Sisukord
Arvamus
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kevin Carrico: möödapääsmatu ebademokraatlik Hiina

5 min lugemist
Hiina lipp.  FOTO: SCANPIX

Suhteid Hiina kui maailmamajanduse ühe peamise käigushoidjaga ei ole kuidagi võimalik vältida, kuid nende suhete raames tuleb ometi kindlal meelel tarmukalt kaitsta demokraatlikke väärtusi ja inimõigusi, kirjutab Austraalia Melbourne’i Monashi ülikooli Hiina uuringute vanemlektor Kevin Carrico. 

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Hiina Rahvavabariigi esilekerkimine rahvusvahelisel areenil kujutab demokraatlikele riikidele enneolematut probleemi. Uuemal ajal ei ole Hiina veel kunagi olnud majanduslikult nii võimas: tänapäeval on ülemaailmses majandussüsteemis suisa võimatu osaleda, ilma et peaks kuidagi suhtlema Hiinaga. Kuid samal ajal ei ole Hiina pärast 1978. aasta reforme olnud kunagi nii repressiivne: praegu on võimatu avameelselt arutleda riigi poliitilise suuna ja suhete üle muu maailmaga.

Maailma üldsus on juba pikemat aega lootnud, et repressioonid jäävad Hiina piiresse, ja uskunud, et majandusareng kallutab riigi ehk küll tasapisi, aga lõpuks siiski kõigutamatult demokraatlikule arenguteele. Tegelikult on juhtunud otse vastupidi: majanduskasv on tugevdanud parteiriiki ja aidanud rahastada süvenevaid repressioone. Sedamööda, kuidas režiim on järjepanu tugevnenud, on repressiivsed ambitsioonid end tublisti piiri taha küünitanud, et muuta maailm turvaliseks asupaigaks režiimile, mille olemus on põhimõttelises vastuolus tänapäeva peavoolu poliitiliste suundumustega.

30.09.2019 02.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto