Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.10.2019
Eesti Mis juhtus Utoopia külas tegelikult? Aasta lõpus sünnitajad on endiselt hädas (14) Majandus Swedbank ja Eesti on nagu yin ja yang (3) Välisinvestorid müüvad meie aktsiaid (2) Välismaa Trump kasutas diplomaate Zelenskõi mõjutamiseks (1) Albaania ootab ELilt abi demokraatia ehitamisel Arvamus Juhtkiri: üheksa korda mõõda… (3) Bretty Sarapuu: Eesti klantspildi taga mädaneb (36) Väljateenitud hõbemedal Kahe tera vahel (2) Rahumeelne riigipea Swedbanki kodukoristaja (1) Sport PM Dohas. Julge, põnev ja keeruline teekond maailma tippu Taavi Libe kolumn: kergejõustik vaagub õõnsate vilede ja tulede varjus hinge (1) PM Walesis. Rallisõitjad pole WRC muudatustega rahul Kliima Kliima kõrval on meil käsil veel kolm kriisi (6) Merendus Eestlased magasid elektripaatide turu võidujooksu stardi maha AK Bruce Springsteen – poproki esiprole Andres Herkel: Mahatma Gandhi, võimalik ainult Indias (1) Tallinn 800: massimeedia keskaja moodi EKI keelekool: miks kannavad naised läbivalt vaid pükse? Suurest kunstist ja spermaloikudest Milleks Achilleusele see kand? Vikerkaar loeb. Georges Frédéric Parrot – meie oma Voltaire Sõitis nelja hiirega kuningalossi ette Nädala plaat: kantrimehe ootamatu kitarri-süntpop- postapokalüpsis Mesikäpa juhtkiri: Albaania tippkohtumine nihutas maailma jõujooni Mesikäpp. Mimmu blogi: mida naised mehelt voodis ootavad Mesikäpp. Jõulud tulevad – tee mehaaniline part! Ajaloo varasalvest: naljakaid vilju Aja auk: tantsumuusika sünd MTV vaimust Arter Andres Tarand: seda ma küll ei mäleta, et suurriikidel oleks eesotsas olnud sellised lollpead (102) Ikka see eestlaseks olemise asi (5) Kõigi maade vanamehed, ühinege! Eestlanna viis maailma metropolides kokku kalli kunsti ja kuulsad kompaniid Alasti rahvas, tasuta baarid ja totaalne vabadus (13) Kirgi küttev kunstiriitus (1) Kulgemise valu ja võlu Tordimoele meeldib mini Sõbranna eksperiment: kas romantismiajastu naine jääb tänapäeva Tallinnas hätta? 100 kilovatti õnne. Mootorratas, mis tekitab sõltuvust. Hooaja viimane sõiduproov Meid ähvardavad kosmosepommid (3) Mis imelik hais!? Need on ju kümme aastat pesemata teksad! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Bretty Sarapuu: Eesti klantspildi taga mädaneb

2 min lugemist
Asotsiaalid bussipeatuses. FOTO: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Viimasel ajal räägitakse palju sellest, kuidas kevadel ametisse astunud valitsus kahjustab pöördumatult Eesti mainet maailmas. Palju vähem aga muretsetakse selle pärast, millise mulje jätab meie koduriik neile, kes siia päriselt kohale tulevad.

Kiire läbilõike pealinna elu tegelikkusest annab trammisõit ning see, mis sõidukiaknast silma hakkab ja trammi tagaosast ninna imbub. Ja see kõik ei pruugi olla kena. Kui lennujaam, tramm ja kõrghoonetega ärikvartal võivad tunduda päris vahvad, siis peagi jõuab trammisõidul külaline lahmaka kaubanduskeskuseni. No hea küll, mõtleb ta, eks üks kaubanduskeskus linna ääres kulub ikka ära.

Juhtub ta aga asja lähemalt uurima, saab talle selgeks, et agarad eestlased on ehitanud kõrvuti kaks hiiglasuurt kaubanduskeskust, mõlemas kino, osaliselt isegi samad poed.

Venemaa ajakirjanik Kirill Martõnov kirjutas hiljuti, et tema koduriigis ei osata majanduskasvuga peale hakata muud, kui ehitada ühe kaubanduskeskuse asemel kaks. Märkate sarnasust?

Naiivne turist võib mõelda, et ehk vajavad eestlased oma jõukuse kulutamiseks tõesti kaht kaubamaja. Ent veidi edasi sõites ilmutab end talle Eesti elu oma eheduses. Kui hiiglaslikus kaubamajas ulub tuul, siis linnulennult vaid saja meetri kaugusel, Majaka tänava väikese toidupoe juures käib tihe sagimine.

Pisikese kaupluse pikast järjekorrast läbi murdnud inimesed peavad poeukse taga pidu, vägijook teeb vähem või rohkem spontaanselt kokku tulnud piduliste vahel kiireid ringe. Kellel saab palju, heidab trammipeatuse pingile magama, või kui värskest õhust saab küll, siis suundub pehmetele trammiistmetele soojenema.

Uued šopingumekad kerkivad kiiresti ja lihtsalt, inimeste väljatoomine vaesusest ja alkoholi küüsist on tunduvalt keerulisem.
36

Trammiõhk muutub üha paksemaks, sõõrmetesse ulatuv lehk tekitab kaasreisijates tunde, nagu oleks nad ise kangemat kraami kummutanud.

Ent Majaka tänav ei ole ainus pealinna patuurgas. Järgneb keskturg, kus pingil tukastajad pole mingi harukordne nähtus, ja pärast kiiret trammivahetust ootab ees Balti jaam. See pealinna uus tuiksoon oma sätitud turulettide ja põneva tänavatoiduga on iga Tallinna külastaja sinna-pean-kindlasti-minema-nimekirjas.

Ent te vaid proovige seal trammist väljuda, ilma et te mõne räuskava seltskonna või pingil põõnaja otsa ei koperda. Või püüdke teha süda kõvaks ja kõndida ilma haletsemata mööda moodsa turuhoone vastas villaseid sokke ja ubinaid müüvatest pensionäridest.

Uhked kaubanduskeskused loovad kena klantspildi, aga selle taha piiludes avab end karm reaalsus: uued šopingumekad kerkivad kiiresti ja lihtsalt, inimeste väljatoomine vaesusest ja alkoholi küüsist on tunduvalt keerulisem.

Seotud lood
04.10.2019 07.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto