Sisukord
Päevakomm
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (45) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Kutti: leppeta Brexiti ohtlik illusioon

2 min lugemist
Martin Kutti.  FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Kätte jõudis päev, mida paljud britid pikisilmi ootasid. Brexiti-kaoses peaministriks tõusnud Theresa May astus Konservatiivse Partei juhi kohalt tagasi ja ehkki ta jääb rohkem kui kuuks ajaks valitsusjuhi kohusetäitjana ametisse, on tema päevad loetud.

May taandumine on teatud ringkondades loonud illusiooni, et uus liider keerab Brexiti-saagas uue lehekülje. Avatakse lahkumislepe, tehakse brittidele sobivad muudatused, Ühendkuningriik taastab oma au ja väärikuse ning marsib Euroopa Liidust «Rule Britannia!» kõlades 31. oktoobril välja.

Soovunelmas paistavad peaministrikandidaadid olevat aga unustanud, et ELi jaoks pole suurt vahet, kas Ühendkuningriiki juhib May, Boris Johnson, Jeremy Hunt, Michael Gove või Dominic Raab. Lahkumislepe on ju allkirjastatud ja seda enam ei avata. Ometi domineerib arusaam, et ELi seisukoha muutmine on vaid pealehakkamise küsimus.

Illusiooniga on kaasnenud ohtlik retoorika – rohkem kui kunagi varem räägitakse võimalikust leppeta lahkumisest. Valmisolek ekstreemseks lahenduseks tundub koguni olevat võiduvõimaluse omamise eeldus.

Kandidaat Johnson püüab seda reaalse lahendusena esitledes leiutada tööriista Brüsseli mõjutamiseks. Raab tutvustas isegi võimalust, kuidas parlament ei saaks leppeta lahkumist takistada – selleks tuleks lihtsalt alamkoja töö ajutiselt seisata. Kui Hunt võrdles algselt leppeta lahkumist poliitilise enesetapuga, siis mõni päev hiljem parandas ta end ja ütles, et see võimalus tuleb laual hoida. Gove tunnistas pärast pikka vaikust, et Brexiti ärajäämise ja leppeta Brexiti vahel valides otsustaks ta viimase kasuks.

Heal juhul kaasneks leppeta EList välja kukkumisega vaid majanduskaos, aga tagajärg võib olla hoopis hullem.

Erakond ei oota, et uus juht kohtleks Brexitit May kombel ja üritaks vaid kahjusid piirata. Osa konservatiividest ootab hoopis jonnakat peaministrit, kes oleks paremate tingimuste nimel valmis riskima ning valama õli tulle viimase hetkeni, mil selle kustutamine võiks veel võimalik olla. Vajaduse korral kauemgi. Hetkeni, mil kustutustööd muutuvad mõttetuks ja kõik endasse neelav tulekahju ehk leppeta lahkumine saaks tegelikkuseks.

31. oktoobril Brexitiga lõpule jõudmine on saanud kinnisideeks, kuid ärplemisega tasuks olla ettevaatlik. Heal juhul kaasneks leppeta EList välja kukkumisega vaid majanduskaos, aga tagajärg võib olla hoopis hullem.

Põhja-Iirimaa kodanikuühendused on kandidaate hoiatanud: jätke leppeta Brexit rahule. Kui uue peaministri liigse enesekindluse tagajärjeks peaks olema uus Põhja-Iirimaa konflikt, siis võib kindel olla, et tulevastel valitsusjuhtidel tuleb tegeleda sootuks raskemate teemadega, kui seda on poliitikute ettenägematuse läbi endale ise kaela tõmmatud õnnetus nimega Brexit.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto