L, 10.06.2023

Võru kohtunik on meister prokuratuurile korvi andma

Helen Mihelson
, reporter
Facebook Twitter
Comments 2
Tartu maakohtu kohtunik Erkki Hirsnik on prokuratuurile arvukalt kokkuleppeasju tagasi saatnud, sest käitumiskontrolli ei saa süüdlasele tema arvates liiga kergekäeliselt seada.
Tartu maakohtu kohtunik Erkki Hirsnik on prokuratuurile arvukalt kokkuleppeasju tagasi saatnud, sest käitumiskontrolli ei saa süüdlasele tema arvates liiga kergekäeliselt seada. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Kahe käe sõrmedest ei piisa, et lugeda kokku prokuratuuri ja süüdistatava vahel sõlmitud kokkulepped, mida Tartu maakohtu kohtunik Erkki Hirsnik on keeldunud kinnitamast. Küll aga pole prokuröridel olnud põhjust kurvastada, sest hiljem on nad Hirsniku kolleegide juures oma tahtmise saanud.

Viimase üheksa kuuga on Hirsnik jätnud kinnitamata 15 kokkulepet. «Mul on praegugi käes mingeid asju, kus pean vaatama, kuidas nendega on (kas kinnitada või mitte – H. M.),» ütleb kohtunik Hirsnik.

Ta ei oska selgitada, miks tuleb prokuratuur ka pärast kümnekordset selgitamist ikka ja jälle kohtusse sisult identsete kokkulepetega. «Võimalik, et prokuratuur pole minu seisukohtadega lihtsalt nõus ja jääb endale kindlaks.»

Kui kohtunik kokkulepet ei kinnita, jääb prokuratuurile kaks valikut: kas kokkulepet kohendada või jääda endale kindlaks ja saata asi uuesti kohtusse üldmenetluses. Lõuna ringkonnaprokuratuur on kõigi nende juhtumite puhul valinud viimase. Siis lahendab asja teine kohtunik. «Asjad on teise kohtuniku juures saanud sellise lahenduse, nagu prokuratuur on tahtnud,» nendib prokurör Toomas Liiva.

Enamike kokkuleppeasjade iva seisneb selles, kas süüalusele tuleks rakendada tingimisi karistuse ajaks käitumiskontroll või mitte. Prokuratuuril ja kohtunikul on siin erinevad seisukohad. 

Facebook Twitter
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles