. Gove tunnistas pärast pikka vaikust, et Brexiti ärajäämise ja leppeta Brexiti vahel valides otsustaks ta viimase kasuks.

Heal juhul kaasneks leppeta EList välja kukkumisega vaid majanduskaos, aga tagajärg võib olla hoopis hullem.

7

Erakond ei oota, et uus juht kohtleks Brexitit May kombel ja üritaks vaid kahjusid piirata. Osa konservatiividest ootab hoopis jonnakat peaministrit, kes oleks paremate tingimuste nimel valmis riskima ning valama õli tulle viimase hetkeni, mil selle kustutamine võiks veel võimalik olla. Vajaduse korral kauemgi. Hetkeni, mil kustutustööd muutuvad mõttetuks ja kõik endasse neelav tulekahju ehk leppeta lahkumine saaks tegelikkuseks.

31. oktoobril Brexitiga lõpule jõudmine on saanud kinnisideeks, kuid ärplemisega tasuks olla ettevaatlik. Heal juhul kaasneks leppeta EList välja kukkumisega vaid majanduskaos, aga tagajärg võib olla hoopis hullem.

Põhja-Iirimaa kodanikuühendused on kandidaate hoiatanud: jätke leppeta Brexit rahule. Kui uue peaministri liigse enesekindluse tagajärjeks peaks olema uus Põhja-Iirimaa konflikt, siis võib kindel olla, et tulevastel valitsusjuhtidel tuleb tegeleda sootuks raskemate teemadega, kui seda on poliitikute ettenägematuse läbi endale ise kaela tõmmatud õnnetus nimega Brexit.

Seotud lood
07.06.2019 10.06.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto