K, 30.11.2022

Tõnis Oja: plats puhtaks!

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Tõnis Oja: plats puhtaks!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tõnis Oja.
Tõnis Oja. Foto: Postimees

Swedbank Eesti juhi Robert Kiti ja finantsjuhi Veiko Tammevälja ametikohustuste ootamatu peatamine ning endise pikaaegse juhi Priit Perensi lahtilaskmine oli suur üllatus peaaegu kõigile, vaid asjaosalistele endile ehk mitte. Kui sinu juhitava üksuse jamade tõttu haihtub üheksa miljardit eurot aktsionäride vara ning panga tegevus on nii Rootsi kui ka Ameerika Ühendriikide uurimisorganite uurimise all, ei saa ju eeldada, et su ametikoht väga kindel on.

Aga miks taandati Kitt ja Tammeväli just nüüd, mitte aga veebruaris, mil Rootsi rahvusringhääling SVT teatas, et läbi Swedbank Eesti liikus miljardite eurode ulatuses kahtlast raha? Või miks ei oodatud nende lahtilaskmisega sisejuurdluse lõpetamiseni, kui saab selgeks, milline oli nende roll kahtlase raha liikumisel ning kas ja kui palju kahtlast või kuritegelikku raha üldse läbi Swedbank Eesti liikus. Ja miks jäeti Kitt ja Tammeväli panga palgale edasi, mitte aga ei lahtud lahti, nagu tehti Priit Perensiga?

Mõned arvavad, et palgalehele jäetuna jäävad nad ligipääsetavaks panga sisejuurdlusele, aga uuritaval ajavahemikul oli tähtsam tegelane pigem just Perens, kes oli skandaaliga seostatud aastatel Swedbank Eesti peadirektor.

Mulle tundub, et vastus kõigile eelnevatele küsimistele on Rootsi ekspeaministri Göran Perssoni valimine Swedbank Grupi nõukogu esimeheks päev hiljem toimunud aktsionäride üldkoosolekul. Selle valikuga püüab pank taastada usaldust klientide hulgas. Arvan, et Eesti üksuse juhtide lahkumine oli 70-aastase Perssoni tingimus nõukogu esimehe ameti vastuvõtmisel. Tema valimise ajaks nõukogu esimeheks pidi plats senistest juhtidest puhas olema.

Tema valimise ajaks nõukogu esimeheks pidi plats senistest juhtidest puhas olema.

«Me hakkame maja puhtaks rookime. Töö algab nüüd,» ütles Persson pärast ametisse valimist pressikonverentsil. Ta toonitas, et panga ajaloos on olnud palju keerulisi majanduslikke strateegilisi otsuseid ning terve hulk suuri kriise. Ilmselt mõtles Persson eelkõige finantskriisi, mil pank vajas Rootsi maksumaksjatelt riigilt finantsabi, ning grupi kolme aasta tagust skandaali, mil panga kriisist väga edukalt välja toonud tegevjuht Michael Wolf samuti päevapealt lahti lasti.

Sotsiaaldemokraadist Rootsi endine tipp-poliitik istub hulga ettevõtete, sealhulgas väikese regionaalpanga Alandsbanken nõukogus.

Robert Kiti ja Veiko Tammevälja lõpliku saatuse üle otsustab juba Swedbank Grupi uus juht, kes Perssoni sõnul pannakse ametisse sügiseks.

Märksõnad
Tagasi üles