Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
03.10.2019
Eesti Tuuleenergia patiseis võib laheneda uute radaritega (14) Eesti ostab Lõuna-Korealt liikursuurtükke juurde (49) Varahommik Tallinna joomaurgastes: kunded kardavad tuleviku pärast Majandus Robert Kitt: pensionireform pole üdini halb (4) Järvik asus kalatootjat kaitsma (5) Välismaa Zelenskõi andis survele järele (6) Indias mälestati rahva isa 150. sünniaastapäeva Johnson esitas Euroopa Liidule ultimaatumi Arvamus Martin Kutti: Ukraina astus lõksu (31) Postimees 1939. aastal: wastastikuse abistamise pakt Nõukogude Liiduga ratifitseeriti (4) Lauri Vahtre: sallimatusest on saanud tont (22) Andres Herkel: rahvusluse privileeg pole üksnes suurte riigirahvaste jaoks (8) Kaarel Ots: ainult elektriautoga sõites ja vähem liha süües kliimasoojenemist ei peata (4) Juhtkiri: ministril on kõik selge (14) Meie Eesti Iga seitsmendal tööealisel ei ole püsivat ravikindlustust (3) Kultuur Evestus: tundsin end Vabas Lavas tankistina (2) Märt Meose vastulause Evestusele: kõik on korrektne! (1) Nobeli kirjanduspreemia ootab segaduste aja lõppu (1) Sport PM Walesis. Evans soovib rallisse naastes taas koduradadel valitseda PM Dohas. Saltomehed said Doha publiku rõkkama (1) Tartul väike edu – pluss kuus on parem kui null Tallinna Selver asub kõigutama kuldse trio hegemooniat Reis Kui unistad nutivabadest lastest, sõida Tarifale Maa Elu Piimatootjad peavad tekkinud olukorda lausa masendavaks (3) Põllumehed pettusid maaelu toetavana tundunud valitsuses Keskmine meesaak jäi tagasihoidlikuks Riik tahab rohkem kaupa raudteele suunata (2) Kaubaveo maht sadamates taastub (1) Sadamast läheb välja turvas ja puit, sisse tuleb sool ja killustik Paljud Eesti saunad on tuleohtlikud Maal elamist takistab eluaseme puudus (1) Saarlased panid uskumatu kokkusattumuse enda heaks tööle – sündis tänavune parim mahetoit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Iga seitsmendal tööealisel ei ole püsivat ravikindlustust

9 min lugemist
  • Eestis on kuni 120 000 tööealist inimest, kellel puudub püsiv ravikindlustus.
  • Enamikus Euroopa Liidu riikides on kõik elanikud ravikindlustusega kaetud.
Tervisekindlustus ELis. FOTO: Pm

Üha rohkemate inimeste sissetulek pärineb mitmest allikast, sealhulgas nn platvormitöö ehk töö, mida vahendatakse või hallatakse digiplatvormil, kinnitavad nii rahvusvahelised kui ka Eesti enda uuringud. Ligi kaheksa protsenti Eesti tööealisest elanikkonnast töötab niimoodi iga nädal. Ravikindlustuskaitse vaatenurgast tähendab see aga riski jääda püsiva ravikindlustuskaitseta.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Veel ei ole platvormitöö küll valdavale osale peamine sissetulekuallikas, kuid tõenäoliselt on see aina ulatuslikumaks muutuv töövorm.

Sotsiaalministeeriumi tellitud ja poliitikauuringute keskuse Praxis tehtud aastataguse analüüsi järgi on Eestis kuni 120 000 tööealist inimest, kellel 2017. aasta novembri lõpus puudus püsiv ravikindlustus. Kõigi nende elukoht on rahvastikuregistri andmetel Eesti. See omakorda tähendab, et igal seitsmendal tööealisel ei ole püsivat ravikindlustust.

Kindlustuskaitse puudumine tähendab nendele inimestele piiratud ligipääsu tervishoiule, nad saavad ainult vältimatut abi. Muud arstiabi haigekassa ei hüvita, näiteks vähi sõeluuringuid, krooniliste haiguste ravi, retseptiravimeid – kõige selle eest tuleb neil omast taskust maksta.

Osa on kindlustatud välismaal

Enamikus Euroopa Liidu riikides on kogu elanikkond ravikindlustusega kaetud. Vaid kolmes Euroopa riigis – Küpros, Bulgaaria ja Rumeenia – on rohkem kui kümme protsendi elanikest ravikindlustuseta. Järgnevad Leedu ja Eesti, kus kindlustuseta elanikkonna osakaal on kuus-seitse protsenti. Kõigis neis riikides on kindlustuskaitseta jäämine tööealise elanikkonna probleem.

Praxise uuringu kriitikud leiavad, et uuringus ülehinnatakse probleemi ulatust.

02.10.2019 04.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto