T, 6.06.2023

Abordiõigus jagab Ühendriigid kaheks

Merili Arjakas
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Telesarjale «The Handmaid's Tale» viitavad abordiõiguslased Missouri osariigi valitsushoones.
Telesarjale «The Handmaid's Tale» viitavad abordiõiguslased Missouri osariigi valitsushoones. Foto: Sally Ince/AP/Scanpix

Ameerika Ühendriikide ülemkohtu praegune konservatiivne koosseis on andnud abordivastastele lootuse, et peagi seadusi karmistatakse, mistõttu võtavad osariigid järjest vastu põhiseadusvastaseid akte. Vastukaaluks kogub jõudu liikumine abordiseaduste leevendamiseks.

1973. aastal jõustas USA ülemkohus riigi ühe kurikuulsaima kohtulahendi Roe vs. Wade ning kinnitas, et USA põhiseaduse 14. muudatus, mis käsitleb kodakondsuse ja eraelu puutumatust, kaitseb kogu riigis naise õigust teha omal soovil aborti. Lahend ei keela osariikidel sätestada lisatingimusi, kuid määrab kindlaks kriteeriumid abortide piiramiseks raseduse teisel ja kolmandal trimestril, nii et need kaitseksid nii loote kui ka ema õigusi.

1992. aastal asendati trimestritel põhinev käsitlus arusaamaga nn loote elujõust, mille järgi on abort igal juhul lubatud üksnes seni, kuni loode ei ole ka meditsiinilise abi toel võimeline ema kehast väljaspool ellu jääma. Tavapäraselt peetakse piiriks 23.–24. rasedusnädalat.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles