Sisukord
Arvamus
Postimees
27.09.2019
Eesti Õppemaks kõigile. Tartu Ülikoolis küpseb rahateenimisplaan (31) Kõlvart paneb Tallinna televisiooni kinni Jaaganti poliitikaradar. Terakeste puistamine (4) Rehe koduaed jäeti läbi otsimata pere soovil (46) Krimmi Eesti Tare sai annetuste abil korda (1) Majandus Bussifirmad avavad suu: riigi ülbus tapab Eesti bussiliikluse (13) EKP juhatuse liige lahkub ootamatult Välismaa Suri Prantsuse president Jacques Chirac Paremäärmuslased hiilivad tagasi Austria valitsusse (5) KOHALIK VAADE. EL läheb Leedu volinikuhakatisega riskile KOHALIK VAADE. Bulgaariale langes sülle riigi pädevust ületav portfell Rumeenia ja Ungari kandidaadid põrusid KOHALIK VAADE. Euroopa välisasjad lähevad poliitilise raskekaallase kätte Arvamus Juhtkiri: raha juurde või õpe tasuliseks (13) Kristina Herodes: salasõltlased on kõige hullemad (8) Urmas Varblane: keerulised ajad vajavad tarka eelarvepoliitikat (13) Vahur Kersna: kelle ja miks sülitab televisioon välja? (4) Andrus Karnau: seitsme euro eelarve (3) Sven Sester: põlevkivist ja rohepöördest (6) Meie Eesti Aleksei Lotman: lõpetagem looduse tükeldamine (8) ​Kliimaaktivistid: praegune majandussüsteem ei püsi enam kaua (21) «Ma-ilm ja mõnda»: Lämmatav, kuid vajalik valuuta looduse majapidamises Kultuur Mida teha inimesega? Muusikapäev toob kontserdid küladesse ja trammidesse Mürgel udara ümber (2) Sport PM Dohas. Kas soe kliima sobib Eesti sportlastele? (1) Aitäh elamuste eest, Martin Müürsepp! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristina Herodes: salasõltlased on kõige hullemad

2 min lugemist
Kristina Herodes FOTO: Meeli Küttim

«See inimene on elukutseline ajaraiskaja,» kuulsin äsja ühes sõpruskonnas karmi kohtuotsust. «Ta ei tee mitte midagi asjalikku, aina postitab sotsiaalmeedias. Mina seal küll midagi ei jaga!»

Asi hakkas mind huvitama. Kuidas teab kõrvalseisja anda teise elule hävitavat hinnangut eemalt saadud info alusel? Ja isegi mitte info, vaid läbi filtri tulnud hetkelise ja üsna suure tõenäosusega petliku peegelduse põhjal? Ma ei poolda kaugeltki ekraanidesse lahustumist, kuid liiga sageli kraaksuvad need, kel pädevus puudub. See on tavaline võõraviha, valemi «hirmul on suured silmad» väljund.

Suunamudijatesse suhtub vana kaardivägi varjamatu sarkasmiga. Kuid see ei muuda tõsiasja, et neil isikutel on mõju. Mõõdetav hulk jälgib neid ja nad teevad seda vabatahtlikult. Sel on sügavam tähendus, kui esmapilgul tundub. Mujal meedias suskame publikule silma alla pesupulbrit ja muud träni, mida keegi vabatahtlikult ei vaata. Miks siis imestame, et üha enam silmi, kõrvu ja muid meeli kolib üle ühismeediasse, kus programmijuht on inimene ise?

Nii hämmastav, kui see ei tundu, pole edukatest sisuloojatest enamik sugugi ühismeediasõltlased. Kaugel sellest!

Kaevame edasi. Kuidas sel auväärsel isandal, kes hoiab oma isikliku reputatsiooni ainsagi postituseplekita, on üldse nii hea ülevaade, mida teised seal teevad? Ilmselgelt veedab ta seal aega. Niisama nuhkides!

Nii hämmastav, kui see ei tundu, pole edukatest sisuloojatest enamik sugugi ühismeediasõltlased. Kaugel sellest! Nad on selle maailma profimängijad, kes rakendavad platvormi oma huvide vankri ette ja lükkavad soovitud sõnumid veerema. Siis ekraan pimedaks, cash out ja päriseluga edasi.

«Ükskõik mis seltskonda me sattume, tõesõna – meie oleme seal kõige vähem telefonis!» Nii ütlesid mulle äsjases usutluses siiralt Eesti sotsiaalmeediastaarid, kelle selja taga rohkem jälgijaid kui mõnel telekanalil. Ja nii ongi: erinevalt niisama rullijatest ja salapiiluritest on see kanal neile töö; kui ülesanded ühel pool, saab pühenduda elamisele. Kui see nii poleks, ei jääks neile ühtegi jälgijat. Keegi ei viitsi kellegi teeseldud elu kaasa teeselda.

Kumb siis raiskab aega: see hurjutatu, kes midagi endast jagab, või see, kes ainult piilub ja pahandab? Kasutut ekraaniaega koguneb viimase kontole kindlasti rohkem.

Seotud lood
26.09.2019 28.09.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto