Sisukord
Maailm
Postimees

Analüütik: iiri rahvast ähvardab šokeeriv reaalsus

6 min lugemist
  • Kuigi vabariiklikke terroriste pole Põhja-Iirimaal palju, on nad ohtlikud.
  • Iiri valitsus pole rahvale tunnistanud nn kõva piiri tekke võimalikkust.
  • Derrys, kus tapeti ajakirjanik, on ka politseinikel ohtlik töötada.
  • EL keeldub Boris Johnsoniga Brexiti lepet uuesti avamast.
Arvestades kriisi ja inimeste nappust Iiri kaitsejõududes, ei pruugi Dublinil jätkuda jõudu kõva Brexiti korral saarel piiri kehtestamiseks.  FOTO: Paul Faith/AFP/Scanpix

Kuna valitsus Dublinis on kogu aeg rahvale lubanud, et kõva piiri Põhja-Iirimaaga ei tule, ähvardab iirlasi pärast Boris Johnsoni võimuletulekut Londonis šokk, ennustab Brüsselis tegutseva Martensi keskuse analüütik Eoin Drea.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas ajakirjanik Lyra McKee tapmine 18. aprillil Põhja-Iirimaal Derrys oli murranguline sündmus või lihtsalt õnnetus?

Tõenäoliselt oli see tolle õhtu asjaoludest tingitud õnnetus. Kuid see näitab, kui kiiresti võidakse Põhja-Iirimaal jõuda tagasi väga tõsise vägivalla juurde.

Kuivõrd on [tolle tapmise taga olnud] Uus IRA (NIRA) tugevam kui teised rühmitused, kes on jäänud Põhja-Iirimaale tegutsema pärast 1998. aasta suure reede rahu?

Viimase 20 aasta jooksul oli Tõeline IRA (RIRA, üks väheseid rühmitusi, mis jätkas võitlust, kui ülejäänud osa Iiri Vabariiklikust Armeest (IRA) relvad maha pani, praeguseks on see suuresti sulanud kokku NIRAga – E. K.) marginaliseeritud.

Neil ei olnud rahva toetust ega tegelikult põhjust, mille eest võidelda. Piir oli avatud, kogu Iiri saarel sai vabalt liikuda. Brexiti-debatt on toonud tagasi arusaama, et piir [Iiri Vabariigi ja Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa vahel] võidakse taas sulgeda. See on andnud neile põhjuse, mille ümber koonduda.

Kuigi neil pole avalikkuse toetust, on nad võimelised tegema tõsist kahju, nagu me tol traagilisel aprillipäeval nägime.

20.06.2019 22.06.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto