P, 5.02.2023

Kas liigne enesekindlus saab USA-le saatuslikuks?

Siim Kaasik
, siim.kaasik@postimees.ee
Kas liigne enesekindlus saab USA-le saatuslikuks?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
USA koondise nimekaim mängija Alex Morgan lõi poolfinaalis Inglismaa vastu naiskonna võiduvärava ning tähistas seda teejoomise žestiga. 
USA koondise nimekaim mängija Alex Morgan lõi poolfinaalis Inglismaa vastu naiskonna võiduvärava ning tähistas seda teejoomise žestiga. Foto: Richard Sellers/PA Wire/PA Images

Naiste jalgpalli maailmameistri selgitavad välja suurfavoriit ja tiitlikaitsja USA ning valitsev Euroopa meister Holland.

Maailmameistrit on naiste jalgpallis välja selgitatud alates 1991. aastast. Kõigi aegade edukaim naiskond USA pole eelneva seitsme turniiri jooksul kordagi medalita jäänud ega jää ka sel korral. Lisaks 1991., 1999. ja 2015. aasta MM-tiitlitele on USA-l üks hõbemedal ja kolm pronksmedalit.

Holland on seevastu naiste jalgpallis pigem uus jõud. MM-finaalturniiril mängiti esimest korda 2015. aastal Kanadas, kuid seal langeti kaheksandikfinaalis konkurentsist välja. Euroopa tasandil saadi esimene märk kirja 2009. aastal, kui naiskonna ajaloo esimesel EM-finaalturniiril jõuti poolfinaali. Tunamullu tõusis Holland aga Euroopa meistriks.

On selge, et pea kolm kümnendit naiste jalgpalli domineerinud USA on finaalis Hollandi vastu favoriit. Neil on paremad mängijad ning suuremad jalgpallitraditsioonid. Võrdluseks: kui ameeriklannad on professionaalset liigajalgpalli mänginud alates 2000. aastast, siis Hollandis loodi naistele liiga seitse aastat hiljem.

Ka USA teekond finaali on olnud raskem kui Hollandil. Ameeriklannad alistasid kaheksandikfinaalis Hispaania (FIFA edetabeli 13.), veerandfinaalis finaalturniiri korraldajamaa Prantsusmaa (4.) ning poolfinaalis Inglismaa (3.). FIFA edetabeli kaheksas naiskond Holland oli kaheksandikfinaalis parem Jaapanist (7.), veerandfinaalis Itaaliast (15.) ning poolfinaalis lisaajal Rootsist (9.).

Et mõista, kui enesekindlad ameeriklannad on, tasub kuulata koondise abikapteni Megan Rapinoe sõnavõtte. Juba enne kaheksandikfinaali rääkis Rapinoe, et tema ei kavatse traditsiooniliselt USA sporditšempioneid võõrustavasse Valgesse Majja minna. See tsitaat leidis laia kõlapinda ja pälvis ka USA presidendi Donald Trumpi tähelepanu. «Megan, enne tuleb turniir võita ja siis rääkida,» tuletas president jalgpallurile meelde, et Valgesse Majja kutse saamiseks tuleb naiskonnal esmalt karikas pea kohale tõsta.

Märksõnad
Tagasi üles