Sisukord
Välismaa
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Soome uus rahvastikuprognoos maalib tulevikust sünge pildi

4 min lugemist
  • Sündimuse languse kiirus ehmatas kõiki põhjanaabreid.
  • Soome lonkab sündimuse osas Euroopa viimaste hulgas.
  • Väiksemad ja perifeersemad omavalitsused hääbuvad vaikselt.
  • Probleemiga peab ekspertide sõnul tegelema võimalikult kiresti.
Lapsed lehvitavad Põhjamaade riigipeade külaskäigu ajal Helsingis Sibeliuse monumendi juures lippe. FOTO: Roni Rekomaa/AFP/Scanpix

Soome statistikaamet avaldas esmaspäeval uue rahvastikuprognoosi, mille kohaselt langeb sündimus kiiremini kui varasemalt ennustatud. 15 aasta pärast võib Soomes olla seis, kus üheski omavalitsuses ei ole sündide arv surmade arvust suurem.

Tellijale

Uue prognoosi alusel hakkab Soome rahvaarv vähenema 2031. aastal ning sajandi keskpaigaks elaks Soomes umbes 100 000 inimest vähem kui praegu. Olukord paneb Soomes paljud muretsema.

«See on meie riigi ajaloos märgiline muutus, et rahvastik pöörab langusele,» tõdes Soome statistikaameti ülemaktuaar ehk kindlustusmatemaatik Timo Rapo. «Kartsin halba ja pessimistlikku prognoosi, kuid see tuli päris karm. Arvud on palju nukramad kui oskasime arvata.»

Soomes kasvas rahvastik eelmisel aastal vaid neljas maakonnas ja Ahvenamaal. 2035. aastaks kasvaks rahvastik vaid kahes maakonnas ja Ahvenamaal ning 2040. aastaks vaid Ahvenamaal ning Uusimaal, sealgi ainult riigisisese rände mõjul.

Sündimuskordaja jääb sel aastal prognooside kohaselt 1,32–1,34 piiresse. 2015. aastal prognoositi selle aasta sündimuskordajaks näiteks 1,70 ja aasta tagasi 1,45.

03.10.2019 05.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto