Sisukord
Välismaa
Tänane leht
21.09.2019
Eesti Wolti juht keelefuroorist: Soomes see küll probleem pole (25) Valitsus sai kaotatud toetajad tagasi (48) Ühe käe ja ühe jalaga taksojuht: mul pole elus midagi tegemata jäänud (8) Noblessneris avati kunstikeskus Kai Majandus Kuidas nafta hinna tõusult tulu teenida? Aramco läheb IPOga edasi Kaval nipp Tõnis Lukasele (24) Välismaa Kanada peaministri rassistlikud naljad kõigutavad liberaalide võimu (4) Soome valitsuse järgmise aasta eelarveettepanek pani parlamendi kihama Arvamus Indrek Lepik: eesmärk ellu jääda (21) Juhtkiri: laenuraha ahvatleb (48) Mannetu aasta. Aga siis tulid maadlejad Tulevikumees Kaldoja NO99 oli veelgi olulisem Trumpi uus «jah»-mees Kultuur Noblessneris avati kunstikeskus Kai Sport Ränkeli uus amet: kuue kuuga laskesuusatajaks Mart Soidro kolumn: Mürka peale mõeldes Eestlase unistuste algus Bundesligas Kliima Kliimamuutused nõuavad toimivaid leevendamise ja kohanemise lahendusi Kliimastreigid pühkisid üle kogu maakera (6) Kliimaneutraalsus – häving või edu? Mis on pildilt puudu? (3) Merendus Paljassaare City arendus venib AK Suur lugu: 450 aastat moodsa kartograafia sünnist EKI keelekool: väljendu nii, et sind tähele pandaks (1) Tallinn 800: murtud jalaga hobune Toompealt Ülo Mallene: võimalikult omanäoline majandusmudel (3) Mesikäpa juhtkiri: valitsus koristab ja kaunistab Mesikäpp. Mimmu blogi Mesikäpp. Ajaloo varasalvest (1) Mesikäpp. Tänak hädas biodiisliga Aja auk. Bassimehe traagika NÄDALA PLAAT: Ring ja territoorium Maa on ümmargune! 500 aastat esimesest ümberilmareisist (18) Arter 24-aastane idumiljonär Kaarel Kotkas: kogu aeg ei saa tippvormis olla (12) Kümme minutit merel, mis otsustasid, kes elab ja kes sureb (3) Ma pole mingi rallisõber, aga… (2) Kangem kanep viib noori psühhiaatriahaiglasse (30) Oksevulkaanid, bakteripeod ja muud uskumatud asjad ujulas 46 ebaõnnestunud sõidueksamit (1) Film: traagiliselt aheldatud linnuke Saksa kokk ja Eesti seened: Pädaste mõisa peakokk Stefan Berwanger tunnistab, et on Eesti seentesse armunud Kunstikauge eestlane eelistab vanu klassikuid Sõiduproov. Ford Ranger Raptor: mõistlik ja samas lahedalt üle võlli kastikas (2) Kust tulevad tegelikult meie mobiilide komponendid? Bullterrorist võtab hüljatud kaitse alla Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soome valitsuse järgmise aasta eelarveettepanek pani parlamendi kihama

3 min lugemist
  • Keskmist tulu teenivat põhjanaabrit ootab ees kulude tõus.
  • Alkoholiaktsiis tänu Eesti ja Läti otsustele järgmisel aastal veel ei tõuse.
  • Maailmamajanduse jahenemine teeb eelarvekava täitmise raskeks.
  • Ettevõtjad kahtlevad valitsuse kavas kasvatada investeeringuid.
Antti Rinne (paremal) surus eile Google’i tegevusjuhil Sundar Pichail rõõmsalt kätt, kuna ettevõte investeerib Soome veel enam. Ekspertide sõnul liiguvad põhjanaabrite majanduse kohale siiski tumedad pilved.  FOTO: Kimmo Brandt/Epa/Scanpix

Pärast seda, kui peaminister Antti Rinne esines teisipäeval esimeste eelarvearutelude lõppedes kõnega, teatas Soome ajakirjandus, et nüüd on selge, kes uuest eelarvest võidavad ja kes kaotavad. Kuna valitsusse kuuluvad enamasti vasakerakonnad, on ka eelarveettepaneku eesmärk parandada just ühiskonna kõige nõrgemate liikmete heaolu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Vasakpoolsete erakondade eesmärke peegeldavas kavas on plaanis näiteks parandada eakamate elujärge 30–50 euro suuruse pensionitõusuga. Ka suurendatakse sotsiaalabi, näiteks tõuseb haigus- ja vanemahüvitis ning töötu abiraha 20 euro võrra.

Nordea panga ökonomisti Olli Kärkkäineni hinnangul võidaks sellisest eelarvest umbes miljon soomlast. Nii Kärkkäineni kui ka Maksumaksjate Liidu arvutuste järgi väheneks aga keskmise põhjanaabri ostuvõime.

«Madalapalgaliste jaoks suurendab eelarve märgatavalt sotsiaalturvalisust. See kompenseerib kaudse maksutõusu. See ei mõju aga keskmist ja suuremat palka saavatele inimestele ning seda valitsus siin otsinudki ongi,» ütles Kärkkäinen.

20.09.2019 23.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto