Sisukord
Päevakomm
Postimees
17.02.2020
Maardu tõusis Eesti taksopealinnaks (12) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust Eripärased hotellid raputavad Tallinna Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Loginov jäi norralaste hammaste vahele Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Helme: Keskerakond – parem pool!

2 min lugemist
Peeter Helme.  FOTO: Eero Vabamägi/postimees /

Mida vähem on raha, seda hoolikamalt tuleb seda jagada. Teravalt tunnetab seda praegu vabariigi valitsus, kes tahab kärpida ja ometi täita valimislubadusi.

Kuuldavasti on EKRE-l soov langetada maagaasi aktsiisi, nagu erakond ka riigikogu valimiste eel lubas. Keskerakond tahab aga vähemalt poole lubatud erakorralisest pensionitõusust ellu viia. Isamaa unistab seevastu tasakaalus eelarvest ja vist ka maksulangetustest – nii lausus vähemalt välisminister Urmas Reinsalu esmaspäeval, 9. septembril Vikerraadio saates «Välistund».

Igatahes on selge, et ressursipuudus suunab erakondi mõtlema rohkem valimislubadustekeskselt – pole ju võimalik külvata kõigile võrdselt. Nüüd tuleb teha valik, kas lubadusi viiakse ellu omavahelises pragmaatilises koostöös või üksteisele vastandudes, pigem avalikkuse tunnetele mängides.

Kummalgi variandil on oma plussid. Esimene pikendab võimuliidu eluiga ning laseb eesmärgi saavutanud erakonnal linnukese kirja saada. Teine lahendus võib aga olla kasulik pikemas plaanis, näiteks kohalike omavalitsuste volikogude valimisi silmas pidades. Ometi on see ohtlik mäng, sest kui pole saavutusi, pole ka seda, millega minna valimistel hääli korjama. Ja alati ei saa lubaduste täitmata jätmist ajada koalitsioonivalitsuse süüks.

Et praeguses valitsuses on kaks rahvuslik-konservatiivset parteid ning üks, kelle maailmavaadet tuvastada pole seni õnnestunud, panebki see selle viimase – Keskerakonna – huvitavasse seisu, sõltumata sellest, kas vabariigi valitsust juhib kaine arvestus ja koostöö või püüavad erakonnad üksteisel nahka üle kõrvade tõmmata.

Keskerakonna teatav probleem selles valitsuses kõlab nii: kas minna kaasa Isamaa ja EKRE konservatiivsusega või hoida siiski elus sotsiaalne liin? See pole akadeemilise valiku koht, vaid miski, mis määrab Eesti poliitilise kliima lähiaastateks.

Keskerakonna teatav probleem selles valitsuses kõlab nii: kas minna kaasa Isamaa ja EKRE konservatiivsusega või hoida siiski elus sotsiaalne liin?

Kuid see probleem on tõesti vaid «teatav». Nimelt meeldiks konservatiivsema suuna võtmine kindlasti vähemalt mingile osale Keskerakonna toetajatest. Ning ka neid, kellele see sõna vastumeelt on, ei saa nimetada liberaalideks. Pigem on tegu üsna riigiusku sotsialistidega. Et viimased kipuvad olema alalhoidlikud oma vaadete poolest kooseluseadusele või sisserändajatesse, siis taandub probleem Keskerakonna tipus trooniva seltskonna valikutele. Täpsemalt sellele: keda ja mida tahetakse esindada ning kelle seltskonnas end näidata. Teadupärast on peaminister Jüri Ratasele ääretult oluline liikuda Euroopa klanitud riigijuhtide seltskonnas kui võrdne. Kas sotsiaalkonservatiivne Keskerakond laseks tal selle rolli välja kanda? Enamgi veel: kas erakond tervikuna jääks sellise pöörde mõjul alles või killuneks?

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto