L, 4.02.2023

Analüütik: iiri rahvast ähvardab šokeeriv reaalsus

Evelyn Kaldoja
, välisuudistetoimetuse juhataja
Analüütik: iiri rahvast ähvardab šokeeriv reaalsus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Arvestades kriisi ja inimeste nappust Iiri kaitsejõududes, ei pruugi Dublinil jätkuda jõudu kõva Brexiti korral saarel piiri kehtestamiseks. 
Arvestades kriisi ja inimeste nappust Iiri kaitsejõududes, ei pruugi Dublinil jätkuda jõudu kõva Brexiti korral saarel piiri kehtestamiseks. Foto: Paul Faith/AFP/Scanpix

Kuna valitsus Dublinis on kogu aeg rahvale lubanud, et kõva piiri Põhja-Iirimaaga ei tule, ähvardab iirlasi pärast Boris Johnsoni võimuletulekut Londonis šokk, ennustab Brüsselis tegutseva Martensi keskuse analüütik Eoin Drea.

Kas ajakirjanik Lyra McKee tapmine 18. aprillil Põhja-Iirimaal Derrys oli murranguline sündmus või lihtsalt õnnetus?

Tõenäoliselt oli see tolle õhtu asjaoludest tingitud õnnetus. Kuid see näitab, kui kiiresti võidakse Põhja-Iirimaal jõuda tagasi väga tõsise vägivalla juurde.

Kuivõrd on [tolle tapmise taga olnud] Uus IRA (NIRA) tugevam kui teised rühmitused, kes on jäänud Põhja-Iirimaale tegutsema pärast 1998. aasta suure reede rahu?

Viimase 20 aasta jooksul oli Tõeline IRA (RIRA, üks väheseid rühmitusi, mis jätkas võitlust, kui ülejäänud osa Iiri Vabariiklikust Armeest (IRA) relvad maha pani, praeguseks on see suuresti sulanud kokku NIRAga – E. K.) marginaliseeritud.

Neil ei olnud rahva toetust ega tegelikult põhjust, mille eest võidelda. Piir oli avatud, kogu Iiri saarel sai vabalt liikuda. Brexiti-debatt on toonud tagasi arusaama, et piir [Iiri Vabariigi ja Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa vahel] võidakse taas sulgeda. See on andnud neile põhjuse, mille ümber koonduda.

Kuigi neil pole avalikkuse toetust, on nad võimelised tegema tõsist kahju, nagu me tol traagilisel aprillipäeval nägime.

Märksõnad
Tagasi üles