Arstide liidu president: piirikaubanduse lõpetamise katse tegelik hind

. FOTO: Elmo Riig

Riigikogu teeb täna ühe rahvatervise jaoks väga halva otsuse, langetades alkoholiaktsiisi 25 protsenti. Arutasime seda 4. juunil riigikogu rahanduskomisjoni istungil, kus olin kümmekonna alkoholitootja, turustaja ja maaletooja kõrval ainus tervisemõjudest kõneleja. Tegin seal ettekande, vastasin küsimustele ja esitasin fakte. Kahjuks kurtidele kõrvadele, kirjutab Eesti Arstide Liidu president Jaan Sütt.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk kiidab oma töö tulemust riigikogus seaduse teisel lugemisel sõnadega: «Kokku oli kutsutud 14 asjasse puutuvat organisatsiooni, alustades alkoholitootjatest ja lõpetades sotsiaalministeeriumi ja arstide liiduga.» Ning võtab asja kokku: «Ülejäänud turuosalised ja nende esindusorganisatsioonid pidasid aktsiiside langetamist vajalikuks.» Kas järgmisena võiks «Koka meetodil», kus arutelule kutsutakse ainult tubakatootjad, taas sigarette reklaamima hakata?

Suitsetamise vähenemine noorte seas on hea näide sellest, kuidas piirangud toimivad. Samamoodi saame kättesaadavuse piiramise kaudu mõjutada ka alkoholi tarbimist. Rahvusvahelised uuringud ja praktika kinnitavad, et alkoholi tarvitamist mõjutavad kõige enam hind, füüsiline kättesaadavus ja reklaam. Kõige hinnatundlikumad ongi lapsed ja noored.

12.06.2019 14.06.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto