Sisukord
Heureka
Postimees
04.04.2020
Minister Tanel Kiik: aprilli keskpaik tuleb kõige raskem Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (3) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse Koroonakriisi võimalik võitja Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (1) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi Õige inimene õiges kohas Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (3) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu EÜS 150: inime on mõõt! Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? Kõik lõpeb kord... aga millal? Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Edukas raketikatsetus avab SpaceXi jaoks uue ajastu

2 min lugemist
Falcon Heavy õhkutõus Kennedy kosmodroomilt. FOTO: Thom Baur / REUTERS / SCANPIX

Kosmosefirma üks kriitilisematest raketiskatsetustest möödus eile edukalt ning nüüd võib oodata ka tõestust leidnud rakettide laialdasemat kasutuselevõttu.

«See saab olema üks kõige keerulisematest katsetustest üldse,» kirjutas firma juht Elon Musk enne Falcon Heavy õhkutõusu Twitteris. Nimelt oli eile toimunud õhkutõus sisuliselt esimene kord, kui oma võimsuselt vaid legendaarsetele Saturn V rakettidele alla jäävad Falcon Heavy’d arvestatava lastiga proovile pandi. Viimane nende rakettide katsetus toimus 2018. aasta veebruaris, mil kosmosesse veeti Muski isiklik Tesla Roadster.

See oli aga kosmoselendude ja ka võimalike Marsi-külastuste perspektiivist siiski küllaltki väike last ning järele tuli veel kontrollida, kuidas saab rakett hakkama juba suurema koguse veetava lastiga. Seekordsel õhkutõusul oligu Falcon Heavy pardal 24 satelliiti kogumassiga ligi 4 tonni. Kokku tuli neid viia kolmele erinevale orbiidile ümber Maa, kirjutab Ars Technica.

Loetud tunnid hiljem kinnitas USA Kosmose- ja Raketisüsteemide Keskus, et kõik pardal olnud satelliidid on edukalt orbiidil ja jõudnud juba ka Maaga kontakti võtta. Mõlemad esimese astme raketi külje peal olnud Falcon 9 mootorid maandusid ka edukalt Florida lähistel asuval maandumisplatvormil. Eraldi saavutus on, et kinni suudeti püüda ka üks raketti tõusul tekkiva rõhu eest kaitsvatest kaitsevoolunditest. Selleks kasutati spetsiaalset laeva nimega Ms Tree.

Kuivõrd üks vaid kaitsevoolundi maksab suurusjärgus 6 miljonit USDd ja kinni püütud detaili saab taaskasutada ka tulevastes kosmosemissioonides, võimaldab see raketistarte odavamaks muuta. See on kooskõlas ka SpaceXi üldise eesmärgiga muuta kosmoseraketid maksimaalselt korduvkasutatavaks – samamoodi olid ka raketitõusus kasutatud esimese astme mootorid mõlemad kasutatud aprillis toimunud katsetõusus. Esimese sedalaadi taaskasutuse abil on juba võimalik teha kindlaks, mil määral taaskasutus mootoreid ja raketidetaile kahjustab ning mitu korda neid kasutada saab.

Igal juhul on Falcon Heavy usaldusväärsus nüüd proovile pandud ja edaspidi võib oodata selle tõusmist kesksele kohale USA kosmosetööstuses.

Seotud lood
03.04.2020 04.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto