Sisukord
Arvamus
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Patrik Hytönen: väljasurev kojukanne

2 min lugemist
Patrik Hytönen.  FOTO: Konstantin Sednev

Praegu Soomes kirgi küttev riikliku postifirma Post tegevus on ärritanud kogu rahvast. Plaan suurel osal töötajatel palka 30–50 protsendi võrra vähendada on karm.

Kuigi ettevõte on seda põhjendanud vajadusega püsida konkurentsivõimelisena, on sel teemal sõna võtnud isegi peaminister. Solidaarsusest loobus isegi Posti juht oma kahe kuu palgast ehk veidi enam kui 160 000 eurost.

Postil on plaan lõpetada mõne aasta pärast kirjade koduvedu ning 2025.–2030. aastal ka ajalehtede koduvedu. Otsused ei ole langetatud huupi, vaid need on tingitud ülimalt pragmaatilisest põhjusest: inimesed on keskkonnateadlikumad. Kirjad ja arved saadetakse meili teel ning uudiseid loetakse online-ajakirjandusest.

Tõusuteel on aga pakkide kojutoimetamine, kuna võrgukaubanduse kasvuga on suurenenud ka tellitavate pakkide arv. Kõikvõimalikus mõõdus pakid nii Hiina kui ka lääne võrgupoodidest on uus turg, kus Soome riiklik postifirma üritab konkureerida suurte ettevõtetega. Need on näiteks Deutsche Post, DHL, UPS jne.

Üsna tavaline on, et kui tehakse midagi Soomes, siis mõne aja pärast tuleb see ka Eestisse. Tõenäoliselt juhtub sama ka postiteenustega, kus väheneva elanikkonnaga maapiirkondades pole lihtsalt enam mõtet postiteenust osutada. Pealegi kasutavad ka eestlased üha enam võimalust lugeda lehti veebist ning saada arveid just e-kirjana.

Eestis on Omniva juba neid mõtteid mõlgutanud, kuid nii peaminister Ratas kui ka suuremate väljaannete peatoimetajad on väljendanud arvamust, et kojukanne peab jätkuma. See vajab aga jätkuvaid investeeringuid ja palgatõuse, kuna miinimumpalgaga postiljone on üha raskem leida. Muidugi kui me neid just välismaalt sisse ei too.

Üsna tavaline on, et kui tehakse midagi Soomes, siis mõne aja pärast tuleb see ka Eestisse. Tõenäoliselt juhtub sama ka postiteenustega.

Tõenäoliselt on ka Omnival ehk rahvakeeli Eesti Postil vaja varsti otsustada, millises suunas liikuda. Soome on otsustanud renditööjõu ja palgavähenduse kasuks. Meil on viimane aga välistatud, sest postiljonid saavad juba praegugi miinimumpalka.

Kindel on aga see, et Eesti postifirmalgi on ees pöördelised ajad, olgu heas või halvas mõttes. Oma roll on siin ka poliitikal, sest kojukanne maapiirkondadesse ei hakka kunagi kasumit tootma. Millised on poliitilised otsused ja postiteenuste tulevik, näitab vaid aeg.

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto