Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
03.10.2019
Eesti Tuuleenergia patiseis võib laheneda uute radaritega (14) Eesti ostab Lõuna-Korealt liikursuurtükke juurde (49) Varahommik Tallinna joomaurgastes: kunded kardavad tuleviku pärast Majandus Robert Kitt: pensionireform pole üdini halb (4) Järvik asus kalatootjat kaitsma (5) Välismaa Zelenskõi andis survele järele (6) Indias mälestati rahva isa 150. sünniaastapäeva Johnson esitas Euroopa Liidule ultimaatumi Arvamus Martin Kutti: Ukraina astus lõksu (31) Postimees 1939. aastal: wastastikuse abistamise pakt Nõukogude Liiduga ratifitseeriti (4) Lauri Vahtre: sallimatusest on saanud tont (22) Andres Herkel: rahvusluse privileeg pole üksnes suurte riigirahvaste jaoks (8) Kaarel Ots: ainult elektriautoga sõites ja vähem liha süües kliimasoojenemist ei peata (4) Juhtkiri: ministril on kõik selge (14) Meie Eesti Iga seitsmendal tööealisel ei ole püsivat ravikindlustust (3) Kultuur Evestus: tundsin end Vabas Lavas tankistina (2) Märt Meose vastulause Evestusele: kõik on korrektne! (1) Nobeli kirjanduspreemia ootab segaduste aja lõppu (1) Sport PM Walesis. Evans soovib rallisse naastes taas koduradadel valitseda PM Dohas. Saltomehed said Doha publiku rõkkama (1) Tartul väike edu – pluss kuus on parem kui null Tallinna Selver asub kõigutama kuldse trio hegemooniat Reis Kui unistad nutivabadest lastest, sõida Tarifale Maa Elu Piimatootjad peavad tekkinud olukorda lausa masendavaks (3) Põllumehed pettusid maaelu toetavana tundunud valitsuses Keskmine meesaak jäi tagasihoidlikuks Riik tahab rohkem kaupa raudteele suunata (2) Kaubaveo maht sadamates taastub (1) Sadamast läheb välja turvas ja puit, sisse tuleb sool ja killustik Paljud Eesti saunad on tuleohtlikud Maal elamist takistab eluaseme puudus (1) Saarlased panid uskumatu kokkusattumuse enda heaks tööle – sündis tänavune parim mahetoit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sadamast läheb välja turvas ja puit, sisse tuleb sool ja killustik

3 min lugemist
Pärnu Sadama juhatuse liikmed Sander Kilk (vasakul) ja Mati Eimann tõid Maa Elu suurde angaari, mis pelleteid väljavedamise ootuses maast laeni täis. FOTO: 2 × Urmas Luik/pärnu Postimees

Pärnu Sadam, mis asub Eesti edelaosas Pärnu jõe suudmes, on viimastel aastatel kujunenud arvestatavaks regionaalseks sadamaks Edela- ja Lõuna-Eestis. Pärnu sadama tagamaaks on Pärnu, Viljandi, Tartu, Põlva, Võru ja Valga maakond ning Lääne- ja Järvamaa. Neis piirkondades asub oluline osa Eesti sadamate kaudu väljaviidavast tooraineressursist – kuni 45 protsenti metsa- ja kuni 65 protsenti turbaressursist ja töötleva tööstuse toodangust.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pärnu Sadama juhatuse liikmed Sander Kilk ja Mati Eimann selgitasid, milliseid kaupu sisse ja milliseid välja veetakse ning kuidas sadam toimib.Kilgi sõnul tuleb sisse põhiliselt sool ja killustik. Einmann pidas oluliseks lisada, et osa kaubalaevade lastiks on ka ümarpuit. „Nii et jutud sellest, et meie mets kõik välja veetakse, ei pea paika. Välja läheb vaid selline puit, mis on siin välja praagitud ja sellestki suurem osa hakkpuidu ja kütte­graanulitena.” Hiljem territooriumil ringi sõites näemegi suuri angaare, mis pelleteid väljavedamise ootuses maast laeni täis.

Väärtuslikku ümarpuitu ehk palki tuuakse laevadega Skandinaaviast ja Poolast ning nende sissevedu ulatub kümnetesse tuhandetesse tihumeetritesse. Edasi läheb see veokitega meie saeveskitesse, kus taolist toorainet pidevalt napib. Eriti siis, kui siinne mets on sooja talve tõttu pehme ja sealt palki kätte saada raske. „Kui kaks aastat tagasi oli suve lõpp ja sügis hästi vihmane, siis oli kohe tunda, et nii turvast kui ka puitu liikus vähem,” meenutas Kilk.

02.10.2019 04.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto