Sisukord
Maailm
Postimees
07.09.2019
Eesti Keskerakonnale terendab võimalus pensione tõsta (7) Tuletõrjeautoga Eestist Siberisse – poolteist kuud ja 6000 liitrit kütust Politseile teevad muret joobes seenelised (6) Eestis hambaravi kallis, Venemaal ohtlik (16) Hiina valitsuse ajaleht mõnitas Balti riike: korrumpeerunud poliitikud, naeruväärsed palgad ja rahvuste vahelised konfliktid (133) Majandus Teisest sambast lahkujad satuvad vihma käest räästa alla (45) Odavam aktsiapakkumine ei ole alati parem Osaliselt varisenud Keri tuletorni saab veel päästa Välismaa «Pole vahet, Putin või mitte-Putin!» Brzezinski: raha müüriehitusse suunamine pole veel kriis KOMMENTAAR. Iisrael ja Liibanon pääsesid napilt laiemast sõjategevusest Arvamus Downing Streeti vabakäiguvang Nordica tegelik juht (1) 60 000 maine eest (7) Sport Mäesuusakuningas lõpetas tipus AK Alison Jackson: „Kas on kedagi, kes oleks meediast võimsam?“ Fotograafilist tõde pole kunagi olnud EKI keelekool: hiina keel (7) Jelena Skulskaja: mille üle kurvastab ajaleht The Guardian? (2) Kalmar Ulm: Vana juudi kalmistu Revalis (3) Tallinn 800: kaheksa merevaigulist Ave Mariat (ja üks paternoster) Reet Kudu 70 – Ikka õiglusmeele suunamisel Nädala plaat: Kaks naist ja palju tundeid Naljast oled sa võetud, naljaks pead sa saama Juurika asemel Mesikäpp Indrek Lepik: kas majanduses sügistuuled juba puhuvad? (5) Arter 23 miljoni muusik NOËP: raha on lihtsalt number (1) Tartu Euroopa kultuuripealinnaks?! Miks ometi? (3) Eesti eriüksuslaste juht: igaüks ei suudagi inimese pihta tulistada (14) Mida me ei tea Lõuna-Itaaliast? Eestlaste ebaõnnestumisi kajastav Heelia Sillamaa: olin nagu hamster puuris (2) Film: kuidas naine kaotas iseenda Köögis on õuna aeg: mida tippkokad õuntest teevad? Korsten puhtaks naiseliku hoolega! Sõiduproov. Toyota Supra – sportauto, mis lõikab nagu sõdalase mõõk Eesti oma elektroonikatööstuse hitid teevad ilma põldudel ja Hiina lennuväljadel (1) Murrang moes: milleks olla ori? Meie rõõmsa heaoluühiskonna vastikud viljad (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti eriüksuslaste juht: igaüks ei suudagi inimese pihta tulistada

7 min lugemist
  • Vastne Eesti erioperatsioonide väejuhatuse ülem sai tuleristsed Iraagis.
  • Eesti sõduritele lubati «chilli» islamit, tegelik pilt osutus hoopis teiseks.
  • ESTPLA-12 elas mõnda aega SEALide 6. meeskonnaga sama katuse all.
  • Kuigi naisi eriüksuse katsetel veel käinud pole, on nad väga oodatud.
Kolonelleitnant Margus Kuul. FOTO: Remo Tõnismäe

Pilk pildile, varustus selga ja välja – nii kirjeldab vastne erioperatsioonide väejuhatuse ülem kolonelleitnant Margus Kuul, kuidas ta ESTPLA-12 ülemana oma rühmaga 2006. aastal Iraagis kurikuulsat Abu Musab al-Zarqawit jahtimas käis.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestlastel polnud toona aimugi, millise klassi staar Zarqawi islamistide jaoks oli. Ja ega liitlaste parimadki luureanalüütikud toona ilmselt aimanud, et tolle mehe idanema pandud seeme lööb kümmekond aastat hiljem täisõide ISISe kujul. Ning töökäsud, mida ameeriklaste väejuhatus andis, olid kõvasti kõrgemast liigast, kui tavaline jalaväerühm teoorias saama pidanuks.

«Kuna ESTPLA rühmad olid väga hinnas, siis meile anti erioperatsioonidele mõeldud ülesandeid. Kõrge väärtusega sihtmärgi tabamine – see on puhas eriüksuse ülesanne,» mõtestab Kuul nüüd.

«Eestlased on head sõdurid. Me oleme distsiplineeritud, teeme head tööd, meie peale saab loota, me täidame ülesanded ära,» pakub ta põhjuseks, miks nad selliseid asju tegema pandi. «Ameeriklased usaldasid meid väga ja pidasid meist lugu, sest täitsime alati oma ülesanded.»

Tõsi, Zarqawit nad kätte ei saanud. ESTPLA-12 käis oma vastutusalal teda jahtimas kolm korda. Teadmata, et otsivad meest, keda ümbritsevad suitsiidivestidega ihukaitsjad ja kes sõidab ringi põhimõtteliselt autopommis. «See olnuks lihtsalt verepulm,» mõtiskleb Kuul selle üle, mis saanuks, kui nad oleksid sihtmärgini jõudnud.

Aga otsingusuund oli õige. Lõpuks leidsid ameeriklased kurikuulsa islamisti üles eestlaste tugipunktist paarikümne kilomeetri kaugusel. Zarqawi tapeti 2006. aasta 7. juunil ehk neli päeva enne ESTPLA-12 teenistuse ametlikku lõppu. Islamisti eluküünla kustutasid F-16 hävitajate löögid tema turvamajale Baqubah’ linna lähistel.

Eestlaste alaliseks elukohaks oli toona endine julgeolekuhoone Sab al Booris. Suures mitme perimeetriga kaitstud sõjaväebaasis said nad käia vaid 24 tunniks puhkusel. Enamiku ajast elati umbes 30 000 elanikuga linnas rahva keskel.

«See on omaette kogemus, sa näed tegelikku maailma – kilekotte söövaid eesleid ja metsistunud koerakarju, kes sulle öösel kallale tahavad tulla. Kogu seda häda ja viletsust, mis see sõda tegelikult on,» lausub ta. «See, mis baasis toimub, ei ole Iraak.»

Tugipunkt jäi sunniitide nn surmakolmnurka. «Selles linnas olid endiselt Saddami pooldajad ja Iraagi-Iraani sõja veteranid. See linn oli nagu isevalmistatud lõhkekehade ja autopommide tehas. Ta oli rahulik ja samal ajal ei olnud ka,» meenutab Kuul.

Eestlastega ühise katuse all elasid mõnda aega USA SEALide eriüksuse 6. meeskonna liikmed. Sellesama, mis 2011. aastal jõudis maailma uudistesse seoses Osama bin Ladeni tabamisega.

06.09.2019 09.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto