Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (4) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (46) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (2) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid (1) Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Teadlased võtsid sihikule Titaani, Kuu ja müstilise tumeaine

5 min lugemist
Noorteadlane Iaroslav Iakubivskyi (vasakul) ja suvekooli peakorraldaja Wolf Geppert töötavad läbi artiklit Cassini-Huygensi missioonist, et kavandada Titaani atmosfääri sisenemist. FOTO: Laila Kaasik

Kõik suur algab väikesest, ka hoomamatult suure ilmaruumi uurimine. Näiteks on võimalik väikesatelliitide abil korraldada kosmosemissioone ning koguda andmeid teiste planeetide ja väiksemate taevakehade, asteroidide ja komeetide, aga ka maismaa kohta.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Täiesti võimalik, et oma panuse väikesatelliitide parvede suurenemisse annavad ka hiljuti Tartus ja Tõrvaveres Tartu ülikooli observatooriumis korraldatud suvekoolis osalenu eri riikide teadlased ja insenerid. Nad töötasid siin viie missiooni kallal ning kui need missioonid ka teostuvad, peaksid need näiteks Saturni suurimale kaaslasele Titaanile jõudes andma selgust, kuidas tekkis elu meie Maal ning tegema ohutumaks inimese järgmised retked Kuule.

Teist aastat järjest Tartus korraldatud rahvusvahelise suvekooli «Mikrosatellidid taevakehade ja atmosfääri uuringutes» juhendajateks olid lektorid näiteks Wendy Okolo USA kosmoseagentuurist NASA, Rene Laufer USA Baylori ülikoolist, Wolf Geppert Stockholmi ülikoolist ning Soome Aalto ülikoolist ja Pariisi observatooriumist.

Kosmosemissioonide kavandamisse tuleb kindlasti kaasata ka noori, toonitas suvekooli korraldaja, põhjamaade astrobioloogiavõrgustiku koordinaator professor Wolf Geppert. «Et kosmosemissioonide ettevalmistamine võtab väga kaua aega, on oluline värvata noori varakult, sest just nemad on nende missioonide tulevased juhid,» põhjendas ta.

Suveülikoolis osalenud noored teadlased töötasid väikesatelliitide viie erinevas arengujärgus projekti kallal. Neist neli – «Moocha», «Cooler», «Birdy» ja «BH Hunter» – on varajases järgus. Viiendal projektil «Cure» on juba konkreetne teadusküsimus püstitatud ja selle missiooni vastu tunneb huvi Euroopa Kosmoseagentuur (ESA).

20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto