Sisukord
Juhtkiri
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (36) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: propaganda vastu. Rahulikult

2 min lugemist
Graafika: Alari Paluots FOTO: Alari Paluots

Kas tahame Vene propagandakanalitega ümber käia rohkem nagu soomlased või rohkem nagu lätlased ja leedulased? Mitte et põhja- ja lõunanaabreid oleks põhjust paremusjärjestusse seada – väärt liitlased mõlemad –, kuid nende püüded tulla toime kanalitega nagu näiteks Sputnik on erinevad.

Lätis ja Leedus on mindud keelamise teed. Nagu tänasest lehest võib lugeda, piiras Leedu juuli keskpaigas ligipääsu Sputniku lehele, sest too kasutas autoriõigusi rikkudes arvukalt kohaliku rahvusringhäälingu materjale, Lätis blokeeriti aga sama kuu lõpus Euroopa Liidu Vene-sanktsioonidele viidates veebiportaal baltnews.lv, kuna portaal oli tunnistanud kuulumist infoagentuurile Rossija Segodnja.

Samal ajal lubatakse Soomes needsamad Sputnik ja Rossija Segodnja valitsusasutuste pressikonverentsidele.

Eesti on olnud ses asjas kuskil vahepeal, kuid nüüd kaalub riik võimalust võtta lõunanaabritest eeskuju. Mõttele annab hoogu juurde Eesti-vastase propaganda paljastamise ja analüüsiga tegelev Propastopi blogi, mis kogub veebis allkirju, et parlament töötaks välja õigusliku raamistiku, kustutamaks domeenil.ee tegutsevaid võõrriigi toetatud veebilehti.

Tundub, et ametkondades ja poliitikute seas mõistetakse hästi teema komplitseeritust ega peljata näidata umbusku plaani toimivuse suhtes. Puhtalt nii-öelda eetrikeeluga muret kindlasti ei lahenda. Telekanali kaabellevist välja puksimise järel jälgitakse seda interneti vahendusel, kõiki kanaleid – mis iganes vormis need eksisteerivad – niikuinii blokeerida ei õnnestu, pealegi on hübriidsõda ammuilma paljuski ühismeediasse kolinud.

Vene propaganda on Eesti riigile vaieldamatult ohtlik ja Kremli kontrolli all olevad kanalid ühiskondliku tähtsusega teema. Sedakaudu loobitavate valede vastu tuleb seista nii ühiskonna sidususe hoidmise kui ka Vene vaba ühiskonna toetamise nimel.

Küll aga peaks Eesti valitsusasutused ja poliitikud kasutama oma õigust mitte käsitleda meediaväljaannetena head ajakirjandustava eiravaid toimetusi ja sellele toetudes vältida nendega suhtlemist. Kahjuks tuleb nentida, et sellesse hoiakusse on tekkinud poliitikute seas lausa valitsuskabinetini ulatuv pragu. Meenutagem siinkohal siseminister Mart Helme mõne aja tagust usutlust Baltnewsile, mida nimetatud väljaanne eksklusiivintervjuuna reklaamis.

Vene propaganda on Eesti riigile vaieldamatult ohtlik ja Kremli kontrolli all olevad kanalid ühiskondliku tähtsusega teema. Sedakaudu loobitavate valede vastu tuleb seista nii ühiskonna sidususe hoidmise kui ka Vene vaba ühiskonna toetamise nimel. Ent võideldes tasub alati proovida säilitada külm pea ja rahulik meel, selmet rapsida ja tekitada niiviisi soovimatuid tagajärgi. Soomlased näikse seda kunsti propaganda käsitlemisel hästi valdavat, mistap tasuks nende praktikat jälgida vähemalt samasuguse põhjalikkusega kui lätlaste ja leedulaste oma. Rahulikkus on muu hulgas küllalt võimas heidutus, sest see näitab meid enesekindlana, mida Eesti riik ju kahtlemata ongi.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto