Sisukord
Maa Elu
Postimees
26.09.2019
Eesti Rehe läbis rahapesuskandaali vaikides (9) Koduhoovist leitud Rehe suri juba kaks päeva tagasi Plaanitav seadusemuudatus lubaks autod taas kõnniteedele parkima (9) Majandus Rängad kahtlused minevikust kummitavad edukat kalatööstust (19) Välismaa Demokraadid läksid Trumpi kõri kallale (1) Poola võimupartei muretseb LGBT pealetungi ja sotsid eelarvedistsipliini pärast KOHALIK VAADE. Poola parteid võistlevad toetuste enampakkumisel Arvamus Juhtkiri: sentide saagimine (4) Priit Pullerits: vana Euroopa ähvardab meid jälle (12) Ruth Kalda ja Marta Velgan: aeg kuulata noori arste (1) Maarja Vaino: laste kliimasõda (62) Els Heinsalu: välistav eestlaseks olemine (9) Martin Ehala: keele peal tallamisest (4) Meie Eesti Kadri Kangro: tervishoiuteenus on arsti ja patsiendi koosloome Haiglate vastutus ulatub betoonseinte vahelt kaugemale (1) Kultuur Eesti kultuuri tammetõru Sport Keskmine kulturnik-minister ja imehoos meer valasid higi Ivković Müürsepast: tean, et mul on hea sõber Eestis Kangert täitis ammuse eesmärgi Reis Seal, kus elavad tšuktšid ja jääkarud Maa Elu Uus aretuskeskus ei jää viimaseks Tänavune kartulisaak on parem, kuid tarbimine väheneb (1) Piiripunktis kinni peetud hobuste tervis on korras Julged hundid käisid inimesi uudistamas Siberi metsapõlengud mõjutavad Eesti ilma Loomade eest hoolitsemine tõi tunnustuse Sügis on udude aeg Külmetuse vastu ravimtaimedega Õunapuu on suur abimees Sügis sobib muru külvamiseks Vabatahtlike roll merepäästes kasvab Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maal elamise päev aitab töö- ja koolikohta leida

2 min lugemist
Kase talu perenaine Eveli Andrek (37) ning peremees Margus Kangur (37) kolisid lastega Kirepi külla kolm aastat tagasi. Eelmisel suvel lõid nad koduse loomapargi ja nüüd ootab pererahvas 28. septembril kõiki loomasõpru endale külla. FOTO: maalelamisepäev.ee

Kas mõlgutate mõtet maale elama minna? Siis just teile on mõeldud sel laupäeval toimuv maal elamise päev, mille raames 35 valda üle Eesti oma võimalusi tutvustavad.

Esmakordselt toimuva päeva üks korraldajatest Krista Habakukk ütles, et kindlasti leiaksid maale elama asuda soovivad inimesed iseseisvaltki koha, aga selle päeva mõte on tutvustada kohaliku omavalitsuse pakutavaid teenuseid.

Nii on laupäeval külastajatele avatud kohalikud koolid, lasteaiad, hooldekodud, huvialaringid, noortekeskused, tööjõudu vajavad ettevõtted, vallamaja ja teeninduspunktid. „Kui ise otsima minna, ei pruugi kõiki võimalusi üles leida,” tõdes ta.

Osalemissoovist said vallad ise teda anda. Aasta alguses saadeti omavalitsustele teave, et säärane külastuspäev on tulemas, ja nii uute elanike ootuses vallad endast märku andsidki.

„Välistasime Harjumaa nn kuldse ringi, sest meie eesmärk on aidata tagamaid ja valdade äärealasid. Enamik valdadest on valinud piirkonnad, kus kogukond ise on valmis uusi inimesi vastu võtma,” selgitas Habakukk.

Mõnel omavalitsusel pole terve vald kaetud, vaid valitud üks kindel piirkond. Näiteks suur Põhja-Pärnumaa vald keskendub Pärnu-Jaagupi kandi võimaluste tutvustamisele või Haapsalu vallas osaleb endine Ridala vald.

Üks külastuspäeval osalemise eeldus oli, et vallas oleksid kättesaadavad teenused: lasteaed või kool, tervishoiuasutused ja huvitegevus. Väga oluline on ka töökoha saamise võimalus ja nii avavadki paljudes valdades sel päeval külastajatele uksed just need ettevõtted, kel on pakkuda tööd.

„Vallad on uutest elanikest huvitatud, sest nad on investeerinud koolidesse, lasteaedadesse ja mitte keegi ei taha, et need tühjaks jääksid ja peaks hakkama teenuseid suurematesse keskustesse viima,” tõdes Habakukk. „Ükski omavalitsus ei taha, et tema alal oleksid külad, kus keegi ei ela.”

Lisaks neile, kes alles plaanivad maale elama minna, võiks see päev huvi pakkuda ka uute ühisvaldade elanikele, et tutvuda oma nüüdse suure vallaga. „Suures vallas ei pruugi kõik inimesed veel teadagi, milliseid võimalusi vald pakub, sest tööpäeval ei saa ju minna vaatama, aga nüüd on laupäeval asutused avatud,” seletas Habakukk. „Siseränne valla sees on samuti teema, näiteks Haapsalu inimesed kolivad linnast välja maale.”

Suvel mööda Eestit ringi sõites võib maal elamine tõeliselt romantiline tunduda, aga pelgalt selle emotsiooni ajel otsust teha pole õige. Habakukk soovitas võtta aega ja mõelda kogu aastaringi peale, näiteks kuidas tunneksite end novembris, aasta kõige porisemal ajal, ja uurida, mida huvipakkuvas maapiirkonnas sel ajal teha saaks.

Maal elamise päev

Esimene üle-eestiline maaelu väärtustav algatus „Maal elamise päev” toimub 28. septembril.

Tegemist on külastuspäevaga, mille fookuses on elukeskkond koos seal toimivate teenuste, töökohtade, seltsitegevuse, vaba aja veetmise võimaluste ning pakutavate elukohtadega.

Oma uksed avab 35 Eestimaa valda koos ligi 500 külastuskohaga.

Teavet, millised vallad külastajaid ootavad, ja päeva programmi leiab kodulehelt maalelamisepäev.ee.

Seotud lood
25.09.2019 27.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto