Sisukord
AK
Tänane leht
21.09.2019
Eesti Wolti juht keelefuroorist: Soomes see küll probleem pole (25) Valitsus sai kaotatud toetajad tagasi (48) Ühe käe ja ühe jalaga taksojuht: mul pole elus midagi tegemata jäänud (8) Noblessneris avati kunstikeskus Kai Majandus Kuidas nafta hinna tõusult tulu teenida? Aramco läheb IPOga edasi Kaval nipp Tõnis Lukasele (24) Välismaa Kanada peaministri rassistlikud naljad kõigutavad liberaalide võimu (4) Soome valitsuse järgmise aasta eelarveettepanek pani parlamendi kihama Arvamus Indrek Lepik: eesmärk ellu jääda (21) Juhtkiri: laenuraha ahvatleb (48) Mannetu aasta. Aga siis tulid maadlejad Tulevikumees Kaldoja NO99 oli veelgi olulisem Trumpi uus «jah»-mees Kultuur Noblessneris avati kunstikeskus Kai Sport Ränkeli uus amet: kuue kuuga laskesuusatajaks Mart Soidro kolumn: Mürka peale mõeldes Eestlase unistuste algus Bundesligas Kliima Kliimamuutused nõuavad toimivaid leevendamise ja kohanemise lahendusi Kliimastreigid pühkisid üle kogu maakera (6) Kliimaneutraalsus – häving või edu? Mis on pildilt puudu? (3) Merendus Paljassaare City arendus venib AK Suur lugu: 450 aastat moodsa kartograafia sünnist EKI keelekool: väljendu nii, et sind tähele pandaks (1) Tallinn 800: murtud jalaga hobune Toompealt Ülo Mallene: võimalikult omanäoline majandusmudel (3) Mesikäpa juhtkiri: valitsus koristab ja kaunistab Mesikäpp. Mimmu blogi Mesikäpp. Ajaloo varasalvest (1) Mesikäpp. Tänak hädas biodiisliga Aja auk. Bassimehe traagika NÄDALA PLAAT: Ring ja territoorium Maa on ümmargune! 500 aastat esimesest ümberilmareisist (18) Arter 24-aastane idumiljonär Kaarel Kotkas: kogu aeg ei saa tippvormis olla (12) Kümme minutit merel, mis otsustasid, kes elab ja kes sureb (3) Ma pole mingi rallisõber, aga… (2) Kangem kanep viib noori psühhiaatriahaiglasse (30) Oksevulkaanid, bakteripeod ja muud uskumatud asjad ujulas 46 ebaõnnestunud sõidueksamit (1) Film: traagiliselt aheldatud linnuke Saksa kokk ja Eesti seened: Pädaste mõisa peakokk Stefan Berwanger tunnistab, et on Eesti seentesse armunud Kunstikauge eestlane eelistab vanu klassikuid Sõiduproov. Ford Ranger Raptor: mõistlik ja samas lahedalt üle võlli kastikas (2) Kust tulevad tegelikult meie mobiilide komponendid? Bullterrorist võtab hüljatud kaitse alla Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ülo Mallene: võimalikult omanäoline majandusmudel

5 min lugemist
Põhjamaade riikide lipud: Taani (vasakult), Soome, Island, Norra ja Soome. FOTO: KEVIN LAMARQUE/Reuters/Scanpix

Eesti elu ja majandust käsitlevates artiklites on korduvalt välja toodud kunagi käibele tulnud lause: „See, mis meid siia tõi, ei vii meid edasi!“ Sellele sügavamõttelisele väljaütlemisele ei ole aga järgnenud piisaval määral tegusid. On ainult mõningaid jõuetuid mõttesähvatusi oma brändist ja hulk soovitusi järgida mõne edukama riigi tegevust, kirjutab majandusteadlane Ülo Mallene.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kõige sagedamini on eeskujuks toodud Põhjamaade majandusmudelit, mille rakendamist meil on takistanud kramplikult nõukogude pärandist kinnihoidmine, mida targemad inimesed on nimetanud sovetlikuks konservatismiks. Nende hulka kuuluvad üliliberaalne alkoholimüük ja sotsialismile omane maksusüsteem. Seejuures unustame ära, et alkoholi tõi maapoodidesse nõukogude võim, nagu ka ühetaolise üksikisiku tulumaksu, mille suurus oli kuus protsenti, mitte 20 protsenti.

Meelde peab tuletama ka seda, et nõukogude ajal oli kaupadele rakendatav käibemaks „kapitalistlikult“ diferentseeritud, mis oli suhteliselt madalam näiteks toidu- ja lastekaupadel. Nüüd on kõigis turumajanduslikes riikides kaupadele rakendatav käibemaks diferentseeritud, mõnes riigis on see näiteks toidukaupadele isegi null (nt Inglismaal). Meil võiks alustada suhtelist madalama käibemaksu rakendamist toidukaupadele, mis nõuavad täiendavat töötlemist (nt koorimata köögiviljad, rookimata kalad jm). Miks see meil nii ei ole, saab vastuse meediast, kust võime kuulda ja lugeda, et see oleks liiga keeruline. Ja seda riigis, kes reklaamib end kui maailma edukaimat e-riiki.

20.09.2019 23.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto