Sisukord
Eesti
Tänane leht
07.09.2019
Eesti Keskerakonnale terendab võimalus pensione tõsta (7) Tuletõrjeautoga Eestist Siberisse – poolteist kuud ja 6000 liitrit kütust Politseile teevad muret joobes seenelised (6) Eestis hambaravi kallis, Venemaal ohtlik (16) Hiina valitsuse ajaleht mõnitas Balti riike: korrumpeerunud poliitikud, naeruväärsed palgad ja rahvuste vahelised konfliktid (133) Majandus Teisest sambast lahkujad satuvad vihma käest räästa alla (43) Odavam aktsiapakkumine ei ole alati parem Osaliselt varisenud Keri tuletorni saab veel päästa Välismaa «Pole vahet, Putin või mitte-Putin!» Brzezinski: raha müüriehitusse suunamine pole veel kriis KOMMENTAAR. Iisrael ja Liibanon pääsesid napilt laiemast sõjategevusest Arvamus Downing Streeti vabakäiguvang Nordica tegelik juht (1) 60 000 maine eest (7) Sport Mäesuusakuningas lõpetas tipus AK Alison Jackson: „Kas on kedagi, kes oleks meediast võimsam?“ Fotograafilist tõde pole kunagi olnud EKI keelekool: hiina keel (7) Jelena Skulskaja: mille üle kurvastab ajaleht The Guardian? (2) Kalmar Ulm: Vana juudi kalmistu Revalis (3) Tallinn 800: kaheksa merevaigulist Ave Mariat (ja üks paternoster) Reet Kudu 70 – Ikka õiglusmeele suunamisel Nädala plaat: Kaks naist ja palju tundeid Naljast oled sa võetud, naljaks pead sa saama Juurika asemel Mesikäpp Indrek Lepik: kas majanduses sügistuuled juba puhuvad? (5) Arter 23 miljoni muusik NOËP: raha on lihtsalt number (1) Tartu Euroopa kultuuripealinnaks?! Miks ometi? (3) Eesti eriüksuslaste juht: igaüks ei suudagi inimese pihta tulistada (14) Mida me ei tea Lõuna-Itaaliast? Eestlaste ebaõnnestumisi kajastav Heelia Sillamaa: olin nagu hamster puuris (2) Film: kuidas naine kaotas iseenda Köögis on õuna aeg: mida tippkokad õuntest teevad? Korsten puhtaks naiseliku hoolega! Sõiduproov. Toyota Supra – sportauto, mis lõikab nagu sõdalase mõõk Eesti oma elektroonikatööstuse hitid teevad ilma põldudel ja Hiina lennuväljadel (1) Murrang moes: milleks olla ori? Meie rõõmsa heaoluühiskonna vastikud viljad (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hiina valitsuse ajaleht mõnitas Balti riike: korrumpeerunud poliitikud, naeruväärsed palgad ja rahvuste vahelised konfliktid

2 min lugemist
Meeleavaldus Hongkongis FOTO: THOMAS PETER / REUTERS

Hongkongis asuva Hiina keskvalitsuse alla kuuluv ajaleht Wen Wei Po avaldas 24. augustil kolme Balti riigi iseseisvust mõnitava artikli, kus muuhulgas öeldakse, et loodetud edu asemel jäid Eesti, Läti ja Leedu virelusse ja nende riikide elatustase on isegi täna veel madalam kui oli nõukogude ajal.

Artikkel ilmus päev pärast seda, kui Hongkongi meeleavaldajad korraldasid Balti riikide eeskujul inimketi. Artiklis kirjutatakse sellest, mis oli tegelik Balti kett ja kuhu see on Eesti, Läti ja Leedu järgneva aja jooksul viinud.

«1989. aasta 23. augustil korraldasid kolm Balti riiki – Nõukogude Liidu vabariigid Eesti, Läti ja Leedu – kahe miljoni osavõtjaga käest kinni hoides 600 kilomeetri pikkuse inimketi. Läbides kolme riiki, väljendati lootust väljuda Nõukogude Liidust ja saavutada iseseisvus,» tutvustati artiklis Balti keti mõtet.

«See aktsioon pälvis eelkõige USA ja Saksamaa meedia tähelepanu ja poolehoiu. Lääneriigid avaldasid pidevalt ja valjuhäälselt kolme Balti riigi iseseisvusele toetust. Lõpuks kuulutasid kolm riiki üksteise järel Nõukogude Liidust lahkudes välja iseseisvuse, mis oli Nõukogude Liidu lagunemise esimeseks sammuks.»

Sealt edasi aga öeldakse, et Balti keti liikumine ei toonud iseseisvunud riikidele loodetud õitsengut, vaid vastupidi – riigid väänlevad probleemide küüsis. «Kolm Balti riiki on olnud iseseisvad juba 30 aastat. Kas need riigid on majanduslikult edukad ja rahvana elujõulised?» püstitab ajaleht küsimuse ning annab sellele kohe ka vastuse.

«On väga palju seal elanud välismaalasi, kes avastasid, et kohapeal valitsevad rahvustevahelised konfliktid, poliitikud on korrumpeerunud, palgad naeruväärselt madalad, kõikvõimalikud probleemid ujuvad taas ja taas pinnale. Elanike elatustase pole praegu jõudnud isegi iseseisvumiseelsele tasemele.»

Sealt edasi astub ajaleht sammu veel kaugemale. «Tõele au andes, kõik «värvilistest revolutsioonidest» läbi käinud riigid ja piirkonnad on lõpetanud lõhestunud ühiskonnana ja seisma jäänud arenguga ning raskematel juhtudel lausa kodusõja ja kaosega.»

Kõige selle kokkuvõtteks tõdeb ajaleht, et «[Balti riikide] sellisest valusast õppetunnist ei ole sobilik Hongkongil omakorda õppust võtta ning vigu korrata». Samuti vihjatakse artiklis, et just lääneriikide tugev toetus oli see, mis Balti riikidele iseseisvuse tõi. Hongkongi massimeeleavalduste ajal on sealne Hiina keskvalitsuse meelne meedia asunud jõuliselt levitama jutte, nagu orkestreeriks proteste USA diplomaadid ja ametnikud.

Protesteerijad korraldasid Hongkongis inimketi 23. augustil ehk täpselt Balti keti 30. aastapäeval. Inimkett oli juba kolm kuud kestnud protestide järgmine etapp. Protestid algasid seoses Hiinas kavandatud väljaandmisseadusega, aga kasvasid kiiresti üldiseks protestiks, kus sajad tuhanded inimesed avaldavad toetust demokraatiale ja nõuavad poliitilisi reforme.

Wen Wei Po on täielikult mandrimeelne ajaleht, mis on viimasel ajal paistnud muuhulgas silma sellega, et avaldas Hongkongis asuva USA konsulaadi peakonsuli Julie Eadehi kohta isiklikku infot.

Seotud lood
06.09.2019 09.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto