Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
22.11.2019
Viimased uudised Visa hinge Rait Ratasepa mõttekoht: kust jookseb piir? (1) Jõgeva uus ringristmik muutus kohe hajameelsete juhtide lõksuks (2) Alampalga tõus kiirendab lasteaiatasu kallinemist Tartus PÖFFi film: Tõetruu valetamine Lavastusele eelnes ilust hoolijate küsitlus Urmas Vadi uues raamatus tuleb kogu aeg nutt peale Lühis jättis ligi kolm tuhat Annelinna elanikku pimedusse Ahhaa läheb teaduse tuumani välja Kuulutused, 22. november Kariina Laas: parim rohi stressi ja pinge maandamiseks on … alkohol?! Galerii: Postimees esitles Noor-Eesti teadusgranti Tartu otsib kultuurikandjaid Tartu jõulupuu jõuab homme raekoja platsile Piltuudis: torutööd põhjustasid Teguri tänaval liiklusummiku Mõõtmised kinnitavad, et õhukvaliteet Tartu koolide juures on hea Ohtlikud mängud. Noored viskasid torusiilipommi kortermaja rõdule Öösel toimus kolm löömingut, kaks inimest toimetati haiglasse KFC avab Tartus ja Narvas ööpäevaringsed restoranid (1) PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist Teadlaste argipäev: Lippmaa heitles lutikatega ja Parmasto kirvemehega Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: häda bussiliiklusega (6) KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Tamrex Kust leida parimad talvesaapad? Parim tehniline pesu trenni või tööle Seda talvejopet lihtsalt pead proovima Külmas kanna meriinovillast: milline ei aja kihelema? Suur ülevaade: Need muusikavideod ja filmilaulud võistlevad tänavu Grammydel 18 aastat vana videopäevik: Vaata, kuidas «Harry Potteri» lapspeaosalised võtete vahel igavust peletasid Filmimusa: Linkin Parki kitarristi venelaste ulmekale «Valvepost» loodud sünge lugu kergitab ihukarvu Romantika kuubis: Jane Austeni võluv noor kosjamoor «Emma» keerutab taas kinoekraanil suhteintriige Lõuna-Eesti Postimees Galerii ja video: Mooste lapsed möllasid tsirkuse õpitoas Fotod: Mulgi vallad pidasid ajaloo esimese ühisistungi Valgamaal süttis sõiduk Fotod: Võru park langes sodijate küüsi Päästjad said päeva jooksul Võrru kolm väljakutset Läti alkopoodide töötajad protestisid maksutõusu vastu (1) Taageperas kohtuvad kolme Balti riigi regionaalministrid Põlvamaa tutvustas end pealinnas Räpinas räägitakse salapärasest linnust Praegu oluline Raport: Järvik valetas ja ületas oma pädevust (15) Aasta prokurör Maarja-Liisa Kõiv: naine, keda vangid pelgavad Jaaganti poliitikaradar. EKRE porised jalajäljed (2) Veneetsia aktivist: linna ei tohi massiturismi nimel tappa Mart Helme: EKRE on Järviku selja taga ning ei soovita tal tagasi astuda (31) Närilised ja tuul näitasid e-riigile koha kätte Andrus Karnau: musta raha transiitmaa (1) Jõgeva uus ringristmik muutus kohe hajameelsete juhtide lõksuks (2) Juhtkiri: venitamine on piinlik (2) Evelyn Kaldoja: kirjutamata kommunaalreeglid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Piirkonnapolitseinik: vihmane ja jahe jaanipäev oleks korrakaitsjatele ideaalne

3 min lugemist
Möödunud aastal jaanipäeval tabas politsei autoroolist 176 purjus juhti, neist suurem osa Otepää lähistelt, kus toimus Pühajärve jaanituli. FOTO: Arvo Meeks

Jõgeval läksid möödunud aasta jaanipäeval kaklema kaks meest, sest ühele ei meeldinud, et teine purjuspäi autoga sõitis. Nii otsustas ta teda ise nahutada ja virutas mehele mitu korda rusikaga näkku.

Kui Jõgeval sai mees peksa, siis Mustvee vallas lasti käiku kööginuga, millega üks mees lõi joomakaaslasele kõhtu. Õnneks polnud vigastus eluohtlik.

Palju probleem tekitavad politseile purjus mehed, aga on ka hulk naisi, kellele alkohol annab julguse juua täis peaga rooli istuda.

Erinevad kogemused

Tartumaal juhtus möödunud aasta jaanipäeval üks raskemaid liiklusõnnetusi Elvas, kus juhtimisõiguseta ja alkoholi tarvitanud naine kaotas Volvo üle kontrolli ning sõitis ühes sõpradega kraavi. Joobes juhi suhtes alustati menetlust ja ta suunati sotsiaalprogrammi.

Aga Lõuna prefektuuri piirkonnavanem Siim Linnard saab jaanipäeval tähistada oma teist sünnipäeva. «Taas oli tegemist purjus juhiga, kes sõitis meile vastu. Õnneks suutis paarimees kiiresti reageerida. Seal oli tõesti tegemist sekundite mänguga,» rääkis Linnard meeldejäävaimast jaanipäevast.

Kõik mälestused ei ole nii sünged. Ühel jaanipäeval oli purjus autojuht keeranud auto katusele ega saanud sealt enam välja. Linnard tõttas appi, tegi turvavöö lahti ja mees kukkus talle sülle ning politseinik aitas ta autost välja.

6 korda rohkem on jaanipäeval purjus roolikeerajaid kui muidu

Kui keskmiselt tabatakse ühes päevas kuni 30 alkoholi tarvitanud autojuhti, siis mullu jaanipidustuste ajal oli see näitaja kuus korda suurem. Suur osa joobes juhtidest tabati Otepää lähistel, kus toimus Pühajärve jaanituli.

Lõuna-Eesti üks süngemaid jaanipäevi jääb 2010. aastasse, mil Valgamaal juhtunud liiklusõnnetuses hukkus kolm noort inimest. Möödunud aastal tabas politsei roolist 37 kriminaalses joobes autojuhti, neist kuus Tartumaal ja viis Jõgevamaal.

Tarbitud alkoholist järele jäänud taara Pühajärvel. FOTO: Arvo Meeks

Peretülid peo ajal

Jaanipäeva puhul ei saa paraku mööda vaadata alkoholitarbimisest, aga see ei olegi niivõrd seotud jaanipäeva kui vaba päevaga. «Vaba päev tähendab ju pidu,» nentis Linnard. Nii sagenevad purjutajad autoroolis, aga ka tülid koduseinte vahel. «Alkohol julgustab lasta keelepaelad valla ning muidu allasurutud vanad probleemid kerkivad esile,» rääkis ta. Aastaid jaanipäeval töötanud Linnard ütles, et kõige ideaalsem oleks selline jaanipäev, mil sajaks vihma ja ilm oleks jahe. «Soojad ja suvised ilmad annavad meile paraku rohkem tööd.» Selleks jaanipäevaks ennustab riigi ilmateenistus üle 20 soojapügala.

Ka see aasta saab pidu ja pillerkaar paljude jaoks alguse ilmselt juba täna ning võib väldata koguni teisipäeva hommikuni välja, kuni töö kutsub,» ütles Kerly Virk.

Lõuna prefektuuri pressiesindaja Kerly Virk kinnitas, et paljuski sõltuvad eri juhtumid ilmast, ka nädalapäevast ja sellest, mitu päeva punase püha tõttu inimesed vabalt võtta saavad – mida pikemalt, seda enam tööd politseile. «Ka sel aastal saab pidu ja pillerkaar paljude jaoks alguse ilmselt juba täna ning võib väldata koguni teisipäeva hommikuni välja, kuni töö kutsub,» ütles ta.

Laulupidu ja jaanid

Möödunud aastal tabas politsei jaanipäeval üle 30 purjus alaealise. Siim Linnardi sõnul ei anna tegelikult alaealised politseile riigipühadel rohkem tööd. «Peamiselt on need siiski täiskasvanud, kes istuvad pärast purjutamist autorooli, ka on probleemik vägivald koduseinte vahel,» tõdes ta. Linnard paneb kõigile jaanipeolistele südamele hoolida ja märgata. «Oma sõpradel tuleb silm peal hoida. Või kui märgatakse liikluses kahtlast sõidustiili, sellest teada anda,» soovitas ta. Pooled kriminaalses joobes tabatud roolikeerajatest on kinni peetud tänu teistele liiklejatele.

Siim Linnard, Tartu piirkonnapolitseinik  

Sille Annuk

Alkohol julgustab lasta keelepaelad valla ning allasurutud vanad probleemid kerkivad esile, rääkis Siim Linnard.

Kuna paljud pered sõidavad jaanipäeva pidama järve või mõne muu veekogu äärde, palub Linnard vähemalt ühel lapsevanemal lapse ohutuse huvides adekvaatne olla.

Sel aastal on jaaninädalavahetusel Tartusse tulemas tavapärasest rohkem inimesi, sest üle mitme aasta toimuvad ülikoolilinnas võidupüha paraad ja ka laulupidu. «Arvan, et see toob pigem segadust liikluses, sest paljud tänavad on liiklusele suletud,» lausus Linnard. Kuna laulupeorahvas on viisakas ja alkoholi üldiselt ei tarbi, ei tähenda need üritused Linnardi arvates politseile suuremat koormust.

Eelmisel aastal sai politsei 23. juunist 24. juunini Tartumaal 188 ja Jõgevamaal 37 väljakutset. Üle Eesti registreeriti 111 kuritegu.

Jaanipidusid jagub mitmeks päevaks
Kuigi kalendri järgi on jaanipäev alles 24. juunil, algavad pidustused ja süüdatakse lõkked juba täna. Lõuna-Eesti suurimad peod tujuküllaste esinejate ja tulesõuga leiavad aset Valgamaal Pühajärvel ja Jõgevamaal Kasepääl. Nii Kasepääl kui ka Pühajärvel alustatakse jaanitralli täna, Pühajärvel jätkub see veel homme. Kes aga soovib rahulikumat perepidu, võib sammud seada Kambja valda Ülenurmesse põllumajandusmuuseumisse, kus jaanipidu algab kell 18.
Laupäeval tähistab Melliste küla jaanituli 10. aastapäeva ning melu kestab seal öötundideni. Tuli lööb lõkkele kell 21. Veel enne jaanilaupäeva peetakse suurt pillerkaari Põltsamaal, kus lavale astuvad Koit Toome ja Marju Länik.
Tartu linna jaanilõke süüdatakse Raadi mõisapargis jaanilaupäeval kell 21. Lapsed saavad sõita elektriautodega, hüpata batuudil, veereda täispuhutavas pallis, meisterdada käsitöötoas ja teha endale temaatilise näomaalingu. Päris pisikestele pidulistele on avatud lõbusa tegevusega mängumaa. Nii suured kui ka väikesed tantsijad saavad jalga keerutada kell 21.30 algaval tantsuõhtul rahvamuusikaansamblitega Tuulelõõtsutajad ja Kratt. Pühapäeval süüdatakse jaanituli ka Elva lauluväljakul.

Seotud lood
21.11.2019 22.11.2019
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto