Sisukord
AK
Tänane leht
05.10.2019
Eesti Mis juhtus Utoopia külas tegelikult? Aasta lõpus sünnitajad on endiselt hädas (14) Majandus Swedbank ja Eesti on nagu yin ja yang (3) Välisinvestorid müüvad meie aktsiaid (2) Välismaa Trump kasutas diplomaate Zelenskõi mõjutamiseks (1) Albaania ootab ELilt abi demokraatia ehitamisel Arvamus Juhtkiri: üheksa korda mõõda… (3) Bretty Sarapuu: Eesti klantspildi taga mädaneb (36) Väljateenitud hõbemedal Kahe tera vahel (2) Rahumeelne riigipea Swedbanki kodukoristaja (1) Sport PM Dohas. Julge, põnev ja keeruline teekond maailma tippu Taavi Libe kolumn: kergejõustik vaagub õõnsate vilede ja tulede varjus hinge (1) PM Walesis. Rallisõitjad pole WRC muudatustega rahul Kliima Kliima kõrval on meil käsil veel kolm kriisi (6) Merendus Eestlased magasid elektripaatide turu võidujooksu stardi maha AK Bruce Springsteen – poproki esiprole Andres Herkel: Mahatma Gandhi, võimalik ainult Indias (1) Tallinn 800: massimeedia keskaja moodi EKI keelekool: miks kannavad naised läbivalt vaid pükse? Suurest kunstist ja spermaloikudest Milleks Achilleusele see kand? Vikerkaar loeb. Georges Frédéric Parrot – meie oma Voltaire Sõitis nelja hiirega kuningalossi ette Nädala plaat: kantrimehe ootamatu kitarri-süntpop- postapokalüpsis Mesikäpa juhtkiri: Albaania tippkohtumine nihutas maailma jõujooni Mesikäpp. Mimmu blogi: mida naised mehelt voodis ootavad Mesikäpp. Jõulud tulevad – tee mehaaniline part! Ajaloo varasalvest: naljakaid vilju Aja auk: tantsumuusika sünd MTV vaimust Arter Andres Tarand: seda ma küll ei mäleta, et suurriikidel oleks eesotsas olnud sellised lollpead (102) Ikka see eestlaseks olemise asi (5) Kõigi maade vanamehed, ühinege! Eestlanna viis maailma metropolides kokku kalli kunsti ja kuulsad kompaniid Alasti rahvas, tasuta baarid ja totaalne vabadus (13) Kirgi küttev kunstiriitus (1) Kulgemise valu ja võlu Tordimoele meeldib mini Sõbranna eksperiment: kas romantismiajastu naine jääb tänapäeva Tallinnas hätta? 100 kilovatti õnne. Mootorratas, mis tekitab sõltuvust. Hooaja viimane sõiduproov Meid ähvardavad kosmosepommid (3) Mis imelik hais!? Need on ju kümme aastat pesemata teksad! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sõitis nelja hiirega kuningalossi ette

3 min lugemist
«Sõsara sõrmeluud. Naised eesti muinasjuttudes». FOTO: Raamat

Muinasjutud on üks inimkonna ajaloo tähtsamaid artefakte. Lapsed loevad neid põnevusega, täiskasvanu aga hakkab mõtisklema nende keele ja loogika üle: kust tuleb nii palju metamorfoose? Peotäis aganaid muudetakse metsaks, veetilk, mille vares suust pillab, muutub mereks; kangelane saab igalt poolt üle, sest ta on varem palju kannatanud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teine küsimus on avastamine, mis ajastust muinasjutud pärinevad. Muinasjuttude alguspunktid võivad varieeruda tuhandeid aastaid. Vladimir Propp on näiteks leidnud, et tuntud muinasjutt „Hansel ja Grethel“ pärineb kõrgklassi keelust oma lapsi välja, eriti metsa saata. Kuid kõrgklass oli olemas juba neoliitikumi alguspäevil, seega võivad selle muinasjutu juured olla teab kui kaugel.

Siin ongi Merili Metsvahi teinud tänuväärset tööd. Tema koostatud kogumikus on 34 rahvaluulearhiivist pärit muinasjuttu, mis üles kirjutatud aastatel 1888–1950. Osa neist, nagu „Sõsara sõrmeluud“, on julmad, aga nagu koostaja õigesti märgib, on julmus muinasjuttude tänapäevastest versioonidest välja jäetud, sest need on suunatud lastele.

04.10.2019 07.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto