Sisukord
Arter
Tänane leht
21.09.2019
Eesti Wolti juht keelefuroorist: Soomes see küll probleem pole (25) Valitsus sai kaotatud toetajad tagasi (48) Ühe käe ja ühe jalaga taksojuht: mul pole elus midagi tegemata jäänud (8) Noblessneris avati kunstikeskus Kai Majandus Kuidas nafta hinna tõusult tulu teenida? Aramco läheb IPOga edasi Kaval nipp Tõnis Lukasele (24) Välismaa Kanada peaministri rassistlikud naljad kõigutavad liberaalide võimu (4) Soome valitsuse järgmise aasta eelarveettepanek pani parlamendi kihama Arvamus Indrek Lepik: eesmärk ellu jääda (21) Juhtkiri: laenuraha ahvatleb (48) Mannetu aasta. Aga siis tulid maadlejad Tulevikumees Kaldoja NO99 oli veelgi olulisem Trumpi uus «jah»-mees Kultuur Noblessneris avati kunstikeskus Kai Sport Ränkeli uus amet: kuue kuuga laskesuusatajaks Mart Soidro kolumn: Mürka peale mõeldes Eestlase unistuste algus Bundesligas Kliima Kliimamuutused nõuavad toimivaid leevendamise ja kohanemise lahendusi Kliimastreigid pühkisid üle kogu maakera (6) Kliimaneutraalsus – häving või edu? Mis on pildilt puudu? (3) Merendus Paljassaare City arendus venib AK Suur lugu: 450 aastat moodsa kartograafia sünnist EKI keelekool: väljendu nii, et sind tähele pandaks (1) Tallinn 800: murtud jalaga hobune Toompealt Ülo Mallene: võimalikult omanäoline majandusmudel (3) Mesikäpa juhtkiri: valitsus koristab ja kaunistab Mesikäpp. Mimmu blogi Mesikäpp. Ajaloo varasalvest (1) Mesikäpp. Tänak hädas biodiisliga Aja auk. Bassimehe traagika NÄDALA PLAAT: Ring ja territoorium Maa on ümmargune! 500 aastat esimesest ümberilmareisist (18) Arter 24-aastane idumiljonär Kaarel Kotkas: kogu aeg ei saa tippvormis olla (12) Kümme minutit merel, mis otsustasid, kes elab ja kes sureb (3) Ma pole mingi rallisõber, aga… (2) Kangem kanep viib noori psühhiaatriahaiglasse (30) Oksevulkaanid, bakteripeod ja muud uskumatud asjad ujulas 46 ebaõnnestunud sõidueksamit (1) Film: traagiliselt aheldatud linnuke Saksa kokk ja Eesti seened: Pädaste mõisa peakokk Stefan Berwanger tunnistab, et on Eesti seentesse armunud Kunstikauge eestlane eelistab vanu klassikuid Sõiduproov. Ford Ranger Raptor: mõistlik ja samas lahedalt üle võlli kastikas (2) Kust tulevad tegelikult meie mobiilide komponendid? Bullterrorist võtab hüljatud kaitse alla Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kümme minutit merel, mis otsustasid, kes elab ja kes sureb

6 min lugemist
Kolmveerand sajandit tagasi Läänemerel laevahukust pääsenud Dolorice Raud töötas ligi kuus kümnendit raamatupidajana. Pildil oma kodus Tallinna kesklinnas. FOTO: Remo Tõnismäe

Pühapäeval möödub 75 aastat päevast, mil Vene lennukite rünnak põhjustas ajaloo ohvriterohkeima laevahuku Läänemerel. Dolorice Raud, kes tragöödia ajal oli kõigest 15, on ilmselt ainus pääsenud eestlastest, kes tänini elab.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

KATKEND LOOST:

Kella 11 paiku juhtuski see, mida ohvitserid olid peljanud: idast hakkas kostma mootorite mürinat. Need olid Punaarmee lennukid, ja neid oli palju – 17. Osa noist, kahemootorilised torpeedo- ja pommituslennukid, oli saadud relvaabina USA-lt.

Dolorice hakkas isaga mööda algelist treppi lastiruumist tekile ronima. «Treppidel lamasid ka haavatud, seega pidime nendest lihtsalt üle astuma,» kirjeldab ta. Just sellal, kui ta trepil liikus, käis kõva mürakas.

Sõjaajaloolase Hanno Ojalo andmeil olid «Stalini punakotkad» rünnanud konvoid madallennul peaaegu laevamastide kõrgusel. Saksa õhutõrjekahurite meeskonnad andsid tuld, kuid teadaolevalt ühtki lennukit ei tabanud. Ojalo teada tabas venelaste üks torpeedo Moero masinaruumi ja kaks lennukipommi lõhkesid õlitankides.

Kui Dolorice tekile jõudis, tõdes ta, et laev on juba kreenis. Ühtlasi oli tekil rahvast palju vähemaks jäänud. Ta oletab, et paljud hüppasid merre, sest kõlasid hoiatused, et kui laev vajub põhja, tekib veekeeris, mis tõmbab kõik endaga kaasa.

Ühtäkki märkas Dolorice, et ta isa lamab tekil selili. Tal oli süda haige. Ema oli kummardunud tema kohale. Dolorice hõikas neile, et «hüppame!». Aga ema vastas talle, et on isaga kaua koos elanud ja koos temaga ka sureb. Korraks keeras Dolorice pilgu kõrvale, mere poole, ja kui tagasi vaatas, siis seal, kus äsja olid olnud ema ja isa, polnud enam kedagi.

Nad olid kreenis tekilt vajuva ahtri suunas libisenud.

Kohe libises ka Dolorice kõrgelt alla. Ja kukkus vette.

Moero vajus, ahter ees, põhja vähem kui kümne minutiga pärast torpeedotabamuse saamist.

20.09.2019 23.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto