T, 6.12.2022

Kersti Vannas: armastatud ja vihatud noor inimene tööturul

Kersti Vannas
Kersti Vannas: armastatud ja vihatud noor inimene tööturul
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Noorte tööootused
Noorte tööootused Foto: Pm

Kümne aastaga on noorte ootustes töökohale tõusnud esikolmikusse töötajate võrdne kohtlemine ja ettevõtte hea sisekliima, kirjutab noorte tööootuste uurija Kersti Vannas.

Lumehelbekesteks ristitud noortega seostavad eestlased sageli negatiivseid omadusi ja unustavad, et muu kõrval toob just nende põlvkond meie südamesse soojust – olgu see ootamatu kompliment või teadmine, et nad hoolivad meie tulevikust ja ehk ei lase ka maakeral liiga vara hingusele minna. Teades nende ootusi ja motiive, saame ise olla paremini tulevikuks valmis – noored on meie kristallkuul tuleviku ennustamiseks.

Paljud ei mõista seda uute ideaalidega põlvkonda. Vajaksime lausa noore inimese tundmaõppimise juhendit, mis annaks ülevaate, kes ta on, mis teda iseloomustab, mida ta ootab oma tulevikult ja tulevaselt töölt.

Praegused noored pole oma olemuselt erinevad noortest sada või 30 aastat tagasi. Noori on alati iseloomustanud soov süsteemi proovile panna ja leida oma koht elus. Muutunud on aga meid ümbritsev keskkond, mille mõistmine annab võtme tänapäeva noore mõistmiseks – pangem end tema olukorda.

Mis oleks teile elus oluline, kui te oleksite noor praegu, ajal kui õppimine toimub arvutis e-kursustena, tööpakkumised on telefonis alates tööampsudest lisaraha teenimiseks kuni tõsisemate kandideerimisteni, süüa toob Wolt, punktist A punkti B viib Bolt ja kallima leiab Tinder? Tänu tehnoloogia arengule on kõik protsessid ja töö ise muutunud efektiivsemaks ja kiiremaks. Vaba aja hulk on tohutult suurenenud ning selle täitmiseks on enneolematult palju võimalusi. Enam ei elata töötamiseks, vaid töötatakse elamiseks ning elu tähenduslikuks sisustamiseks.

Märksõnad
Tagasi üles