Sisukord
AK
Postimees
04.07.2020
Eesti Skulskaja anonüümsusetus tõi tagasilöögi (35) Peaminister tänas kriisi lahendada aidanud inimesi Helme palkas rahapesu asjas appi FBI ja Interpoli eksjuhid Khalilovi auto jäi kord politseile tabamatuks (1) Eesti lühiuudised Tõenäosus Eestis jackpot võita on neli protsenti Patarei hoov avatakse peagi rahvale Majandus Börsidel oli poolaasta, millist pole varem nähtud Mari poolaasta jäi negatiivseks Merenduse lühiuudised Välismaa Macron asendas populaarse peaministri tundmatu ametnikuga Covid-19 ravimi tootja lõikab pandeemiast suurt kasu Välismaa lühiuudised Hongkongi vabadus hävitati üleöö Seletamatu massisurm räsib Aafrika suurimat elevantide populatsiooni Arvamus Juhtkiri: vaktsiinisabas on miljardid inimesed Ülle Harju: Lenin, lõbunaine ja anastussammas (7) Parketikõlblikum, vaoshoitum ja mõõdukam? (7) Raske pea tõstab tüli Meie mees akadeemias (1) Alternatiiv lombakale demokraatiale (1) Sport Eestimaale tiiru peale tegev suusahunt: tahan ala rahvale taas lähemale tuua Kosmonaudid, poliitikud ja sportlased ehk Kelle järgi nimetatakse sporditrofeesid? Spordi lühiuudised Jaanus Kriiski kolumn. Spordi sotsiaalne roll ehk Maarjamäe jalgpallihalli tegelik võimalus Merendus Hara purjenoored seilasid Eesti tippu Merenduse lühiuudised Arter Peeter Mardna: arstina ei saa töötada, arst peab olema (3) Mõelge hoolega, enne kui sportides elu ohtu seate! Onu Bella on paradiisis. Kus on tema pärand? Unistus igavesest elust (1) Pakri saarte ilu pole nõrkadele (1) Soovid kodus süüa nagu restoranis? Külva salatit! Ootamatult lahe Jazz. Sõiduproov, kus selgub, kui väike saab olla kütusekulu Megamonitor Philipsilt (3) Bikiinimood – paljam kui kunagi varem! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugu lendavate taldrikute ja Ungern-Sternbergiga

5 min lugemist
Reeli Reinaus. FOTO: Kristjan Teedema

Ma pole selle teose sihtgrupp ja ostsin raamatu vaid seepärast, et tagakaanel lubati selle üleloomuliku noorteromaani salapäraseid sündmusi siduda Hiiu-Suuremõisa legendaarse paruni Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternbergiga (1744–1811). Reeli Reinausiga sama sünniaastat (1977) jagava inimesena olen ma romaani põhilisest lugejaskonnast ilmselt üle kahe korra vanem. Ka pole ma varem sattunud lugema ühtegi viljaka laste- ja noortekirjaniku teost, mida ta on napi 15 aasta jooksul jõudnud avaldada üle veerandsaja.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Hiiu Ungernist

„Ungru krahvina“ legendi staatusse tõusnud Hiiumaa mõisniku teemaline tekstikorpus on tänapäeval tavalise ajaloohuvilise jaoks suures osas tundmatu. Juba 19. sajandil paelus väidetavalt võltstuletorni abil laevu Näkimadalatele meelitanud ja vandiraiujate peamehena tegutsenud ning lõpuks raevuhoos ühe oma kipri tapnud ettevõtlik aadlimees lisaks baltisaksa kirjanikele ka prantsuse, ungari, saksa ja rootsi autorite (neist tuntuim ehk Mór Jókai) tähelepanu – nende teoste tõlgete kaudu jõudis legend temast veel palju rohkematesse Euroopa keeltesse.

Ei maksa aga uskuda eestikeelset Vikipeediat, mille vastava artikli kirjandusliku talendiga autor on paigutanud parun Ungern-Sternbergi Seitsmeaastase sõja ajal Aasiasse reisima, kus ta olla Briti Indias spioonina vahistatud. Tegelikult õppis tolle sõja lõpuaastail alles hilisteismeline Ungern-Sternberg toona Saksimaal Niesky hernhuutlikus koolis ning ei jõudnud pärast Leipzigi ülikooli juuraõpinguid Hollandi laevastikus teenides oma reisidel siiski kaugemale Madeira saarest. Aga hea fantaasialend ja kontrollimata faktid kuluvad entsüklopeedia­tegemisel alati marjaks ära.

03.07.2020 05.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto