Sisukord
Juhtkiri
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (1) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Eripärased hotellid raputavad Tallinna Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (1) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Loginov jäi norralaste hammaste vahele Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: tundmatu maa

2 min lugemist
Töötukassa tööpakkumised. FOTO: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Poola valitsuse otsus kaotada alla 26-aastaste noorte palgalt tulumaksukohustus on kindlasti populistlik. Kindlasti on selle taga oktoobris toimuvad parlamendivalimised. Kindlasti on selle taga valitsuspartei Õigus ja Õiglus soov meeldida noortele. Aga kindlasti on tegu ka eksperimendiga, mida on huvitav kõrvalt jälgida.

Poola loodab maksusoodustusega hoida kodumaal noori inimesi, kes suurema palga nimel arvukalt välismaale lähevad või siis tööjõupuuduses vaevlevale tööturule üldsegi siseneda ei taha. Teisisõnu on Poolal töökäsi puudu. Isegi kui Poola ja Eesti noorte rändetrendid pole sarnased – Eesti noorte rändesaldo on olnud viimastel aastatel positiivne –, on meil Poolaga ikkagi üks ühine nähtus. Kiiresti vananev rahvastik. Ja see tähendab survet tööjõulisele elanikkonnale.

Rahvastiku vananemine ja tööjõupuudus kummitavad tegelikult tervet meie maailmajagu. Ning riigid on katsetanud nende nähtuste ebameeldivate mõjude vastu võitlemiseks mitmesuguseid meetodeid. Eesti proovib suurendada iivet vanemahüvitisega ning noori on püütud koju meelitada avaliku teabekampaaniaga. Poola proovib nüüd märgatavalt kergendada noorte maksukoormust. Kas see ka töötab, võib esialgu ainult spekuleerida.

Iseenesest oleks ju tore, kui maksusoodustus tooks endaga kaasa selle, et noori võetaks meelsamini tööle ja nende sissetulek suureneks. Samas võib tänase Postimehe majanduskülgedelt lugeda poolakate pikem skeptilisest hoiakust. Võtet peetakse liiga sirgjooneliseks ja naiivseks. Näib, et paarkümmend eurot rahalist võitu väljarännet ei peata ja tööjõumaksude kaotamisest võidavad noorte asemel hoopis tööandjad – nemad ei pea enam makstavalt palgalt tasuma 18 protsendini ulatuvaid tööjõumakse. Muudatuse najal tasandatakse lihtsalt palgakulu ja maksusoodustuse east välja jõudnud inimene vahetatakse halvimal juhul koguni välja – võib-olla mõne niikuinii soodsama Ukraina töölise vastu.

Poola proovib nüüd märgatavalt kergendada noorte maksukoormust. Kas see ka töötab, võib esialgu ainult spekuleerida.

Võimalikest puudujääkidest hoolimata plaanib sarnast eksperimenti lisaks Poolale ka Horvaatia. Nooremate kui 25-aastaste töötajate tulumaksu kaotamise kõrval kavatsetakse seda vähendada ka 25–30-aastaste töötajate jaoks.

Ka Eesti kaalub noorte tööturul osalemist toetava maksumuudatuse kehtestamist. Sotsiaal- ja rahandusministeerium ning riigikantselei on tellinud uuringu, kus analüüsitakse sotsiaalmaksu miinimumkohustuse kaotamist kolme- kuni kaheksa-aastaste laste vanematele ning 18–24-aastastele noortele.

Selge on see, et erinevalt Lääne-Euroopa riikidest pole Ida-Euroopal tööjõupuuduse lahendamiseks (Euroopa Liidu riikidest) lähinaabreid, kellelt töötajaid üle meelitada. Probleemi võiks lahendada küll töökäed kolmandatest riikidest, kuid teadupärast ollakse sellegi suhtes skeptilised.

Nii polegi ülemäära palju lahendusi jäänud ning eksperimendi korras tuleb katsetada erinevaid variante. Seda, milline neist toimib, näitab aeg. Kuid kindlasti ei tee ka Eestile paha hoida silm peal teiste riikide eksperimentidel. Lõppude lõpuks kõnnime siin kõik tundmatul maal.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto