Sisukord
Arvamus
Tänane leht
31.08.2019
Eesti Juhtkiri: kui oleks läinud teisiti (2) Umbusaldati kõige eest ja veel natuke pealegi (12) Peategelaste pilk minevikule. Vene sõjaväele oli lahkumine raske (3) Mart Laar: Lennart Merit süüdistanud tegelastel peaks piinlik olema (26) Välismaa EKSKLUSIIV. Liibanon – riik, kus numbrimärgid on autodest kallimad Arvamus Juhtkiri: kui oleks läinud teisiti (2) Kaspar Schultz: metsapõlengud pole enam normaalsus (3) Kaja Kallas tegi valitsuse hoopis tugevamaks (52) Aga palun – Swedbank Tartu valmistub tulevikuks Doha MMi ootuses Hellar Lill: okupatsiooniarmee pensionärid ja kaks tarka presidenti (2) Igas unistuste kodus peidab end südamevalu Pildikesi tuleviku Iraanist Uued tuuled Postimehe naljanurgas NÄDALA PLAAT: Silmastatud hirm, laagerdunud 13 aastat Kultuur Apple’i ihamasina käivitamine Igas unistuste kodus peidab end südamevalu Pildikesi tuleviku Iraanist Uued tuuled Postimehe naljanurgas NÄDALA PLAAT: Silmastatud hirm, laagerdunud 13 aastat Sport Sportlik pinge ja viha tõi Teemantliiga üldvõidu Vaimukindlus aitas Anett Kontaveidi sihile Joosep Susi kolumn: kuidas tennis manduma kippus, aga Fedja ja Rafa selle päästsid AK Jüri Viikberg: kui kirjakeeleks saanuks tartu keel (11) Ilmar Vene: progressist (2) Tallinn 800: kritseldused vaha sees Apple’i ihamasina käivitamine Igas unistuste kodus peidab end südamevalu Pildikesi tuleviku Iraanist Uued tuuled Postimehe naljanurgas NÄDALA PLAAT: Silmastatud hirm, laagerdunud 13 aastat Arter Amazonase fänn Ivo Tšetõrkin: Looduskaitsja olla on eluohtlik! (1) Aitäh teile, karmid õpetajad! (16) Kas pensionär elab veel 70 aastat? (14) Vaat kui kaugele viib suvine raamatumüük! (2) Kopsud läbi? Kuldsete kätega kirurg Tanel Laisaar paneb uued Rikkad võivadki tappa! Krüüslid, suulad ja hiigel-linnulaadad Bellingshauseni teel Lapsed ajakirjandusest: «Kui on nagu õnnetus, siis on uudis!» (1) Trikitame lillkapsaga: popist köögiviljast saab teha riisi, pitsapõhja ja steike Tsikli sõiduproov. Mootorratas, mida ei jõuta nii palju toota, kui tahtjaid oleks Telemaailma kurioosumid Kristina Herodes: Vana olla on moes! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hellar Lill: okupatsiooniarmee pensionärid ja kaks tarka presidenti

3 min lugemist
Lennart Meri, Boriss Jeltsin kirjutasid alla lepingule vene vägede välja viimise kohta Eestist. 26.07.1994. FOTO: Toomas Volmer/Rahvusarhiiv

Vene vägede väljaviimise hinnaks oli hulga sõjaväepensionäride siiajäämine, ent ilma selleta ei oleks me praeguses julgeolekukeskkonnas, kirjutab sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Täna veerand sajandit tagasi lahkusid Vene Föderatsiooni relvajõud pärast viit aastakümmet kohalolekut Eestist. Nagu seda interpreteeris Lennart Meri: Teine maailmasõda sai lõpuks läbi.

Eesti iseseisvuse taastamise ajaks, 1991. aasta augustiks oli siia jäänud ligi 35 000 Nõukogude sõjaväelast ja 570 objekti. Septembris teatas NSVLi kaitseminister lennuväemarssal Jevgeni Sapožnikov, et üksuste väljaviimisega Balti riikidest alustatakse 1994. aastal, kui on lahendatud vägede Ida-Euroopast lahkumise küsimused, ja see kestab umbes viis aastat. 3. oktoobril sõlmisid Eesti valitsusjuht Edgar Savisaar ja Sapožnikov lepingu, millega Nõukogude Liit lubas mitte tuua Eestisse uusi vägesid ega täiendada siinsete üksuste isikkoosseisu uute ajateenijatega.

30.08.2019 02.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto