Sisukord
Arter
Postimees
05.10.2019
Eesti Mis juhtus Utoopia külas tegelikult? Aasta lõpus sünnitajad on endiselt hädas (14) Majandus Swedbank ja Eesti on nagu yin ja yang (3) Välisinvestorid müüvad meie aktsiaid (2) Välismaa Trump kasutas diplomaate Zelenskõi mõjutamiseks (1) Albaania ootab ELilt abi demokraatia ehitamisel Arvamus Juhtkiri: üheksa korda mõõda… (3) Bretty Sarapuu: Eesti klantspildi taga mädaneb (38) Väljateenitud hõbemedal Kahe tera vahel (2) Rahumeelne riigipea Swedbanki kodukoristaja (1) Sport PM Dohas. Julge, põnev ja keeruline teekond maailma tippu Taavi Libe kolumn: kergejõustik vaagub õõnsate vilede ja tulede varjus hinge (1) PM Walesis. Rallisõitjad pole WRC muudatustega rahul Kliima Kliima kõrval on meil käsil veel kolm kriisi (6) Merendus Eestlased magasid elektripaatide turu võidujooksu stardi maha AK Bruce Springsteen – poproki esiprole Andres Herkel: Mahatma Gandhi, võimalik ainult Indias (1) Tallinn 800: massimeedia keskaja moodi EKI keelekool: miks kannavad naised läbivalt vaid pükse? Suurest kunstist ja spermaloikudest Milleks Achilleusele see kand? Vikerkaar loeb. Georges Frédéric Parrot – meie oma Voltaire Sõitis nelja hiirega kuningalossi ette Nädala plaat: kantrimehe ootamatu kitarri-süntpop- postapokalüpsis Mesikäpa juhtkiri: Albaania tippkohtumine nihutas maailma jõujooni Mesikäpp. Mimmu blogi: mida naised mehelt voodis ootavad Mesikäpp. Jõulud tulevad – tee mehaaniline part! Ajaloo varasalvest: naljakaid vilju Aja auk: tantsumuusika sünd MTV vaimust Arter Andres Tarand: seda ma küll ei mäleta, et suurriikidel oleks eesotsas olnud sellised lollpead (106) Ikka see eestlaseks olemise asi (5) Kõigi maade vanamehed, ühinege! Eestlanna viis maailma metropolides kokku kalli kunsti ja kuulsad kompaniid Alasti rahvas, tasuta baarid ja totaalne vabadus (13) Kirgi küttev kunstiriitus (1) Kulgemise valu ja võlu Tordimoele meeldib mini Sõbranna eksperiment: kas romantismiajastu naine jääb tänapäeva Tallinnas hätta? 100 kilovatti õnne. Mootorratas, mis tekitab sõltuvust. Hooaja viimane sõiduproov Meid ähvardavad kosmosepommid (3) Mis imelik hais!? Need on ju kümme aastat pesemata teksad! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Meid ähvardavad kosmosepommid

3 min lugemist
Astereoidi kokkupõrge Maaga. Kunstniku kujutluses on asteroid kõvasti suurem kui tõenäoliselt dinosaurused hävitanud taevakivi. Siiski on tõepäraselt kujutatud kuumust ja vaakumit. FOTO: Nasa/Don Davis/Swns

Nüüd, kui te seda lugu loete, on meist taas üks suur kõmakas mööda läinud. Mõne päeva eest, 3. oktoobril möödus Maast väga lähedalt 55 miljonit tonni kaaluv asteroid. Kui see oleks tabanud Eestit, tulnuks meid ajaloo arhiividesse kanda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kõigest mõne päeva eest Maast väga lähedalt möödunud asteroidi FT3 läbimõõt on 340 meetrit. Selle kokkupõrge meie planeediga vabastanuks umbes 2700 megatonni TNT ekvivalendis energiat. Et seda millegagi võrrelda, tuleb meenutada vesinikupommi Tsar Bomba, mis on seniajani kõige suurem inimese lõhatud pomm. Asteroidi kokkupõrge oleks võrdunud 54 Tsar Bombaga.

Kuigi asteroid FT3 pole veel planeeditapja, aga kui see kamakas kukuks Eesti peale, tuleks meid ajaloo arhiividesse kanda. Lõdisemiseks polnud küll suurt põhjust: kokkupõrke tõenäosust hinnati 1: 11 000 000 peale, ent see polnud null. Uuesti saabub see asteroid ohtlikku lähenemisse 2024. ja 2025. aasta oktoobris.

Surmaoht taevast

Et me üldse teaks, mis meid ähvardab, on vaja kaardistada kõik maalähedased objektid (ingl k NEO, Near-Earth Objects) ja neid pidevalt jälgida.

04.10.2019 07.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto