Sisukord
Arvamus
Postimees
18.02.2020
Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku (3) Saeveskit ähvardab materjalipuudus (1) Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (9) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (13) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (5) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust (4) Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu (3) Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid (5) Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus (1) Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Vaaderpassiga mees ilusalt õudsete fotode keskel Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (5) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot (9) Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi (5) Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja (1) Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Karmo Tüür: Zelenskõi valikud – halb ja veel halvem

2 min lugemist
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi. FOTO: Stepan Franko/EPA/Scanpix

Ukraina uus president Volodõmõr Zelenskõi on võimul olnud umbes pool aastat. Sisuliselt sai ta võimutäiuse kuu aega tagasi, erakorraliste parlamendivalimiste järel. Nüüd tegi ta esimese märkimisväärse sammu, et täita oma peamist valimislubadust: lõpetada verevalamine Ida-Ukrainas.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Ideaalmaailmas lõpetaks president sõja ühe käeliigutusega nii, et kõik asjaosalised on rahul. Paraku pole ideaalmaailma olemas ning kui oleks, siis seal sõjad üldse ei puhkekski.

Pärismaailmas oli Zelenskõi ees kaks valikut: teha mitte midagi või teha midagi. Esimene tähendaks pärismaailmas lõputut teesklemist, nagu oleks nn Minski protsess elus ja tooks iseenesest mingi lahenduse. Tegelikkuses tähendaks see aga «Ukraina kodusõja» nime all peetava sõja jätkumist, kus Venemaalt sisse veetavate relvade ja inimestega tapetakse Ukraina sõdureid ja tsiviilelanikke.

Teha midagi on alati keerulisem. Laias laastus oleks kolm võimalust. Esiteks – lahendada asi sõjalise jõu abil, võtta territoorium ja piir Kiievi kontrolli alla. Seda ei laseks Moskva aga juhtuda. Teiseks – pakkuda välja mingi omaenda nägemus konflikti lõpetamiseks, saada sellele rahvusvaheline toetus ja sundida Moskvat mängima Kiievi pilli järgi. Saate ilmselt isegi aru, kui ebatõenäoliselt see kõlab. Kolmas ja sisuliselt ainuke teoks tehtav võimalus – minna kaasa juba välja pakutud variantidega, püüdes selle juures võimalikult hästi kaitsta omaenda huve. Üks variant on nn Steinmeieri plaani kinnitamine, mis vähemalt formaalselt avab tee edasiliikumiseks. See kõlab nagu kõige halvem ja ohtlikum variant, kuid ometi valis Kiiev just nimelt selle.

Mis asi on see Steinmeieri valem? Endise Saksamaa presidendi nime all pakutav skeem näeb ette esiteks erireeglite ajutist kehtestamist konfliktipiirkonnale, teiseks nendel aladel valimiste läbiviimist ja kolmandaks valimiste järel eristaatuse põlistamist Ukraina põhiseaduses.

17.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto