Sisukord
Maailm
Tänane leht

Mis riik on 20 aasta eest iseseisvunud Ida-Timor?

4 min lugemist
  • Endise Portugali koloonia esimese iseseisvusperiood kestis üheksa päeva.
  • Indoneesia okupatsiooni ajal jättis elu kuni 200 000 idatimorlast.
  • 20 aasta eest puhkes iseseisvusreferendumi järel vägistamiste ja tapmiste laine.
  • Tänaseni on Indoneesias piirkondi, mis ihkavad suurriigist lahku lüüa.
Ida-Timori pealinnas Dilis täitusid sel nädalal mitmed seinad maalingutega, mis rõhutavad iseseisvusreferendumi 20. aastapäeval rahu ja ühtsust. FOTO: Antonio Dasiparu/EPA/Scanpix

Kakskümmend aastat tagasi otsustasid idatimorlased jätta ajalukku rõhuva koloniaalmineviku ja vägivaldse okupatsiooni ning hääletada referendumil iseseisvuse poolt, ent verevalamine sellega ei lõppenud. Indoneesia võimu pooldajad alustasid julma kampaaniat, mille käigus vägistati, piinati ja tapeti tuhandeid inimesi ning rohkem kui pool miljonit idatimorlast pidi kodudest lahkuma.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuigi praeguseks on iseseisvate riikide peres veedetud 20 aastat, seisab veidi enam kui miljoni elanikuga Ida-Timor endiselt silmitsi majanduslike raskuste ja sõltuvusega suurtest lähiriikidest. Ligi pool elanikkonnast elab äärmises vaesuses, 80 protsenti neist töötab põllumajandussektoris, paljudel inimestel puudub ligipääs puhtale joogiveele ja riigis puudub näiteks ka raudtee.

Samas on suudetud parandada elanikkonna haridustaset ja piirata mitmete nakkushaiguste levikut. Rahvas pole kaotanud usku, et Aasia kõige vaesemas riigis läheb aegamööda elu paremaks.

29.08.2019 31.08.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto