Sisukord
Maa Elu
Postimees
03.10.2019
Eesti Tuuleenergia patiseis võib laheneda uute radaritega (14) Eesti ostab Lõuna-Korealt liikursuurtükke juurde (49) Varahommik Tallinna joomaurgastes: kunded kardavad tuleviku pärast (1) Majandus Robert Kitt: pensionireform pole üdini halb (4) Järvik asus kalatootjat kaitsma (5) Välismaa Zelenskõi andis survele järele (6) Indias mälestati rahva isa 150. sünniaastapäeva Johnson esitas Euroopa Liidule ultimaatumi Arvamus Martin Kutti: Ukraina astus lõksu (31) Postimees 1939. aastal: wastastikuse abistamise pakt Nõukogude Liiduga ratifitseeriti (4) Lauri Vahtre: sallimatusest on saanud tont (22) Andres Herkel: rahvusluse privileeg pole üksnes suurte riigirahvaste jaoks (8) Kaarel Ots: ainult elektriautoga sõites ja vähem liha süües kliimasoojenemist ei peata (4) Juhtkiri: ministril on kõik selge (14) Meie Eesti Iga seitsmendal tööealisel ei ole püsivat ravikindlustust (3) Kultuur Evestus: tundsin end Vabas Lavas tankistina (2) Märt Meose vastulause Evestusele: kõik on korrektne! (1) Nobeli kirjanduspreemia ootab segaduste aja lõppu (1) Sport PM Walesis. Evans soovib rallisse naastes taas koduradadel valitseda PM Dohas. Saltomehed said Doha publiku rõkkama (1) Tartul väike edu – pluss kuus on parem kui null Tallinna Selver asub kõigutama kuldse trio hegemooniat Reis Kui unistad nutivabadest lastest, sõida Tarifale Maa Elu Piimatootjad peavad tekkinud olukorda lausa masendavaks (3) Põllumehed pettusid maaelu toetavana tundunud valitsuses Keskmine meesaak jäi tagasihoidlikuks Riik tahab rohkem kaupa raudteele suunata (2) Kaubaveo maht sadamates taastub (1) Sadamast läheb välja turvas ja puit, sisse tuleb sool ja killustik Paljud Eesti saunad on tuleohtlikud Maal elamist takistab eluaseme puudus (1) Saarlased panid uskumatu kokkusattumuse enda heaks tööle – sündis tänavune parim mahetoit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Piimatootjad peavad tekkinud olukorda lausa masendavaks

3 min lugemist
Toomas Uusmaa tõdeb, et riik viib põllumehe olukorda, kus ta tegevus on mõttetu. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Maa Eluga vestelnud piimatootjad on ühel meelel, et üleminekutoetuse vähendamine lubatud 15,3 miljonilt 5 miljonile on suur pettumus. Selline, mis vajab rääkimise asemel hoopis jõulisemat eneseväljendust. Levimas on seisukoht, et kui riik pöörab oma põllumeestele selja, on õigem müüa ettevõtted välismaalastele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Lembit Paal

Pajusi ABFi juht, aasta põllumees 2016

Uudis tuli šokina. Täiesti ootamatu olukorras, kus iga sent on meile kulla hinnaga. Piimahind on langenud toorpiima eest alla 300 euro, mis on ellujäämise piiri peal. Teravilja hinnad on kõik kukkunud keskeltläbi 40 eurot. Nüüd veel teade üleminekutoetuste vähendamisest. Sellises olukorras pöörab ka riik põllumeestest ära. See on sõnulseletamatu pettumus.

Reformierakonna valitsemise ajal ka üleminekutoetuste maksmine lõpetati, oleme alles toibumas sellest mitmeaastasest august. Olukord on masendav.

Praegune valitsuskoalitsioon räägib suure suuga, kuidas püüavad elu maal säilitada, hoida ja elavdada ning luua maale ettevõtlust. Selle taustal tundub praegune otsus eriti küünilisena, lausa iseenda kätega kägistamisena, kui jätame kohaliku toidutootja nüüd kõrvale. Toidutootja, kes praegu maal tööd pakub, annab võimaluse elada ja maksab riigile makse.

Maaeluministri tegevus pole vastutustundlik. Selle asemel et võidelda põllumeeste eest, tegeleb ta mingite ulmeliste teemadega, nagu Kalevipoegade koju tagasitoomine, maade kokkuostmine. Kusjuures maade kokkuostmiseks leiab riik nagu muuseas 100 miljonit eurot, aga põllumeestele üleminekutoetuseks vajalikku 10 miljonit ei leia. See on lausa jabur. Nii küüniline käitumine muidugi teeb viha. Peaks olema häbi selliste tegude pärast, sest lõpuks on ­EKRE suuresti just maarahva erakonna järeltulija. Tema valijaskond on suures osas maal, kuid kes muu maal elu üleval hoiab, kui mitte põllumees.

Ülim silmakirjalikkus on tõmmata nüüd just põllumeestele vesi peale. Tahaks näha, kes selliste meete poolt taas hääle annab, kelle sõnad ja teod on täielikus vastuolus, kes käituvad nii küüniliselt. Jah, mind ajab see marru.

02.10.2019 04.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto