R, 9.12.2022

Rail Balticu terminali arhitektidele näidati punast tuld

Mari Mets
, reporter
Rail Balticu terminali arhitektidele näidati punast tuld
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ülemistele terminali rajamiseks viis aastat tagasi korraldatud arhitektuurikonkursi võitnud büroo 3+1 jäi riigihangete vaidlustuskomisjonis kaotajaks ja uue konkursi toimumisele ei ole praegu enam takistusi.
Ülemistele terminali rajamiseks viis aastat tagasi korraldatud arhitektuurikonkursi võitnud büroo 3+1 jäi riigihangete vaidlustuskomisjonis kaotajaks ja uue konkursi toimumisele ei ole praegu enam takistusi. Foto: Eero Vabamägi
  • Advokaadibüroo viirustõrje viskas Rail Balticu olulise otsuse rämpsposti.
  • Vastane sellest hoolimata ajapikendust ei andnud.
  • Vaidlustuskomisjon autoriõiguse küsimusi lahendada ei oska.

Riigihangete vaidlustuskomisjon autoriõiguste küsimusi ei lahenda ning hoolimata tähtsa dokumendi kadumisest kehtib otsus arhitektidega läbirääkimised lõpetada.

Aastal 2014 Rail Balticu Ülemiste terminali arhitektuurikonkursi võitnud arhitektibüroo 3+1 esitas riigihangete vaidlustuskomisjonile (VAKO) kaks kaebust terminali uue arhitektuurikonkursi korraldamise peale, kuid mõlemad lükati tagasi. Projekti eest vastutav arhitekt Ilmar Valdur ütles, et VAKO otsus oli neile mõnevõrra üllatav ja nad pole advokaatidega veel paika pannud plaani, kuidas edasi talitada. Ta lisas, et vaidlus VAKOs oli puhtjuriidiline ning arhitektuurse lahendusega pole sel enam pistmist.

Arhitektid tõid oma vaidlustuses välja, et terminali arhitektuurilahenduse jaoks juba toimus üks konkurss, mille nemad viis aastat tagasi võitsid. Neile teadaolevalt pole läbirääkimised projekteerimistööde lepingu sõlmimiseks 3+1ga lõppenud, seega ei saa sama objekti peale uut hanget korraldada.

Lisaks leiavad nad, et Rail Baltic Estonia OÜ (RBE) rikub uue hankega autoriõigusi, kuna nende nõusolekuta on aluseks võetud 3+1 varasema võidutöö «Tagasi» edasiarendus. RBE aga leiab, et vajalikud autoriõigused on juba neile loovutatud.

Kadunud otsus

3+1 arhitektibüroo selgitas oma kaebuses, kuidas nad tegid 2014. aasta lõpust mullu suveni linna ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga koostööd detailplaneeringu koostamiseks, millega nende algset projekti oluliselt täiustati. Arhitektid ütlesid, et et neile pole esitatud otsust, mille alusel oleks koostöö nendega lõpetatud. RBE aga väidab, et mullu 2. mail hankekomisjon just nii otsustas ja 18. mail edastati selle kohta e-kirja teel teade ka 3+1-le. Raudtee-ettevõte heidab arhitektidele ette, et nad pole otsust õigel ajal vaidlustanud. Koostöö lõpetamise taga oli hanke korraldamisel tehtud viga, mistõttu jäi hinnapiir 3+1 pakkumise jaoks mõeldamatult madalaks ning muid lahendusi ei suutnud RBE leida.

VAKO leidis, et kuigi RBE ei edastanud otsust nõuetekohaselt kolme päeva jooksul ning seal ei olnud välja toodud ka hanke kehtetuks tunnistamise põhjendusi, pidanuks 3+1 siiski aru saama, et tegemist on neid puudutava otsusega, millele tuleks reageerida. Seega on eelmine hange igal juhul lõppenud ja RBE-l on õigus korraldada uus hange. VAKO lisas, et pole pädev hindama võimalikke autoriõiguste rikkumisi, sest nemad võivad kontrollida vaid hanke vastavust seadusele.

Tänavu märtsis saatis RBE mulluse otsuse koos lisapõhjendustega 3+1 esindavale Maria Mägi advokaadibüroo üldmeilile, kuid selgus, et büroo viirusetõrje oli lugenud selle faili viiruseks ning suunanud rämpsposti. 3+1 heitis RBE-le ette, et nad saatsid niivõrd tähtsa dokumendi nõnda ebaturvaliselt ega tundnud huvi, kas arhitektid otsuse üldse kätte said.

Kingitust ei tee

Lõpuks jõudis RBE koostöö lõpetamise otsus 3+1 arhitektideni rohkem kui aasta hiljem VAKO kaudu, tänavu 20. mail. Selle valguses leiab arhitektibüroo, et otsuse vaidlustamise tähtaeg oli tänavu 30. mail. VAKO küsis selle kohta arvamust RBE-lt, kes arhitektidele ajapikendust ei kinkinud. Kuna aga pärast mullu 2. mail tehtud läbirääkimiste lõpetamise otsust toimus mai jooksul RBE ja 3+1 vahel veel kohtumisi, leiab 3+1, et RBE varjas oma koostööst taganemise otsust teadlikult.

RBE esitas oma advokaadikulude eest VAKO-le 6700-eurose arve, kuid seda pidas komisjon põhjendamatult suureks, leides, et arhitektid peaks neid tasuma vaid 4200 euro ulatuses. 3+1 saab VAKO otsuse kümne päeva jooksul halduskohtus vaidlustada.

RBE juhi Riia Sillave sõnul on uuele, 1. augustil lõppevale arhitektuurikonkursile registreerunud juba mõnikümmend huvilist. Ta lisas, et praegusel Euroopa Liidu 2020. aastaga lõppeva rahastusperioodil alustatakse Ülemistel raudteetaristu ümberehitamisega ning hoonestustööd võivad jääda ka uude rahastusperioodi.

Märksõnad
Tagasi üles