Sisukord
Arvamus
Postimees
26.09.2019
Eesti Rehe läbis rahapesuskandaali vaikides (9) Koduhoovist leitud Rehe suri juba kaks päeva tagasi Plaanitav seadusemuudatus lubaks autod taas kõnniteedele parkima (9) Majandus Rängad kahtlused minevikust kummitavad edukat kalatööstust (19) Välismaa Demokraadid läksid Trumpi kõri kallale (1) Poola võimupartei muretseb LGBT pealetungi ja sotsid eelarvedistsipliini pärast KOHALIK VAADE. Poola parteid võistlevad toetuste enampakkumisel Arvamus Juhtkiri: sentide saagimine (4) Priit Pullerits: vana Euroopa ähvardab meid jälle (12) Ruth Kalda ja Marta Velgan: aeg kuulata noori arste (1) Maarja Vaino: laste kliimasõda (62) Els Heinsalu: välistav eestlaseks olemine (9) Martin Ehala: keele peal tallamisest (4) Meie Eesti Kadri Kangro: tervishoiuteenus on arsti ja patsiendi koosloome Haiglate vastutus ulatub betoonseinte vahelt kaugemale (1) Kultuur Eesti kultuuri tammetõru Sport Keskmine kulturnik-minister ja imehoos meer valasid higi Ivković Müürsepast: tean, et mul on hea sõber Eestis Kangert täitis ammuse eesmärgi Reis Seal, kus elavad tšuktšid ja jääkarud Maa Elu Uus aretuskeskus ei jää viimaseks Tänavune kartulisaak on parem, kuid tarbimine väheneb (1) Piiripunktis kinni peetud hobuste tervis on korras Julged hundid käisid inimesi uudistamas Siberi metsapõlengud mõjutavad Eesti ilma Loomade eest hoolitsemine tõi tunnustuse Sügis on udude aeg Külmetuse vastu ravimtaimedega Õunapuu on suur abimees Sügis sobib muru külvamiseks Vabatahtlike roll merepäästes kasvab Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: vana Euroopa ähvardab meid jälle

2 min lugemist
Priit Pullerits.  FOTO: Margus Ansu

Teadagi, mida nn parketi- ja salongikõlblikus seltskonnas tuleb teha, kui kedagi sõnakuulmatut on vaja millekski sundida. Siis tuleb ähvardada trahviga. Nagu ähvardas tunamullu migrandikvootidele vastu punnivaid riike Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans.

Summadestki oli juttu: veerand miljonit eurot iga migrandi pealt, keda liikmesriik keeldub vastu võtmast.

Nüüd on jälle trahviähvardus lauda löödud. Eelmisel nädalal kohtunud Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Itaalia valitsusjuht Giuseppe Conte avaldasid arvamust, et neid riike, kes ei võta migrante vabatahtlikult vastu, tuleb karistada. Ja ei kuidagi teisiti, kui ikka trahviga.

Seega on rahalistest survevahenditest saanud Lähis-Idast ja Põhja-Aafrikast pealetungivate migrantide suhtes tõrksate riikide taltsutamiseks vana Euroopa liidrite üks lemmikideid. Selle asemel, et suunata oma jõupingutused – olgu ähvarduste või hoiatustena – sinna, et Euroopat ebaseaduslike sissetungijate ja neid siia vedajate eest kaitsta. Mis tähendaks ühtlasi jõulisemat võitlust inimkaubandusega, millele läbi sõrmede vaatamine ei peaks kuidagi sobima nn euroopalike väärtustega.

Trahviga ähvardamisest on saamas vana Euroopa liidrite üks lemmikideid.

Aga kergem kui midagi otsustavat ette võtta, on ähvardada ja karistada neid, kes vana Euroopa jõuetuse, suutmatuse ja tegematajätmiste tagajärgi oma kanda ei taha võtta. Kui vaadata jõujooni, on migrantide küsimuses selgelt tegemist vana ja uue Euroopa vastasseisuga. Kusjuures vana peab endastmõistetavaks, et võib kõrgilt uuele öelda, mida uus tegema peab.

Irooniline on esiteks see, et vana Euroopa liidrid räägivad migrandiküsimuses solidaarsusest, kuid käituvad teisi ähvardades despootlikult. Uus Euroopa mäletab aga lähiajaloost liigagi hästi, mida tähendab vägivaldne solidaarsus. Teine iroonia peitub selles, et Euroopa on väidetavalt püüdnud suuri küsimusi, mille hulka peaks kuuluma ka sissetungijate teema, lahendada konsensuslikult. Aga kas see on konsensus, mis saavutatakse väiksemaid, vaesemaid ja nõrgemaid ähvardades?

Ameerikas on tihti tavaks, et kui keegi sind arutu kohtuasjaga ähvardab, ähvardad teda samaga vastu. Äkki võiks need riigid, kellele vana Euroopa oma ebaõnnestunud piirikaitse ja migratsioonipoliitikaga liiga tahab teha, panna seljad kokku ja ähvardada trahviga hoopis neid, et nad pole suutnud aastaid käärivale probleemile piiri panna?

Seotud lood
25.09.2019 27.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto