Sisukord
Maa Elu
Postimees
26.09.2019
Eesti Rehe läbis rahapesuskandaali vaikides (9) Koduhoovist leitud Rehe suri juba kaks päeva tagasi Plaanitav seadusemuudatus lubaks autod taas kõnniteedele parkima (9) Majandus Rängad kahtlused minevikust kummitavad edukat kalatööstust (19) Välismaa Demokraadid läksid Trumpi kõri kallale (1) Poola võimupartei muretseb LGBT pealetungi ja sotsid eelarvedistsipliini pärast KOHALIK VAADE. Poola parteid võistlevad toetuste enampakkumisel Arvamus Juhtkiri: sentide saagimine (4) Priit Pullerits: vana Euroopa ähvardab meid jälle (12) Ruth Kalda ja Marta Velgan: aeg kuulata noori arste (1) Maarja Vaino: laste kliimasõda (62) Els Heinsalu: välistav eestlaseks olemine (9) Martin Ehala: keele peal tallamisest (4) Meie Eesti Kadri Kangro: tervishoiuteenus on arsti ja patsiendi koosloome Haiglate vastutus ulatub betoonseinte vahelt kaugemale (1) Kultuur Eesti kultuuri tammetõru Sport Keskmine kulturnik-minister ja imehoos meer valasid higi Ivković Müürsepast: tean, et mul on hea sõber Eestis Kangert täitis ammuse eesmärgi Reis Seal, kus elavad tšuktšid ja jääkarud Maa Elu Maal elamise päev aitab töö- ja koolikohta leida Uus aretuskeskus ei jää viimaseks Tänavune kartulisaak on parem, kuid tarbimine väheneb (1) Piiripunktis kinni peetud hobuste tervis on korras Julged hundid käisid inimesi uudistamas Siberi metsapõlengud mõjutavad Eesti ilma Loomade eest hoolitsemine tõi tunnustuse Sügis on udude aeg Külmetuse vastu ravimtaimedega Õunapuu on suur abimees Sügis sobib muru külvamiseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uus aretuskeskus ei jää viimaseks

2 min lugemist
Jõgeva alevikus avati Eesti Taimekasvatuse Instituudi uus aretuskeskus. FOTO: Teele Üprus

Loodan, et sellised avamispeod ei toimu kord 35 aasta jooksul nagu siiani, vaid nüüd hakkab neid tihemini olema,” sõnas Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Andre Veski­oja läinud nädalal Jõgeva alevikus uue aretuskeskuse hoone avamispeol.

Aretuskeskuses on koos kõik vajalikud ruumid suvinisu-, talinisu-, odra-, kaera- ja rukkisortide aretamiseks, lisaks on majas kaunviljade ja õlikultuuride rühmad. „Meie kliima on muutumas – 20 aastat tagasi ei kujutanud me ette, et kasvatame praegu Eesti põldudel näiteks bataati, sojauba või kikerhernest. Samuti ei tea me, mida 10–20 aasta pärast kasvatatakse. Kuid see maja võimaldab meil selleks paremini valmistuda,” rääkis Veskioja.

Maaeluminister Mart Järviku hinnangul on uue hoone avamine ETKI katse- ja analüüsivõime arengus suur samm, kuna võimaldab aretada Eesti kliimasse sobivaid sorte ja seeläbi kasvatada teravilja eksporti.

Jõgeva alevikus avati Eesti Taimekasvatuse Instituudi uus aretuskeskus, vasakul ETKI direktor Andre Veskioja, paremal maaeluminister Mart Järvik. FOTO: FOTO: Teele Üprus

Kuid äsja valminud uus hoone ei tohiks jääda viimaseks. „Praegu on eesmärk järgmise viie aastaga ehitada kolm uut hoonet, et kõik teadlased teadusloomet soodustavatesse tingimustesse saada,” ütles Veskioja.

Ta seletas, et uue aretuskeskuse taha soovitakse 2000ruutmeetrist viilhalli, kuhu tuleb katsekuivati aretusmaterjalide kuivatamiseks ja uue tehnika hoidmise võimalus. Samuti võiks ehitada veel ühe aretuskeskuse.

Ka uus peamaja võiks kerkida kompleksi lähedusse, sest vana maja rekonstrueerimine pidi uuest hoonest kallimgi olema. „Sinna võiks luua uusi tingimusi, näiteks ei tegele me praegu üldse robootika ega infotehnoloogia lahendustega, mida võiksime põllumajandusse viia,” täpsustas mees.

ETKI aretuskeskuse hoone valmis kuu aega enne ehitustähtaja lõppu. 1120ruutmeetrise hoone ehitushind oli 1,9, miljonit eurot. Sisseseade maksab 1,2 miljonit. Avamispäeval oli veel suur osa sisseseadest puudu, kuid Veskioja sõnul saabub see kuu aja jooksul. „Kõige viimased seadmed jõuavad detsembri keskpaigas, kuid töö saab alata juba lähima kuu jooksul,” lisas ta.

Jõgeva alevikus avati Eesti Taimekasvatuse Instituudi uus aretuskeskus. FOTO: FOTO: Teele Üprus
Seotud lood
25.09.2019 27.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto