Sisukord
Arvamus
Postimees
03.10.2019
Eesti Tuuleenergia patiseis võib laheneda uute radaritega (14) Eesti ostab Lõuna-Korealt liikursuurtükke juurde (49) Varahommik Tallinna joomaurgastes: kunded kardavad tuleviku pärast (1) Majandus Robert Kitt: pensionireform pole üdini halb (4) Järvik asus kalatootjat kaitsma (5) Välismaa Zelenskõi andis survele järele (6) Indias mälestati rahva isa 150. sünniaastapäeva Johnson esitas Euroopa Liidule ultimaatumi Arvamus Martin Kutti: Ukraina astus lõksu (31) Postimees 1939. aastal: wastastikuse abistamise pakt Nõukogude Liiduga ratifitseeriti (4) Lauri Vahtre: sallimatusest on saanud tont (22) Andres Herkel: rahvusluse privileeg pole üksnes suurte riigirahvaste jaoks (8) Kaarel Ots: ainult elektriautoga sõites ja vähem liha süües kliimasoojenemist ei peata (4) Juhtkiri: ministril on kõik selge (14) Meie Eesti Iga seitsmendal tööealisel ei ole püsivat ravikindlustust (3) Kultuur Evestus: tundsin end Vabas Lavas tankistina (2) Märt Meose vastulause Evestusele: kõik on korrektne! (1) Nobeli kirjanduspreemia ootab segaduste aja lõppu (1) Sport PM Walesis. Evans soovib rallisse naastes taas koduradadel valitseda PM Dohas. Saltomehed said Doha publiku rõkkama (1) Tartul väike edu – pluss kuus on parem kui null Tallinna Selver asub kõigutama kuldse trio hegemooniat Reis Kui unistad nutivabadest lastest, sõida Tarifale Maa Elu Piimatootjad peavad tekkinud olukorda lausa masendavaks (3) Põllumehed pettusid maaelu toetavana tundunud valitsuses Keskmine meesaak jäi tagasihoidlikuks Riik tahab rohkem kaupa raudteele suunata (2) Kaubaveo maht sadamates taastub (1) Sadamast läheb välja turvas ja puit, sisse tuleb sool ja killustik Paljud Eesti saunad on tuleohtlikud Maal elamist takistab eluaseme puudus (1) Saarlased panid uskumatu kokkusattumuse enda heaks tööle – sündis tänavune parim mahetoit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Vahtre: sallimatusest on saanud tont

5 min lugemist
Lauri Vahtre FOTO: Tairo Lutter

Sallivuse paradoks on mandunud plakatiks, millega agressiivsed sallijad õigustavad oma sallimatust kõige vastu, mis ei meeldi, kirjutab ajaloolane Lauri Vahtre.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rohkem kui poole sajandi eest kirjutas teadusfilosoof Karl Popper kuulsaks nn sallivuse paradoksi: salliv ühiskond peab selleks, et püsida, olema sallimatu sallimatuse suhtes. Kahtlemata inspireerisid Popperit selle juures eeskätt natsionaalsotsialistid ja kommunistid. See, kuidas natsid demokraatlike protseduuride abil võimule said ja siis demokraatia hävitasid, on tänaseni õpikunäide demokraatia – järelikult ka sallivuse – Achilleuse kannast. Kui nad oleks õigel ajal ära keelatud, võinuks ajalugu minna teisiti. Paljud vähemalt arvavad nii. Teoretiseerida on muidugi kerge, sest sallimatute represseerimine demokraatia nimel võib väga kergesti kaasa tuua süüdistuse just demokraatia lämmatamises. Kuid see selleks.

Paraku kipuvad filosoofide õilsad mõtted tegelikus elus lihtsustuma, et mitte öelda labastuma. Kui filosoof näiteks ütleb, et kuulake ära ka teine pool, siis ilmub tingimata fanaatikuid, kes loevad öeldust välja, et ainult teist poolt tulebki kuulata. Kui filosoof ütleb, et inimesed näevad asju erinevalt, siis fanaatikud mõistavad seda nii, et tõde polegi olemas. Popperi paradoksiga on juhtunud midagi sarnast. Paradoksi kirjeldades rõhutab Popper, et ei pea ära keelama iga sallimatut ideed või filosoofiat, vaid seda tuleb teha alles siis, kui keeldutakse väitlusest ja muututakse otseselt agressiivseks. Seda reservatsiooni ei mäleta tänapäeval eriti keegi. Paradoks – või tegelikult «paradoks» – on mandunud plakatiks, millega kogu läänes, sealhulgas Eestis, piketeerivad need, kes enda arvates võitlevad pead tõstva natsismiga. Või «peksavad natsipaska», nagu mõni neist ütleb. Siin ühineb lausa kaks labastumist: esiteks kuulutatakse natsismiks peaaegu kõik, mis ei meeldi; teiseks on Popperi piiratud sallimatus asendatud piiramatuga: õige on olla sallimatu iga sallimatuseavalduse suhtes, olgu see tegu, sõna, mõte või koguni tegevusetus. Ollakse juba niikaugel, et natsid on kõik, kes natsidega vihaselt ei võitle.

02.10.2019 04.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto