Sisukord
AK
Tänane leht
05.10.2019
Eesti Mis juhtus Utoopia külas tegelikult? Aasta lõpus sünnitajad on endiselt hädas (14) Majandus Swedbank ja Eesti on nagu yin ja yang (3) Välisinvestorid müüvad meie aktsiaid (2) Välismaa Trump kasutas diplomaate Zelenskõi mõjutamiseks (1) Albaania ootab ELilt abi demokraatia ehitamisel Arvamus Juhtkiri: üheksa korda mõõda… (3) Bretty Sarapuu: Eesti klantspildi taga mädaneb (36) Väljateenitud hõbemedal Kahe tera vahel (2) Rahumeelne riigipea Swedbanki kodukoristaja (1) Sport PM Dohas. Julge, põnev ja keeruline teekond maailma tippu Taavi Libe kolumn: kergejõustik vaagub õõnsate vilede ja tulede varjus hinge (1) PM Walesis. Rallisõitjad pole WRC muudatustega rahul Kliima Kliima kõrval on meil käsil veel kolm kriisi (6) Merendus Eestlased magasid elektripaatide turu võidujooksu stardi maha AK Bruce Springsteen – poproki esiprole Andres Herkel: Mahatma Gandhi, võimalik ainult Indias (1) Tallinn 800: massimeedia keskaja moodi EKI keelekool: miks kannavad naised läbivalt vaid pükse? Suurest kunstist ja spermaloikudest Milleks Achilleusele see kand? Vikerkaar loeb. Georges Frédéric Parrot – meie oma Voltaire Sõitis nelja hiirega kuningalossi ette Nädala plaat: kantrimehe ootamatu kitarri-süntpop- postapokalüpsis Mesikäpa juhtkiri: Albaania tippkohtumine nihutas maailma jõujooni Mesikäpp. Mimmu blogi: mida naised mehelt voodis ootavad Mesikäpp. Jõulud tulevad – tee mehaaniline part! Ajaloo varasalvest: naljakaid vilju Aja auk: tantsumuusika sünd MTV vaimust Arter Andres Tarand: seda ma küll ei mäleta, et suurriikidel oleks eesotsas olnud sellised lollpead (102) Ikka see eestlaseks olemise asi (5) Kõigi maade vanamehed, ühinege! Eestlanna viis maailma metropolides kokku kalli kunsti ja kuulsad kompaniid Alasti rahvas, tasuta baarid ja totaalne vabadus (13) Kirgi küttev kunstiriitus (1) Kulgemise valu ja võlu Tordimoele meeldib mini Sõbranna eksperiment: kas romantismiajastu naine jääb tänapäeva Tallinnas hätta? 100 kilovatti õnne. Mootorratas, mis tekitab sõltuvust. Hooaja viimane sõiduproov Meid ähvardavad kosmosepommid (3) Mis imelik hais!? Need on ju kümme aastat pesemata teksad! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Herkel: Mahatma Gandhi, võimalik ainult Indias

5 min lugemist
Mahatma Gandhi. FOTO: Wikipedia.org

2. oktoobril möödus 150 aastat India suurmehe Mahatma Gandhi sünnist. Tema teistmoodi poliitikakreedo tuumaks olid tõde ja vägivallatus. Neile püüdis ta rajada India iseseisvuse tee, nende järgi teda tuntakse ja need tegid temast reaalpoliitika täieliku vastandi, kirjutab kolumnist Andres Herkel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üldiselt arvatakse, et reaalset jõudu tarvitamata või vähemalt seda omamata pole võimalik midagi saavutada. Samuti peetakse ainult tõest kõnelevaid poliitikuid naiivseteks, et mitte öelda fanaatilisteks. Kus on liiga palju tõde, seal tekib ka tõe monopol, ja see pole enam kaugeltki see, mis ühiskonna tingimata õnnelikuks teeb.

Gandhi tõde oli eeskätt sisemine veendumus, tema keskne mõiste satyagraha tähendab õieti „tõe järele haaramist“. See on pidev protsess ja püüdlemine. Tõde on igavene, aga selle poole püüdlemine on pidev pingutus, mis kaduvas kehas kunagi täiuseni ei küüni. Kõigepealt olidki vägivallatus ja satyagraha sisemised põhimõtted ning alles hiljem muutusid need poliitiliste eesmärkide saavutamise vahendiks. See aga ei läinud – ei saanudki minna – sujuvalt ega tagasilöökideta.

04.10.2019 07.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto