Sisukord
Maa Elu
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (13) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (2) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (3) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (1) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (1) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (7) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sügis sobib muru külvamiseks

1 min lugemist
Ka hilissügis sobib muru külvamiseks. FOTO: Meelis Meilbaum FOTO: Meelis Meilbaum

Sügis on hea aeg muru külvata, sest nüüd pääseb rohkest kastmisest. Muruseemne võib külvata isegi hilissügisel enne maa külmumist. Poes täpselt enda vajadustele õiget muruseemet otsides tasub koostist vaadata ja teada eri liikide omadusi.

Punane aruhein (Festuca rubra) on kitsalehine, tiheda kasvuga põuakindel kõrreline, seda iseloomustab hea varju­taluvus ja külmakindlus. See liik on aedadesse ja varjulistele aladele mõeldud segude peamine koostisosa. Aruheinal on kolm alamliiki: punane aruhein annab jõulisuse ja taastumisvõime, lühivõsundiline aruhein on tihe ja osaliselt taastuv ning harilik aruhein tagab muru tiheduse.

Aasnurmikas (Poa pratensis) on parima tallamiskindlusega, mistõttu kasutatakse seda spordialadele ja suure tallamiskoormusega aladele mõeldud murusegudes. See on ka hea põuakindlusega ja toibub pärast kuumaperioodi kiiresti tänu maaalustele risoomidele.

Harilik nurmikas (Poa trivialis) on vastupidav nii varjulistes kui ka niisketes kasvutingimustes.

Karjamaa-raihein (Lolium perenne) on hea tallamiskindluse ja kiire kasvuga. Seda lisatakse murusegudele, et muuta ala kiiresti roheliseks.

Kink-aruhein (Festuca trachyphylla) on suurepärase põuakindlusega, millele lisandub hea külmakindlus ja väga peened lehed.

Väikeseleheline valge ristik (Trifolium repens) seob õhust lämmastikku ja muudab selle teistele taimedele sobivaks väetiseks. Kui valge ristik kasvab muru sees, on tagatud lopsakas, pilkupüüdev ja roheline muru kogu hooaja vältel.

Roog-aruhein (Festuca arundinacea) sobib kuumadele ja kuivadele aladele. Roog-aruheinal on hea tallamiskindlus ja varjutaluvus. Selle juurestik on väga sügaval, tagades taimele piisava veevarustuse ja jahutuse. Tänu sellele on roog-aruhein üks kuumadele ja kuivadele oludele mõeldud murusegude peamine koostisosa.

Ühest kilost seemnest piisab 30–50 ruutmeetri muru rajamiseks, aia üldväetist tuleb sügisel anda 2,5 kilo 100 ruutmeetri kohta. (ME)

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto