Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (14) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (7) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (10) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (15) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (25) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (17) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (13) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (1) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Linnavolinik Andrus Punt selgitab, miks ta soovitas EKRE liikmetel end põlema panna

2 min lugemist
Tartu linnavolikogu liige Andrus Punt. FOTO: Margus Ansu

Eile jõudis ajakirjandusse sõnum, kuidas linnavolinik Andrus Punt Tartus Genialistide klubis ütles suuremas seltskonnas juteldes välja lause «Kõik EKRE liikmed võiksid end põlema panna».

Kui üks pool võib ühe hingetõmbega järjepidevalt solvata kõiki ja kõike, siis teisel poolel ei ole võimalik lihtsalt aina uuesti ja uuesti näpuga viibutada, ohata ning oma eluga edasi minna. Mõistagi ei olnud minu avaldus üleskutse või reaalne soov kellelegi liiga teha. Tegemist on täpselt sama suhtlusviisiga, mida ikka ja jälle nii edukalt kasutab teine pool. Kui tõde on võõras ning faktidele vastatakse populismiga, siis normaalne debatt ongi välistatud.

Palun vabandust nendelt, kes leiavad, et samale tasemele langemine ei ole õigustatud. Palun vabandust nendelt, kes tunnevad, et see emotsiooni ajel öeldud avaldus neid negatiivselt puudutab.

Küll ei saa ma vabandada enda tunnete eest. Ma armastan Eestit. Eestimaalased on 30 aastat teinud rasket tööd meie riigi ülesehitamisel ning nüüd tunnevad paljud koos minuga, kuidas seda kõike lihtsalt lammutatakse. Meie inimestel ei paistagi olevat rohkem võimalusi, kui lihtsalt oma kodumaa allakäigule vaikides kaasa elada. Mina ei suuda vaikides leppida, kui ohus on kõik meile seni olulised olnud väärtused. Demokraatia, vabadused ja võrdsed võimalused. Sihiks on võetud vihkamine, suletus, ebaeuroopalikkus ja õigusriigi mahavaikimine. Sõna on õnneks veel siiski vaba.

Mina ei suuda vaikides leppida, kui ohus on kõik meile seni olulised olnud väärtused.

Ma ei ole kunagi ühelegi oma avaldusele nõnda palju täiesti erinevat tagasisidet saanud. Mu postkast täitus päris kiiresti sõnumitega, kus mul soovitati eeskuju näidata, aga sama palju oli ka neid, kes jõudu soovisid ning leidsid, et teisele poolele tulebki suhtluses sama mõõduga vastata.

Pea iga päev võib lugeda teise poole mõttelende, mis järjekordset rühma inimesi või mõnda konkreetset indiviidi ründavad. Nad on tunnistanud, et see on nende teadlik suhtlus pildis püsimiseks. Esinetakse avaldusega, see pälvib osa inimeste heakskiidu ja teised väljendavad muret või on pettunud. Siis aga unustatakse ja ring hakkab uuesti pihta.

Minu avaldus ei sündinud vines. Tõsi, see oli emotsioonide vallandumine praeguse olukorra vastu. Paljud tunnevad ennast jõuetuna. Nii ka mina. Just kui ei ole piiri, mille ületamine tooks kaasa muutuse. Igas demokraatias võib olla seisukohti, millele kõik ei ole valmis alla kirjutama. Demokraatia on pidev arvamuste kõrvutamine, enda väidete esitamine ning kaitsmine. Kuid see demokraatlik protsess on võimalik ainult siis, kui kõik jagavad samu alusväärtusi. Enam ei paista, et kõik on nõus samu alusväärtusi jagama. Aina enam soovitakse ühiskonda raputada ning praegust korda muuta.

Ma õpin toimunust. Jätkan tööd Tartu volikogus, et seista enda toetajate eest, ning kaitsen edasi neid alusväärtusi. Luuletaja August Sanga sõnadega: «Maailmas midagi ei muutu, kui me midagi ei muuda.»

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto