Sisukord
Reis
Tänane leht
26.09.2019
Eesti Rehe läbis rahapesuskandaali vaikides (9) Koduhoovist leitud Rehe suri juba kaks päeva tagasi Plaanitav seadusemuudatus lubaks autod taas kõnniteedele parkima (9) Majandus Rängad kahtlused minevikust kummitavad edukat kalatööstust (19) Välismaa Demokraadid läksid Trumpi kõri kallale (1) Poola võimupartei muretseb LGBT pealetungi ja sotsid eelarvedistsipliini pärast KOHALIK VAADE. Poola parteid võistlevad toetuste enampakkumisel Arvamus Juhtkiri: sentide saagimine (4) Priit Pullerits: vana Euroopa ähvardab meid jälle (12) Ruth Kalda ja Marta Velgan: aeg kuulata noori arste (1) Maarja Vaino: laste kliimasõda (62) Els Heinsalu: välistav eestlaseks olemine (9) Martin Ehala: keele peal tallamisest (4) Meie Eesti Kadri Kangro: tervishoiuteenus on arsti ja patsiendi koosloome Haiglate vastutus ulatub betoonseinte vahelt kaugemale (1) Kultuur Eesti kultuuri tammetõru Sport Keskmine kulturnik-minister ja imehoos meer valasid higi Ivković Müürsepast: tean, et mul on hea sõber Eestis Kangert täitis ammuse eesmärgi Reis Seal, kus elavad tšuktšid ja jääkarud Maa Elu Uus aretuskeskus ei jää viimaseks Tänavune kartulisaak on parem, kuid tarbimine väheneb (1) Piiripunktis kinni peetud hobuste tervis on korras Julged hundid käisid inimesi uudistamas Siberi metsapõlengud mõjutavad Eesti ilma Loomade eest hoolitsemine tõi tunnustuse Sügis on udude aeg Külmetuse vastu ravimtaimedega Õunapuu on suur abimees Sügis sobib muru külvamiseks Vabatahtlike roll merepäästes kasvab Meelelahutus Koomiks Sudoku

Seal, kus elavad tšuktšid ja jääkarud

5 min lugemist
Sellised nad ongi – ehtsad rannatšuktšid. Tšuktše on nimelt kahte tõugu: põdrakasvatajad ning mereloomade ja kala püügist elavad. Põdrakasvatajad on miskipäarst prestiižilt pisut kõrgemal. FOTO: Inga Kuusik

Tšuktše teab eestlane eelkõige anekdootidest, milles nende eripära on pisut totakas, aga neil on väga omapärane mõttelaad. Ja isiklikult tšuktši kohata ongi väga haruldane asi, kuna neid on maailmas veel vähem kui jääkarusid, nii umbes 16 000 (jääkarude arvuks arvatakse 20 000), kellest enamik elab Venemaa koosseisu kuuluval Tšuktši poolsaarel. Turisti jaoks on Tšukotka aga väga raskesti kättesaadav koht.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Seda on eestlane koolis õppinud, sest see on Euraasia kõige idapoolsem osa, kus Euraasiat eraldab Alaskast vaid kitsuke Beringi väin. Keset väina on kaks saarekest – üks kuulub Venemaale ja teine Ameerikale – ning nende vahelt läheb läbi kuupäevajoon. Seetõttu on saarte hüüdnimedeks Täna ja Eile, sest Ameerikas on kuupäev ju alles eelmise päeva oma. Nii et Euraasiale algabki uus päev Tšukotkalt.

Tulles nüüd tagasi anekdootide juurde, siis arvatavasti on nende rääkimine olnud venelaste jaoks viis, kuidas lepitada end tšuktšidega seotud ajalooga. Nimelt panid tšuktšid venelastepoolsetele oma territooriumi okupeerimiskatsetele vihaselt ja väga arukalt vastu, nii et pärast mitmesaja-aastast üritamist pakkus Katariina II tšuktšidele diili: teie olge nõus end minu riigi kodanikeks nimetama, aga vastu ei taha ma isegi makse mitte. See juhtus Venemaa hirmust inglaste võimalike vallutuste ees, sest sealses piirkonnas sõitis just ringi kapten James Cook.

25.09.2019 27.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto