N, 8.06.2023

Ebe Pilt: Kunda – tolmuse müüdi alt avastatud pärlid

Ebe Pilt
Facebook Twitter
Comments
Kunda rannapromenaad.
Kunda rannapromenaad. Foto: Reti Kokk

Linnalegendid tsemendihallusesse tardunud tolmupealinnast elavad siiani, kuigi tänasel päeval on muru ka Kundas roheline, kirjutab Kunda elanik Ebe Pilt. 

See oli umbes kakssada aastat tagasi, kui esmakordselt tekkis idee rajada Kundasse kuurort. Looduslikult oli selleks kõik olemas (on siiani): meri ja liivarand ning ürgses kanjonis looklev jõgi, lisaks põneva reljeefiga nn mitmeastmeline maastik. St nägemus Kundast kui puhkusekeskusest ei ole pelgalt kaasaegne mõttemäng – tegelikult ulatub see 19. sajandi algusesse (samasse aega, kui Eestisse esimesed kuurordid asutati), kui Peterburi II gildi kaupmehele ja ettevõtlikule ärimehele von Schnackenburgile tuli pähe kuurordi loomise mõte Kundasse.

Selleks tarbeks ehitas ta Kunda ühte vanimasse (linna)ossa Londoni hotelli, mis küll hotellina kunagi toimima ei hakanud. Hotelli järgi sai paik aga nimeks New London, mis kohalike suus meelepärasemaks – Lontovaks – kohandati. See kehtib tänapäevani. Kui nüüdsel ajal Lontovasse sattuda, siis leiate kõrvuti kaasaegse eluga eest eriskummalise interjööri, milles on alles midagi suursugust. Paljud vanad hooned on küll tontlikult tühjad, kuid kannavad siiani möödunud aegade olemuslikku esteetikat ja stiili.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles