T, 30.05.2023

Üle aegade suurim kontsert paneb Tartus palju proovile

Aet Rebane
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Kontserdilava ehitus algas esmaspäeval ja jätkub täna.
Kontserdilava ehitus algas esmaspäeval ja jätkub täna. Foto: Kristjan Teedema

Homme Raadil Eesti Rahva Muuseumi (ERM) taga aset leidev Metallica kontsert toob kokku ligi 60 000 rokkmuusikahuvilist. Läbi aegade Tartu publikurikkaim kontsert paneb proovile nii kohaliku liikluskorralduse, ettevõtluse, korrakaitse kui elanike külalislahkuse.

Metallica kontsert 2016. aasta septembris New Yorgis.
Metallica kontsert 2016. aasta septembris New Yorgis. Foto: Andrew Kelly (Reuters)

See, et suurüritus toimub just Tartus omaaegsel sõjaväelennuväljal, on mitme juhuse kokkulangemine. Esialgu hellitas korraldaja Live Nation Estonia lootust Eestis Metallica neljas kontserdi püsti panna Tallinna lauluväljakul, kuid peagi selgus, et seal pole tänavu suvel vabu aegu.

Nii kaaluti muu hulgas ka Pärnu randa, ent viimaks jäi sõelale Raadi lennurada. Eile õhtuks oligi paik ajutiste aedadega ümbritsetud ning ERMi B-sissekäigu ees võttis ilmet 20 meetri kõrgune, 40 meetri sügavune ja 60 meetri laiune lava. Lisaks silmapaistvale suurusele on Metallica lava puhul eriline see, et sellel puudub katus.

Linn analüüsib mõju

Tartu linnapea Urmas Klaas tõdes eile, et Metallica kontsert on oluline nii siinse ettevõtluse hea käekäigu kui ka linna maine seisukohalt. «Sellest, kui hästi läheb, sõltub kas edaspidi tahavad suurkontsertide korraldajad siia tulla,» rääkis ta.

Linnapea Urmas Klaas kavatseb Metallica liikmetele kinkida Valdur Mikita raamatu «Tartu tähestik» ingliskeelse tõlke.

Klaasi sõnul on tähtis sedapuhku kontserdi mõjusid mitmekülgselt hinnata, et end tulevikuks paremini ette valmistada. Näiteks kavatseb linn analüüsida ürituse majanduslikku mõju, võrreldes homsete kaardimaksete andmeid mõne tavalise neljapäeva omadega – mõõdetakse, kui palju ööbitakse hotellides ja kodumajutusasutustes, käiakse kohvikutes söömas ja huvikohtades.

Enneolematult suur rahvamass paneb proovile ka tänavavõrgu ja liikluskorralduse. Sestap kogutakse andmeid ka saabuvate ja lahkuvate masinate, aga ka ühissõidukite kasutamise kohta. Ekstra saadetakse välja autojuhid, kelle ülesanne on hinnata kontserdi publiku sõidukite parkimist.

Sõlmpunktidesse seatakse üles lisakaamerad, mille andmeid analüüsib hiljem arvuti. Seda, kust inimesed Tartusse saabuvad, kui kaua nad siin aega veedavad ja kuhu edasi kulgevad, mõõdetakse mobiiltelefonide positsioneerimise abil. Lisaks registreerib liikumisi ajutine nutiliiklusmärk ERMi juures.

Kontserdikoha lähedale pannakse üles andurid heitgaaside ja müra mõõtmiseks – nii saab hiljem teha olulisi järeldusi massiürituse keskkonnamõjude kohta. Turvalisust hinnatakse politsei ja turvafirmade väljakutsete statistika alusel. Mõju linna mainele analüüsitakse hiljem meediamonitooringuga.

Kontserdi mõju uuringu tulemusi on linnavalitsusel kavas esitleda järgmise aasta jaanuaris sTARTUp Dayl.

Prügikastid ja käimlad

Klaas läheb ka ise kontserdile ja kavatseb Metallica liikmetele kinkida Valdur Mikita raamatu «Tartu tähestik» ingliskeelse tõlke. See teos valiti möödunud aastal rahvusraamatukogu konkursil 25 Eesti kaunima raamatu hulka.

Tartu linnavalitsuse linnapuhastuse peaspetsialist Mart Lukason nentis, et nii suure ürituse vastuvõtmiseks valmistumine sarnaneb paljuski ennustamisega. Jäätmekäitluse eest kontserdialal vastutab korraldaja ehk Live Nation Estonia. Linn toob ERMi ja kesklinna vahele jäävatele põhitänavatele juurde 60 prügikasti. Raekoja platsile pannakse lisaks kaks 660-liitrist konteinerit. Ühtlasi on Lukasoni sõnul väljas väikesed koristusbrigaadid, kes suurema prügi kiiresti kokku korjavad.

«Probleem on selles, et konteinereid pole praegu kuskil võtta ja välitualette vist ei õnnestu tänavatele lisaks tuua. Kontserdikohas on 500 tualetti ja Lõuna-Eesti on praegu neist tühi,» kirjeldas Lukason olukorda. «Loodame, et inimesed suudavad need kaks kilomeetrit vastu pidada ja kuskil afterparty kohas vetsus käia.»

Järgmise kontserdi annab Metallica 21. juulil Moskvas. Seal esines bänd viimati 1991. aastal – et tegu oli tasuta kontserdiga, oli see üks läbi aegade suurimaid kontserte, mille publikuks hinnati ligi 1,6 miljonit inimest.

Tartusse tulevad ka Põhja ja Lääne prefektuuri kiirreageerijad

Tartusse tulevad ka Põhja ja Lääne prefektuuri kiirreageerijad
Lisaks Lõuna prefektuuri politseinikele ja abipolitseinikele tulevad neljapäeval Tartusse turvalisust tagama Lääne ja Põhja prefektuuride kiirreageerijad.
Metallica kontsert on esimene seda masti suurüritus Lõuna-Eestis ja seetõttu on olukord uus ka politseile. Kontserdi ajal politsei korrakaitsetööd juhtiv Alvar Pähkel ütles, et iga uus kogemus on huvitav ja selleks, et kõik sujuks, on ka väga palju eeltööd tehtud. «Oleme valmis,» kinnitas ta.
Pähkel lisas, et võrreldes argipäevadega on nad nüüd väljas mitu korda suuremate jõududega. Jalgsipatrulli saadetakse ka abipolitseinikke.
Politsei peamised ülesanded kontserdi päeval on liikluskorralduse ja turvalisuse tagamine. Pähkel ütles, et peamine eesmärk on see, et kõik inimesed jõuaksid turvaliselt kontserdile ja hiljem koju. «Pärast kontserti suuname jalgsi linna minevad inimesed Roosi tänavale ning vaatame, et autojuhid saaks sõita kas Tallinna poole või mõnda teise suunda.» Ka  pikendavad politsei tööpäeva kõrtsid, millele on antud luba oma uksed tavapärasest pikemalt lahti hoida. «Meil pole kavas pärast kontserti meeskonda kokku pakkida. Arvestame, et alkohol ja emotsioonid toovad meile tööd,» rääkis Pähkel. Et lisaks kohalikele korrakaitsjatele on väljas ka palju kiirreageerijaid, saavad pingelised olukorrad Pähkli arvates kiire lahenduse. Kui Lõuna-Eestis on nii suur kontsert esimest korda, siis Põhja prefektuuri töötajatel on Tallinnas toimunud suurüritustelt hulk kogemusi.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles