Sisukord
Majandus
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

DANSKE TÕUS JA LANGUS. Teine peatükk. Kriisiaja korrastamine tegi suuromanikuks Eesti Panga ja algas Optiva ajastu

3 min lugemist
  • Vene kriisi tõttu tekkis Forekspanga bilansis 200 miljoni krooni suurune auk
  • Plaanitud ühinemisest Investeerimispangaga kohe asja ei saanud
  • Lõpuks päästis panga Eesti Pank ja Forekspangast sai Optiva Pank
Optiva panga hoone 18. oktoobril 1999. FOTO: Peeter Langovits

Raskustes Forekspanka pakuti nii Hansapangale kui ka Ühispangale, aga nood ei tahtnud peale maksta. Lõpuks päästis päeva Eesti Pank.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Börsibuum 1990. aastatel, 1997. aasta Aasia finantskriis ning aasta hiljem järgnenud Venemaa kriis põhjustas ühelt poolt pangandussektori konsolideerumise, mille käigus ühinesid Hansapank ja Hoiupank (praegune Swedbank Eesti) ning Eesti Ühispank ja Tallinna Pank (praegune SEB Eesti).

Paralleelselt toimus ka panganduse puhastamine, mida Eesti Pank ise on nimetanud korrastamiseks. Nn korrastamine algas 1998. aasta 1. juulist, mil kuulutati välja Eesti Maapanga pankrot. Pankrotti läks ka EVEA pank.

Eesti suuremad pangad olid Venemaal aktiivsed. Hansapank oli ostnud Moskvas Faba Panga, aga Venemaaga oldi tihedalt seotud ka Hansapank Latvia kaudu. Eesti Ühispanga Venemaa-suunaline aktiivsus oli seotud eelkõige Läti Saules Bankaga, aga ka siin tehtud investeeringutega.

07.10.2019 09.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto