N, 1.06.2023

Kas Euroopa Keskpank üllatab jälle?

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Kas Mario Draghi üllatab jälle? Euroopa Keskpanga president Mario Draghi Euroopa Liidu tippjuhtide kohtumisel selle aasta 21. juunil.
Kas Mario Draghi üllatab jälle? Euroopa Keskpanga president Mario Draghi Euroopa Liidu tippjuhtide kohtumisel selle aasta 21. juunil. Foto: Pm

Täna ja homme on Eesti Panga presidendina oma esimesel Euroopa Keskpanga (EKP) nõukogu koosolekul osaleval Madis Mülleril põnevad ja ilmselt väga tuliseks kiskuvad arutelud selle üle, kas lõdvendada niigi lõtva rahapoliitikat nüüd või alles septembri alguses. Tehnilistel põhjustel (vaata lisalugu) Müller seekord hääletada ei saa, ent oma arvamuse selle kohta, kas langetada keskpanga baasintressi või kasutada rahapoliitika leevendamiseks muid instrumente, saab ta teistele nõukogu liikmetele edastada küll.

Euroopa Keskpank lõpetas suuremahulise varaostuprogrammi ehk nn rahatrüki eelmise aasta lõpus. Siis tunduski, et üks ajastu on lõppenud ning millalgi tulevikus hakatakse intressimäärasid tasapisi tõstma. USA keskpank lõpetas rahatrüki juba mitu aastat tagasi ning 2015. aasta detsembris tõsteti esimest korda ka baasintressi. Intressimäärade tõstmise poliitika jätkus kuni eelmise aasta detsembrini, mille tõttu on president Donald Trump ka USA keskpanga (Föderaalreservi ehk Fedi) juhti Jerome Powelli kõvasti kritiseerinud. Väidetavalt on Trump uurinud, kas tal oleks võimalik Fedi juht enne tähtaega tagandada.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles