Sisukord
Investeerimine
Postimees
15.06.2019
Eesti «Laari nimekirja» koosseis üllatas erakondi (6) Elektritõukerattad hakkavad pealinnas tuhisema jalakäijate vahel (20) Pärt Uusberg: laulupidu on nii hoomamatu, et mõjub omamoodi rahustavalt Majandus Tark raha ja rumal raha. Või on see hoopis vastupidi? (3) Ebaselgetel aegadel sobivad dividendiaktsiad Tallinn loob suurregati Tall Ship Races võõrustamiseks hulga uusi töökohti Välismaa Tankeriplahvatuste järel käib hoogne süü veeretamine (3) 30 aastat Fergana veresaunast: põletatud majad, inimtühi linnajagu ja laibalehk (5) Trumpi ustava meediasõdalase langemine (5) Arvamus Juhtkiri: anarhia kergliikluses Tõnis Oja: kas veel üks paradigma muutus? (9) Väike Martin, vastutaja ja kannataja (4) Minister, kes ei loe (4) Mees kõige keskel Õigluse väike võit (4) Ajaloo kuulsaim filmikriitik Mäng troonile! Kultuur Piraatide küla „kirgiside“ maal Ajaloo kuulsaim filmikriitik Mäng troonile! Sport Väike Martin, vastutaja ja kannataja (4) Kodu Lihtne juhis: Eesti aiapidaja õpetab, kuidas rajada ilus püsilillepeenar AK Jüri Kivimäe: Paul Johansen – sünnilt taanlane, hingelt Eesti ajaloolane Riho Paramonov: pseudoteadus pole mingil juhul teadus (12) Peeter Langovitsi tagasivaade: juubelilaulupeoks monument Jakob Hurdale EKI keelekool: maailma kõige sõltumatum riik Ajaloo kuulsaim filmikriitik Mäng troonile! Arter Arteri suur lugu. Robert Linna: just seda olen kogu elu taga ajanud Miks Dannebrog just Eestis sündis (13) Jüri Kolk: vana plaat Elu24 Pariisis Korea imebändi kontserdil: nüüd tean, kuidas kõlab 80 000 inimest mulle korraga kõrva karjumas Otsustav elupööre: edukas Vene ärimees valis Eesti kodakondsuse (12) Juristidiplomiga preili petis Filmiarvustus «Valu ja hiilgus»: vanameistri peen, ilus ja mõtlik sooritus Võileivahullud viikingid Arvad, et rattasõit on käkitegu? Oh ei, eksid! (1) Sõiduproov haruldase superautoga: McLareni roolis Bikernieki ringrajal Karl-Christoph Rebane: säravaid tähti ei tohi konidena kustutada (8) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tark raha ja rumal raha. Või on see hoopis vastupidi?

4 min lugemist
  • Paljud Eesti investorid jäid suurest aktsiatõusust paljuski ilma.
  • Kui tõus oli juba alanud, soovitasid meie pangad aktsiatest eemale hoida.
  • Pensionifondid kartsid paaniliselr rahapesu negatiivseid tagajärgi.
Investeerimishuvilised: kes mõtleb peaga ja kes kõhuga. FOTO: Urmas Nemvalts

Umbes kuraditosin aastat tagasi sain ühelt tuntud investeerimisspetsialistilt noomida, sest olin kirjutanud Apple’i aktsiast kui suure tõusupotentsiaaliga investeerimisvõimalusest. Fondijuht kurjustas, et kuidas ma julgen propageerida ühe toote ettevõtte aktsiat.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Just meie professionaalsed investeerimismajad on vastutavad selle eest, et Eesti inimesed ei säästa. Oli ju finantsturgude algus kaks aastakümmet tagasi üsna lootustandev. 1990. aastate lõpu börsipalavik, kus üks vaadatuim telesaade oli investeerimisalane «Kapital», oli ehk liigne äärmus, aga kümmekond aastat tagasi investeeris kolmandasse sambasse (vabatahtlikud pensionifondid) pea 54 000 inimest, praegu on neid 10 000 võrra vähem.

Ja kõige selle tulemus on käes. Pensionifondide kehvapoolsed tootlused on andnud populistlikele poliitikutele võimaluse neid rünnata ja alustada pea kaks aastakümmet püsinud pensionisüsteemi lammutamist.

14.06.2019 17.06.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto