Sisukord
Karjäär
Postimees
07.09.2019
Eesti Keskerakonnale terendab võimalus pensione tõsta (7) Tuletõrjeautoga Eestist Siberisse – poolteist kuud ja 6000 liitrit kütust Politseile teevad muret joobes seenelised (6) Eestis hambaravi kallis, Venemaal ohtlik (16) Hiina valitsuse ajaleht mõnitas Balti riike: korrumpeerunud poliitikud, naeruväärsed palgad ja rahvuste vahelised konfliktid (133) Majandus Teisest sambast lahkujad satuvad vihma käest räästa alla (45) Odavam aktsiapakkumine ei ole alati parem Osaliselt varisenud Keri tuletorni saab veel päästa Välismaa «Pole vahet, Putin või mitte-Putin!» Brzezinski: raha müüriehitusse suunamine pole veel kriis KOMMENTAAR. Iisrael ja Liibanon pääsesid napilt laiemast sõjategevusest Arvamus Downing Streeti vabakäiguvang Nordica tegelik juht (1) 60 000 maine eest (7) Sport Mäesuusakuningas lõpetas tipus AK Alison Jackson: „Kas on kedagi, kes oleks meediast võimsam?“ Fotograafilist tõde pole kunagi olnud EKI keelekool: hiina keel (7) Jelena Skulskaja: mille üle kurvastab ajaleht The Guardian? (2) Kalmar Ulm: Vana juudi kalmistu Revalis (3) Tallinn 800: kaheksa merevaigulist Ave Mariat (ja üks paternoster) Reet Kudu 70 – Ikka õiglusmeele suunamisel Nädala plaat: Kaks naist ja palju tundeid Naljast oled sa võetud, naljaks pead sa saama Juurika asemel Mesikäpp Indrek Lepik: kas majanduses sügistuuled juba puhuvad? (5) Arter 23 miljoni muusik NOËP: raha on lihtsalt number (1) Tartu Euroopa kultuuripealinnaks?! Miks ometi? (3) Eesti eriüksuslaste juht: igaüks ei suudagi inimese pihta tulistada (14) Mida me ei tea Lõuna-Itaaliast? Eestlaste ebaõnnestumisi kajastav Heelia Sillamaa: olin nagu hamster puuris (2) Film: kuidas naine kaotas iseenda Köögis on õuna aeg: mida tippkokad õuntest teevad? Korsten puhtaks naiseliku hoolega! Sõiduproov. Toyota Supra – sportauto, mis lõikab nagu sõdalase mõõk Eesti oma elektroonikatööstuse hitid teevad ilma põldudel ja Hiina lennuväljadel (1) Murrang moes: milleks olla ori? Meie rõõmsa heaoluühiskonna vastikud viljad (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eestlaste ebaõnnestumisi kajastav Heelia Sillamaa: olin nagu hamster puuris

4 min lugemist
Teleajakirjanik Heelia Sillamaa. FOTO: Kristi Tüvi

Meedia on täis uhkeid edulugusid, kuidas vapper eestlane maailma läks, tööd rügas ja tippu ronis. Loeme ja mõtleme – nii käibki. Aga ei! Õnnestumised on vaid jäämäe veepealne osa. Ebaõnnestumislood moodustavad tegelikult põhiosa, aga nendest lihtsalt keegi ei räägi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teleajakirjanik Heelia Sillamaa otsustas anda sõna ka neile, kel nii hästi pole läinud. «Edulugusid leida on imelihtne, aga neid, kes julgevad tunnistada, et jah, lootused olid suured, aga tegelikult põrusin, on vähe,» räägib Sillamaa. «Kui lähed maailma, pead ennast justkui tõestama. Inimese hakkamasaamine on hoopis kõvema tähelepanu all kui Eestis tegutsedes – noh, mis sa siis ära teed? Ebaõnnestumisest ei julgeta rääkida, see vaikitakse maha, sest piinlik on! Läbikukkumise hirm ja pinge on suured, ja see teeb edu saavutamise raskemaks.»

Meediaruum on üle ujutatud ekspertidest ja ametnikest, kes näitavad elu läbi poliitiliselt korrektsete filtrite. Sillamaa võttis vastupidise suuna. «Mind huvitab päriselu – mida see inimene tunneb, kuidas ta oma eluga hakkama saab? Kellele seda kuiva statistikat tarvis on?»

Inimeste eludesse süüvides purunes palju müüte. Esiteks: palgad piiri taga pole midagi nii muinasjutulist, üksnes kõige nürima lihttöö eest teenib praegu üle lahe enam kui Eestis. Teiseks ei ole võõrad oodatud, võimalusel eelistatakse kohalikku ka siis, kui tolle oskused selgelt alla jäävad. Ja kolmandaks: rohi pole mujal rohelisem. Pigem vastupidi.

Hästi makstud kodutu

Gunnar Künnap teeb tööd, mille eest makstakse hästi. Ta teenib 2500 eurot kuus, teeb ehitusel siseviimistlustöid ja on hinnatud meister. Eemalt paistab, et tal läheb hästi. Tegelikult elab mees autos, tal on võlad kukil ja Eestis ähvardab ka tumedam minevik. Viis aastat vanglakaristust pussitamise pärast on kantud, aga võlaringist välja rabelemine nõuab veel higistamist.

«Üüriraha hoian kokku,» selgitab mees, miks ta sellise palga juures autos elab. Üürile kuluks Helsingi hindade juures pool palka. Siiski on enda jaoks usu leidnud mees rahul. Näeb tunneli lõpus valgust ja lepib sellega, et ennast pesta tuleb kodutute varjupaigas, sõprade aset täidavad kirikuinimesed ja pärast rasket tööpäeva polegi kohta, kuhu minna.

06.09.2019 09.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto