Sisukord
AK
Tänane leht
31.08.2019
Eesti Juhtkiri: kui oleks läinud teisiti (2) Umbusaldati kõige eest ja veel natuke pealegi (12) Peategelaste pilk minevikule. Vene sõjaväele oli lahkumine raske (3) Mart Laar: Lennart Merit süüdistanud tegelastel peaks piinlik olema (26) Välismaa EKSKLUSIIV. Liibanon – riik, kus numbrimärgid on autodest kallimad Arvamus Juhtkiri: kui oleks läinud teisiti (2) Kaspar Schultz: metsapõlengud pole enam normaalsus (3) Kaja Kallas tegi valitsuse hoopis tugevamaks (52) Aga palun – Swedbank Tartu valmistub tulevikuks Doha MMi ootuses Hellar Lill: okupatsiooniarmee pensionärid ja kaks tarka presidenti (2) Igas unistuste kodus peidab end südamevalu Pildikesi tuleviku Iraanist Uued tuuled Postimehe naljanurgas NÄDALA PLAAT: Silmastatud hirm, laagerdunud 13 aastat Kultuur Apple’i ihamasina käivitamine Igas unistuste kodus peidab end südamevalu Pildikesi tuleviku Iraanist Uued tuuled Postimehe naljanurgas NÄDALA PLAAT: Silmastatud hirm, laagerdunud 13 aastat Sport Sportlik pinge ja viha tõi Teemantliiga üldvõidu Vaimukindlus aitas Anett Kontaveidi sihile Joosep Susi kolumn: kuidas tennis manduma kippus, aga Fedja ja Rafa selle päästsid AK Jüri Viikberg: kui kirjakeeleks saanuks tartu keel (11) Ilmar Vene: progressist (2) Tallinn 800: kritseldused vaha sees Apple’i ihamasina käivitamine Igas unistuste kodus peidab end südamevalu Pildikesi tuleviku Iraanist Uued tuuled Postimehe naljanurgas NÄDALA PLAAT: Silmastatud hirm, laagerdunud 13 aastat Arter Amazonase fänn Ivo Tšetõrkin: Looduskaitsja olla on eluohtlik! (1) Aitäh teile, karmid õpetajad! (16) Kas pensionär elab veel 70 aastat? (14) Vaat kui kaugele viib suvine raamatumüük! (2) Kopsud läbi? Kuldsete kätega kirurg Tanel Laisaar paneb uued Rikkad võivadki tappa! Krüüslid, suulad ja hiigel-linnulaadad Bellingshauseni teel Lapsed ajakirjandusest: «Kui on nagu õnnetus, siis on uudis!» (1) Trikitame lillkapsaga: popist köögiviljast saab teha riisi, pitsapõhja ja steike Tsikli sõiduproov. Mootorratas, mida ei jõuta nii palju toota, kui tahtjaid oleks Telemaailma kurioosumid Kristina Herodes: Vana olla on moes! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ilmar Vene: progressist

6 min lugemist
Ilmar Vene FOTO: Tartu Ülikool

Progressi mõistet, sarnaselt meie üldhoiakuga, iseloomustab kahesus: ühelt poolt oleme viimased, niisiis targemad ja vahest ka paremad oma eelkäijaist, kuid ühtaegu oma olukorraga ei tarvitse me alati rahul olla; alatasa tundub, et elame kui mitte allakäigu-, siis vähemasti üleminekuajal, ning et kriis, kui ta just käes ei ole, on vähemasti lähenemas: kujutlus vanast heast ajast saadab täiuslikku tänapäeva lakkamatult.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ja mida on selles arusaamatut? Oldi ju esiajal jumalatele lähemal ja seepärast pidid ka tollased olud ning inimesed paremad olema. Esiaegse kuldajastu taustal märgib kõik hilisem allakäiku.

Ei ole teistmoodi ka muude üldmõistetega; ja mida üldisema tähisega on tegemist, seda avaramaiks kujunevad tõlgendamisvõimalused. Suurima kandvusega koondnimetuste hulka kuulub «elu mõte»; pole oluline, missugusel määral on eri aegade inimesed seda endile teadvustanud – oma elupäevi veetsid nad ikka teades, et nende olemasolul peaks olema mingi tähendus.

30.08.2019 02.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto